“Miałem złe doświadczenia, reżyserując filmy oparte na cudzym scenariuszu. Zdecydowałem więc zrobić film według własnego. Długo pomysł ten pozostawał w sferze moich marzeń” – mówi reżyser Yurek Bogayevicz. Dodaje również: “Moim celem było napisanie historii, która będzie działa się w Polsce podczas II wojny światowej i której bohaterami będą dzieci. Wierzyłem, że podróż do kraju, z którego pochodzę dostarczy mi wystarczającego materiału z dzieciństwa, na którym mógłbym oprzeć swój scenariusz”.
Reżyser, urodzony w Polsce po wojnie, dorastał w atmosferze milczenia. Nie mówiło się o pogromie żydowskim, o tym, że w czasie wojny 3 miliony polskich Żydów zostało zamordowanych. Przy pisaniu scenariusza, Bogayevicz korzystał z dziecięcych pamiętników oraz wspomnień z tamtego okresu. Na ich podstawie stworzył bohaterów, miejsce akcji i szczegółowe relacje między postaciami. “Po odwilży politycznej w Polsce ukazało się wiele publikacji dotyczących tamtych wydarzeń. Szybko odkryłem wiele haniebnych, ale i heroicznych historii w naszej polskiej przeszłości. Opierając się na niektórych z tych prawdziwych historii, uczyniłem je kanwą mojej opowieści.” – mówi reżyser. Film nie jest typowym obrazem o holokauście. Działania wojenne są w nim jedynie tłem. Głównym założeniem jest ukazanie relacji zachodzących pomiędzy żydowskim chłopcem, a ludźmi ukrywającymi go.
Ten film ma dwóch bohaterów: pierwszym jest żydowski chłopiec Romek. To z jego perspektywy oglądamy bieg wydarzeń. Pozbawiony rodziców i własnego środowiska, oparcie znajduje w katolickim księdzu, który ze szczególnym zrozumieniem przyjmuje dramat dziecka. To on stanie się aniołem stróżem chłopca, ostrożnie budując kładkę między obu religiami, tak by nie zranić jego uczuć i zarazem nie sprzeniewierzyć się własnym przekonaniom. Owe boże skrawki staną się jednym z najpiękniejszych filmowych symboli: wspólnoty, pojednania, tajemnicy...
Równie ważnym protagonistą staje się mały Tolo, chłopiec, który dostrzega w sobie misję zbawienia świata. Wczuwając się w rolę Chrystusa, wierzy, że przywróci światu ojca, że przywróci światu pokój. Odjedzie do obozu zagłady, by wypełnić misję Zbawiciela... Przed rozpoczęciem produkcji, twórcy spędzili 2 tygodnie na warsztatach z dziećmi. Objaśniali im całą historię, znaczenie poszczególnych postaci, starali się usunąć wszelkie bariery, jakie mogły pojawić się w trakcie realizacji. Obsadę filmu dobierano bardzo starannie. Zdecydowano się powierzyć główną rolę dziecięcą Haleyowi Joel Osmentowi, a rolę Księdza Willemowi Dafoe. Równie udane kreacje aktorskie stworzyły dzieci: Liam Hess, Richard Banel, Olga Frycz, Wojciech Smolarz i Ciril Vahonin. Zaletą filmu są wspaniałe zdjęcia Pawła Edelmana, kręcone w przepięknych plenerach Krakowa, Nowego Sącza i Zbyszyc. Muzykę napisał Jan A.P. Kaczmarek.