Reklama

Reklama

"Wielki Gatsby": Prawie 100-letni Rolls-Royce do kupienia na aukcji

Rolls-Royce z 1928 r., który wykorzystano w ekranizacji "Wielkiego Gatsby’ego" z 1974 r. – tej z Robertem Redfordem, trafił na aukcję. Dom aukcyjny nie podał jego wartości szacunkowej, ale biorąc pod uwagę to, że sam remont pojazdu pochłonął 800 tys. dolarów, to można się spodziewać, że jego nabywca będzie musiał zapłacić zawrotną kwotę.

"Wszyscy znali ten wóz. Miał piękny kremowy kolor, błyszczał niklem, był monstrualnie długi, tu i ówdzie wybrzuszony imponującymi schowkami - na kapelusze, na prowiant, na narzędzia - a szyb było w nim tak dużo, że tworzyły cały labirynt, w którym słońce odbijało się po kilkanaście razy" - w ten sposób Nick Carraway, narrator powieści F. Scotta Fitzgeralda, opisuje Rolls-Royce’a należącego do jego sąsiada, tajemniczego milionera Jaya Gatsby’ego.

"Wielki Gatsby": Ekranizacja z Robertem Redfordem

Rolls-Royce’a nie mogło więc zabraknąć w ekranizacji "Wielkiego Gatsby’ego" z 1974 r. Bohater grany przez Roberta Redforda jeździł modelem Phantom I Ascot Dual Cowl Sport Phaeton, wyprodukowanym w 1928 r. Egzemplarz nabyty przez wytwórnię filmową został przemalowany na żółto i obity zieloną skórą, aby pasował do kolorów opisanych w książce.

Reklama

Samochód po raz ostatni został sprzedany na aukcji w 2009 roku za 238 tys. dolarów. Później poddano go gruntownej renowacji, która zajęła osiem lat i pochłonęła 800 tys. dolarów.

Za licytacją samochodu stoi dom aukcyjny Worldwide Auctioneers w Auburn, w stanie Indiana, specjalizujący się w autach retro. Aukcja zakończy się 3 września.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wielki Gatsby | Robert Redford

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL