Reklama

Reklama

Wenecja 2018: "Roma" Alfonso Cuaróna ze Złotym Lwem

Złotego Lwa na 75. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji zdobył Alfonso Cuarón za obraz "Roma".

Kadr z filmu "Roma"

Festiwal filmowy w Wenecji 2018 z pewnością przejdzie do historii. Zaledwie kilka miesięcy temu na festiwalu w Cannes produkcjom Netfliksa uniemożliwiono uczestnictwo w rywalizacji o najważniejsze laury, a tymczasem obraz tej platformy zdobył właśnie najważniejszą nagrodę na Lido."Roma" to barwny portret konfliktów rodzinnych i społecznej hierarchii pośród politycznego chaosu, opowiadający historię młodych służących pochodzących z indiańskiego ludu Misteków. Cleo i Adela pracują dla niedużej rodziny w zamieszkiwanej przez klasę średnią dzielnicy Meksyku Romie. Pani domu, matka czwórki dzieci Sofia usiłuje uporać się z przedłużającą się nieobecnością męża, natomiast Cleo musi stawić czoło druzgocącej prawdzie. Czy zacznie przez to zaniedbywać dzieci Sofii, które kocha jak własne?

Reklama

Starając się nadać nowy sens miłości i poczuciu solidarności w kontekście hierarchii społecznej, gdzie klasa i rasa są ze sobą pokrętnie splecione, Cleo i Sofia po cichu zmagają się ze zmianami przenikającymi ich rodzinny dom w kraju, w którym dochodzi do starć między wspieraną przez rząd milicją a demonstrującymi studentami.

Dla Cuarona Złoty Lew to kolejna ważna nagroda w karierze. Meksykański reżyser jest już laureatem Oscara, Złotego Lwa i nagrody BAFTA.

"Roma" to nie jedyna produkcja Netfliksa, która wyjeżdża z Wenecji z ważną nagrodą. Jury doceniło również film braci Coen "The Ballad of Buster Scruggs", który wyjeżdża z festiwalu ze statuetką za najlepszy scenariusz.Srebrny Lew trafił w ręce Yorgosa Lanthimosa za "The Favourite". Nagroda dla najlepszej aktorki trafiła do gwiazdy tej produkcji Olivii Colman. Z kolei najlepszym aktorem uznano Willema Dafoe za główną rolę w "The Eternity's Gate". W filmie Juliana Schanbla aktor wcielił się w Vincenta Van Gogha.


Z kolei najlepszym reżyserem uznano Jacquesa Audiarda za western "The Sisters Brothers", w którym w główne role wcielili się Jake Gyllenhaal, Joaquin Phoenix i John C. Reilly.

Podobnie jak film Lanthimosa dwie statuetki zdobył również dramat "The Nightingale" Jennifer Kent. Produkcję wyróżniono Nagrodą Specjalną Jury, a także Nagrodą im. Marcello Mastroianniego dla najlepszego młodego aktora lub aktorki, którą odebrał Baykali Ganambarr.

Wenecja 2018 - laureaci:

Złoty Lew: "Roma" - Alfonso Cuarón 

Srebrny Lew - Wielka Nagroda Jury: "The Favourite" - Yorgos Lanthimos

Srebrny Lew - najlepsza reżyseria: Jacques Audiard - "The Sisters Brothers" 

Puchar Volpi - najlepsza aktorka: Olivia Colman - "The Favourite"

Puchar Volpi - najlepszy aktor: Willem Dafoe - "At Eternity's Gate"

Najlepszy scenariusz: Joel Coen, Ethan Coen - "The Ballad of Buster Scruggs"

Nagroda Specjalna Jury: "The Nightingale" - Jennifer Kent

Nagroda im. Marcello Mastroianniego dla najlepszego młodego aktora lub aktorki: Baykali Ganambarr - "The Nightingale"

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje