Wystartował 39. Moskiewski Międzynarodowy Festiwal Filmowy
W czwartek, 22 czerwca, wieczorem rozpoczął się 39. Moskiewski Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Na imprezie, którą 29 czerwca zakończy gala wręczenia festiwalowych nagród - statuetek Złotego św. Jerzego, zostanie pokazanych 246 filmów.
"Jak zawsze mamy bardzo mocny program pozakonkursowy" - powiedział agencji TASS prezydent festiwalu Nikita Michałkow podczas briefingu poprzedzającego inaugurację 39. Moskiewskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. "W sumie w Moskwie pokazanych zostanie 246 filmów, w tym 153 pełnometrażowe" - dodał Michałkow. Przypomniał, że w roku ubiegłym zaprezentowano 175 filmów.
"Propozycji jest wiele i są one rozmaite, a ludzie otrzymają możliwość obejrzenia tego, co dzieje się na świecie" - dodał Michałkow, który przyznał, że sam co roku zazwyczaj ogląda 8-10 filmów podczas tej imprezy.
Festiwal zainaugurował pokaz indyjskiego filmu "Baahubali 2: The Conclusion" w reż. S. Rajamouliego, będącej kontynuacją historyczno-przygodowej epopei o księciu, którego uchronili przed prześladowaniami i wychowali prości ludzie.
W konkursie głównym bierze udział 13 filmów, m.in. "Symfonia dla Anny" (Argentyna), "Zwykły człowiek" (Korea), "Najlepszy ze światów" (Niemcy - Austria), "Skok do wody" (Bangladesz - Indie) i "Selfi" (Hiszpania). Rosję reprezentują trzy obrazy - "Worek bez dna" w reż. Rustama Chamdamowa, "Odmrożony karp" w reż. Władimira Kotta oraz "Kup mnie" w reż. Wadima Perelmana.
Na czele jury konkursu głównego stanął reżyser i producent z Finlandii Joern Jochan Donner. W jego skład weszli m.in. reżyser i scenarzysta Albert Serra (Hiszpania), reżyser i producent Reza Mirkarimi (Iran), aktorka Ornella Muti (Włochy), rosyjski artysta, dramaturg i reżyser Aleksandr Adabaszjan i krytyk filmowa Brigitta Manthey (Niemcy).
Prezydent festiwalu przypomniał, że 29 czerwca podczas ceremonii finałowej po raz pierwszy wręczone zostaną nagrody mera Moskwy Siergieja Sobianina.
Pierwszy festiwal filmowy w Moskwie odbył się w 1935 r. Jego inicjatorem był Stalin, który dowiedziawszy się o podobnej imprezie, odbywającej się od 1932 r. w Wenecji, postanowił zorganizować festiwal filmowy w stolicy ZSRR. Jury pod przewodnictwem Siergieja Eisensteina przyznało główną nagrodę filmowi braci Wasiliewów "Czapajew". Od 1972 r. impreza jest zaliczana przez FIAPF (Międzynarodowa Federacja Zrzeszeń Producentów Filmowych z siedzibą w Paryżu) do festiwali klasy "A". Główną nagrodą festiwalu jest statuetka Złoty św. Jerzy przyznawana w kategoriach: najlepszy film, nagroda specjalna jury, najlepsza reżyseria, najlepsza rola męska oraz najlepsza rola żeńska. Od 1999 r. prezydentem festiwalu jest znany rosyjski reżyser Nikita Michałkow.