Weekend w kinie: Mężczyźni, kobiety, Minionki
Sześć filmów wchodzi do polskich kin ostatniego dnia czerwca. Wśród nich są komedie: "W starym, dobrym stylu" i "Facet do wymiany", wstrząsający dokument "Ostatni w Aleppo" oraz czwarta część kultowej serii opowiadającej o animowanych Minionkach.
Pięć lat od rozpoczęcia wojny w Syrii mieszkańcy opustoszałego i zniszczonego Aleppo, kiedyś największego syryjskiego miasta, przygotowują się na oblężenie. Khaled, Subhi i Mahmoud, główni bohaterowie filmu dokumentalnego "Ostatni w Aleppo", to członkowie Białych Hełmów, czyli tzw. Syryjskiej Obrony Cywilnej, składającej się na zwykłych ludzi, pomagających ofiarom bombardowań. Uratowali do tej pory ponad 60 tys. istnień, najczęściej wyciągając ludzi spod gruzów gołymi rękami (pierwszy z wymienionych mężczyzn uratował spod gruzów m.in. niemowlę!). W filmie Ferasa Fayyada poznajemy nie tylko ogrom zniszczeń, jakich dokonała wojna, ale również osobistą historię zwykłych ludzi, którzy stają się prawdziwymi bohaterami masowej ludzkiej tragedii rozgrywanej na oczach całego świata.
Wielki hit "Jak ukraść księżyc" pozwolił nam poznać głównych bohaterów serii - super-złoczyńcę Gru oraz bandę podłych Minionków. Kiedy jednak Gru został ojcem sierotek Margo, Edith i Agnes, , zmienił swój "kryminalny żywot" i z super-złoczyńcy stał się super-tatą. W drugiej części serii ("Minionki rozrabiają") Gru został zrekrutowany prze Ligę Antyzłoczyńców, która chciała wykorzystać jego umiejętności. Nigdy nie myślący o miłości Gru z miejsca zakochał się w swej partnerce z pracy - super-szpiegu Lucy. A ponieważ jego trzy córki zawsze pragnęły mieć mamę, wkrótce ją poślubił. Tego lata, w filmie "Gru, Dru i Minionki", Gru i jego nowej żonie Lucy nie uda się schwytać słynnego złoczyńcy - byłej gwiazdy TV lat osiemdziesiątych - Baltazara Bratta, który wyrzucony z telewizji, poprzysiągł zemstę na Hollywood. To właśnie przez niego Gru i Lucy zostają upokorzeni i wyrzuceni z Ligi Antyzłoczyńców.Co teraz zrobią?
Najbardziej niebezpieczna kobieta to ta, której mówi się, co może, a czego nie wolno jej robić... "Lady M." to fascynujący debiut Williama Oldroyda, który szturmem podbił światowe festiwale i skradł serca publiczności i krytyków. Młodziutka Katherine wychodzi za mąż za znacznie starszego i majętnego dziedzica, lecz jest lady jedynie z nazwy. Przyszło jej bowiem żyć w świecie mężczyzn, którzy traktują ją wyłącznie jako piękną ozdobę. Coś, na co przyjemnie popatrzeć, czym można się podniecić lub w wyjątkowych sytuacjach pochwalić, a co nie powinno mieć własnej woli. Kiedy Katherine spotyka bezczelnego, emanującego seksualną energią Sebastiana, nowego pracownika męża, zaczyna przechodzić wewnętrzną przemianę. Od tego momentu nie zatrzyma się przed niczym, aby dostać to, czego pragnie. A kobieta uwięziona w sztywnym gorsecie obyczajów to niebezpieczna kobieta...
Laureaci Oscara: Morgan Freeman ("Za wszelką cenę"), Michael Caine ("Wbrew regułom", "Hannah i jej siostry") oraz Alan Arkin ("Mała Miss") pojawiają się razem na ekranie jako najlepsi kumple — Willie, Joe i Albert. Kiedy ich fundusz emerytalny zostaje zlikwidowany, decydują się porzucić spokojne emeryckie życie i po raz pierwszy wkroczyć na drogę przestępstwa. W komedii Zacha Braffa "W starym, dobrym stylu" ci trzej przyjaciele, którzy muszą z czegoś płacić rachunki i radzić sobie ze względu na najbliższych, postanawiają postawić wszystko na jedną kartę i napaść na ten sam bank, który pozbawił ich pieniędzy.
"Facet do wymiany" to komediowa instrukcja obsługi kryzysu wieku średniego, która pokaże jak z "przeciętniaka" stać się rock’n’rollowym zdobywcą serc. Kiedy piękna, młoda dziewczyna mówi, że nie znajdujesz się już na liście "chodźmy do łóżka" żadnej kobiety, to znaczy, że czas na: a) powolną emeryturę, b) wybieranie nagrobka, c) radykalną zmianę życia i wizerunku! Guillaume, popularny aktor po "czterdziestce", dokładnie te słowa usłyszał od swojej dwukrotnie młodszej koleżanki "po fachu". Początkowo załamany, wkrótce decyduje się na drastyczne zmiany. Czy ustatkowanemu mężczyźnie, z piękną żoną (Marion Cotillard), kilkuletnim dzieckiem i zamiłowaniem do jazdy konnej na malowniczej francuskiej wsi uda się wypracować wizerunek imprezującego buntownika, o którego będą walczyć fanki? Przemiana, która go czeka bardzo szybko wyrwie się spod kontroli i przejdzie najśmielsze oczekiwania wszystkich.
Brazylijski dramat "Aquarius" to rewelacja ostatniego festiwalu w Cannes z fantastyczną Sonią Bragą ("Pocałunek kobiety pająka") w roli głównej. Clara, 65-letnia wdowa i emerytowana krytyczka muzyczna, przyszła na świat w tradycyjnej rodzinie w nadmorskim mieście Recife w północno-wschodniej Brazylii. Kobieta jest ostatnią rezydentką Aquariusa, oryginalnego dwupiętrowego budynku zbudowanego w latach 40. z przeznaczeniem dla kasy wyższej. Wszystkie sąsiedzkie mieszkania zostały nabyte przez spółkę, które ma inne plany co do działki. Clara nie zamierza się jednak wyprowadzać, w związku z czym wikła się w zimną wojnę z deweloperem. Napięcie spowodowane konfliktem burzy spokój bohaterki, ale także wytrąca ją z codziennej rutyny i wprawia w zadumę nad przeszłością i przyszłością.