Reklama

Wiktor Zborowski tegorocznym laureatem Kryształowego Dzika

Spotkania z twórcami, projekcje filmów oraz warsztaty zaplanowano podczas 16. Festiwal Reżyserii Filmowej i 12. Festiwal Aktorstwa Filmowego. Podobnie jak w poprzednich latach wydarzenia zostały połączone i potrwają od soboty do czwartku.

Spotkania z twórcami, projekcje filmów oraz warsztaty zaplanowano podczas 16. Festiwal Reżyserii Filmowej i 12. Festiwal Aktorstwa Filmowego. Podobnie jak w poprzednich latach wydarzenia zostały połączone i potrwają od soboty do czwartku.
Wiktor Zborowski /Baranowski /AKPA

Festiwal rozpocznie się w sobotę, 27 maja, o godz. 19.30 uroczystą galą, która odbędzie się Sali Audytoryjnej Hali Stulecia. Wieczór poprowadzą Sonia Bohosiewicz wspólnie z Piotrem Gąsowskim. Tego dnia wręczone zostaną pierwsze nagrody specjalne. Kryształowego Dzika, za twórczą współpracę aktora z reżyserem, otrzyma aktor Wiktor Zborowski, a nagroda im. Piotra Machalicy dla aktora śpiewającego trafi do Joanny Trzepiecińskiej, która na tę okazję przygotowała premierę recitalu pod tytułem "Umów się ze mną na wspólną grypę".

Reklama

W kolejnych dniach w OH Kino Arkady Wrocławskie odbędą się pokazy filmów konkursowych takich jak "Śubuk" w reżyserii Jacka Lusińskiego, "Johnny" Daniela Jaroszka, "Kobieta na dachu" Anny Jadowskiej, "Silent Twins" Agnieszki Smoczyńskiej i "Filip" Michała Kwiecińskiego. Zaplanowano także spotkania z twórcami.

W tym roku o Złote Szczeniaki - nagrody za najlepsze role pierwszo- i drugoplanowe w filmach fabularnych powalczy trzynaścioro aktorów. Z kolei do konkursu na najlepszą reżyserię, w którym nagrodą jest statuetka Złotego Dzika nominowanych zostało pięcioro twórców.

Swój udział w wydarzeniu zapowiedzieli m.in. Gabriela Muskała, Maria Pakulnis, Dorota Pomykała, Łukasz Simlat, Zbigniew Waleryś, Dawid Ogrodnik oraz reżyserzy: Janusz Majewski, Waldemar Krzystek, Feliks Falk.

Ewa Wiśniewska otrzyma Platynowego Szczeniaka

Nieodłącznym elementem festiwali są także warsztaty aktorskie dla młodzieży, które poprowadzi w tym roku Zbigniew Waleryś, a uczestniczyć w nich będą uczniowie wrocławskich szkół średnich. Tradycyjnie też, w Dniu Dziecka artyści będą czytać dzieciom bajki i zachęcać do lektury książek.

Festiwal zakończy się 1 czerwca galą w Sali Audytoryjnej, którą poprowadzą wspólnie Anna Dereszowska i Zbigniew Zamachowski. Wręczone zostaną wówczas nagrody zwycięzcom konkursów oraz kolejne nagrody specjalne. Platynowego Szczeniaka za wybitne osiągnięcia w aktorstwie filmowym otrzyma Ewa Wiśniewska, a Kryształowego Dzika za wybitne osiągnięcia w reżyserii filmowej - Jacek Bromski. Wieczór zwieńczy recital w wykonaniu aktora Mariusza Kiljana.

Pamięci Tadeusza Szymkowa i Sylwestra Chęcińskiego

Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa odbywa się od 2013 roku we Wrocławiu oraz wybranych miastach regionu. Festiwal jest hołdem przyjaciół dla Tadeusza Szymkowa, który przez lata związany był z Teatrem Polskim we Wrocławiu. Zmarł w styczniu 2009 roku w wieku 50 lat.

Festiwal Reżyserii Filmowej ma nieco dłuższą tradycję. Ma na celu uhonorowanie najwybitniejszych twórców filmowych i najlepsze dzieła, jak również aktorów, z którymi w opinii reżyserów, najlepiej się współpracuje. Od 2022 roku festiwal nosi imię Sylwestra Chęcińskiego, zmarłego w 2021 roku wybitnego polskiego reżysera i scenarzysty.

 Agata Tomczyńska

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Wiktor Zborowski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy