Więckiewicz po lwowsku
Roberta Więckiewicza widzieliśmy niedawno w głównej roli w filmie Marka Koterskiego "Baby są jakieś inne", do kin wchodzi właśnie kolejny obraz z jego udziałem - "Wymyk". Najwybitniejszą kreację stworzył jednak w polskim kandydacie do Oscara - "W ciemności" Agnieszki Holland (w kinach od stycznia 2012 roku).
"W ciemności" to opowieść o Leopoldzie Sosze (Robert Więckeiwicz), Polaku ze Lwowa, który przez ponad rok pomagał i dawał schronienie ukrywającej się w kanałach grupie uciekinierów z getta. Za pieniądze. Jednak to, co wydawało się okazją do zarobku, doprowadziło do powstania głębokiej więzi emocjonalnej pomiędzy Sochą a uciekinierami, ewoluując w heroiczną walkę o ludzkie życie.
- Są trzy główne powody mojego zainteresowałam tą historią: jeden z nich był taki, że wszyscy bohaterowie: Żydzi, Polacy są pokazani w sposób tak niestereotypowy i głęboko prawdziwy, a nie laurkowo-oleodrukowy, że zdawało mi się, że jeszcze nie widziałam filmu, który by takie spectrum natury ludzkiej pokazywał - tłumaczyła w rozmowie z Polską Agencja Prasową reżyserka filmu Agnieszka Holland.
- Drugi powód to główny bohater - którego gra Robert Więckiewicz - ten lwowski kanalarz, który jest człowiekiem bardzo niejednoznacznym. Jego wewnętrzna walka dobra ze złem, to, co się z nim dzieje i w nim dzieje, często wbrew jego woli, jest dramatyczne i poruszające. Po trzecie, jako filmowca, pociągnęło mnie wyzwanie, żeby zrobić film, który w 80 procentach dzieje się w ciemności, w kanałach. Wajda zrobił "Kanał" i od tego czasu nie widziałam takiego filmu. Chciałam się przekonać, czy będę umiała coś takiego zrealizować - wyznała Holland
Według reżyserski "W ciemności" najtrudniejszym wyzwaniem przy opowiedzeniu historii Leopolda Sochy było "pokazanie, jaką (...) męką i bohaterstwem jest droga do zbawienia".
- Nie chciałabym o tym opowiadać ani uogólniać. Najciekawsze jest to, czego nie da się opowiedzieć w zwykłej narracji, a co Robertowi udało się wyrazić. Myślę, że to jest jedna z największych sił tego filmu - dodała Holland. - Główny bohater nosi w sobie tajemnicę i jeśli zaczynam o nim zbyt wiele mówić, to ona przestaje być tajemnicą. Chętniej wypowiadam się na temat Roberta Więckiewicza, który jest znakomitym aktorem. On potrafi zagrać wspaniałe rzeczy, których tak naprawdę opowiedzieć nie można - uściśliła reżyserka.
"W ciemności" miało światową premierę na festiwalu w Toronto. Amerykańscy krytycy porównywali film Holland do "Listy Schindlera" i "Pianisty". Recenzent "The Wrap", Steve Pond, stwierdził, że ze wszystkich zaprezentowanych filmów, aspirujących do miana zdobywców Oscara, tylko "W ciemności" zdaje się być poważnym kandydatem do statuetki.
Todd McCarthy z "Hollywood Reporter" zwrócił za to uwagę na zdjęcia Jolanty Dylewskiej oraz "genialną kreację" Roberta Więckiewicza.
"W tym dramacie jest więcej ironii i warstw znaczeniowych niż w innych obrazach o podobnej tematyce [...]. Holland i operatorka Joanna Dylewska z sukcesem kreują duszny, przerażający podziemny świat, w którym wszystko może trwać wiecznie lub lec w gruzach w każdej sekundzie. Niektóre fragmenty, zwłaszcza gdy dzieci gubią się w labiryncie tuneli i w trakcie nagłej powodzi po ulewie, wywołują niezwykłe napięcie, ale Holland opiera się pokusie podkręcania suspensu za wszelką cenę. [...] Kluczowy dylemat i niuanse przemiany Sochy z oportunisty w jednoosobową grupę wsparcia są wiarygodne, w czym niemałą zasługę ma genialna kreacja Więckiewicza" - napisał recenzent "Hollywood Reporter".
W obsadzie obrazu, obok Więckiewicza, znaleźli się m.in. nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie Maria Schrader, Benno Furmann, Agnieszka Grochowska, Kinga Preis, Herbert Knaup, Krzysztof Skonieczny, Marcin Bosak, Julia Kijowska i Michał Żurawski.
Polska premiera "W ciemności" zaplanowana jest na 5 stycznia 2012.
Ciekawi Cię, co jeszcze w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!