Weekend w kinie: Adaptacje
Osiem filmów - w tym trzecia część kultowego "Kogla Mogla", kostiumowa "Maria, królowa Szkotów" i opowieść o niezwykłym psie, który pokonał wiele przeszkód, by wrócić do domu, wchodzi na ekrany polskich kin w ostatni piątek stycznia. Dodatkowo od niedzieli będzie w nich można zobaczyć słynną "Listę Schindlera", która miała premierę równo 25 lat temu.
"Miszmasz czyli Kogel Mogel 3" to ciąg dalszy przygód ekscentrycznej rodziny Wolańskich i pozostałych bohaterów kultowej serii. Główna bohaterka Kasia (Grażyna Błęcka-Kolska) nadal mieszka we wsi Brzózki i walczy z niechcianym zalotnikiem Staszkiem Kolasą. Do Polski wraca niespodziewanie jej syn Marcin (Nikodem Rozbicki) i od razu wpada w kłopoty. Chłopak ma pomysł na niecodzienny biznes... W tym czasie w Warszawie w rodzinie Wolańskich wybucha kryzys. Wolańska (Ewa Kasprzyk) - celebrytka i słynna sekstrenerka - wydaje kontrowersyjną książkę. Jej bliscy - mąż (Zdzisław Wardejn) i córka Agnieszka (Aleksandra Hamkało) - buntują się i uciekają z domu. Postanawiają najpierw odwiedzić Piotrusia (Maciej Zakościelny), który dziś wiedzie wygodne życie u boku żony Marleny (Katarzyna Skrzynecka). Następnie ruszają w nieznane, a finał tej wycieczki znów przejdzie do legendy.
Kostiumowa "Maria, królowa Szkotów" powstała na podstawie książki dr. Johna Guya, która zdejmuje z królowej Marii (Saoirse Ronan) odium ofiary, jak również odium osoby rozwiązłej seksualnie, za jaką uchodziła przez setki lat. Josie Rourke, uznana reżyser teatralna, w swym fabularnym debiucie, ukazuje zdradę, jakiej ofiarą padła Maria Stuart w czasach, w których kobieta na czele państwa wydawała się mężczyznom czymś niemożliwym do przyjęcia. Historia pokazuje także kulisy jej relacji z kuzynką - królową Elżbietą I (Margot Robbie). Dwie kobiety, które jak nikt inny, rozumiały się wzajemnie, były pod swym wzajemnym wrażeniem, będąc zarazem wyzwaniem wobec siebie, musiały ponieść ofiary, by sprostać wyzwaniu bycia kobietą na tronie w świecie rządzonym przez mężczyzn.
"O psie, który wrócił do domu" to ciepła, pełna przygód opowieść o Belli, psie, który przebył 400 mil, by odnaleźć Lucasa, obiecującego studenta medycyny, człowieka, którego kocha. Zanim uda jej się wrócić do domu, czeka ją mnóstwo niezwykłych przygód. Na swej drodze spotka i zamieszkujące góry lwiątko, i bezdomnego weterana, któremu przywróci wiarę w życie. Bo Bella właśnie taka jest, ktokolwiek stanie na jej drodze, od razu zakochuje się w niej. Film, który powstał na podstawie bestsellerowej powieści W. Bruce'a Camerona - autora hitu "Był sobie pies", to pełna emocji, podnosząca na duchu odyseja, której najjaśniejszym punktem jest bezwarunkowa, absolutna miłość między psem a człowiekiem.
Starr Carter (Amandla Stenberg), główna bohaterka dramatu "Nienawiść, którą dajesz" - ekranizacji bestsellerowej powieści autorstwa Angie Thomas - żyje z rodziną w niebezpiecznej dzielnicy zamieszkanej niemal wyłącznie przez Afroamerykanów. Jak sama tłumaczy: "Jeśli dziewczyna z okolicy poszła do publicznego ogólniaka, niemal zawsze kończyło się to ciążą". Dlatego rodzice wysłali Starr i jej brata do prywatnej szkoły w białej dzielnicy. Dzielenie czasu między dwoma światami sprawia, że Starr nigdzie nie czuje się naprawdę sobą. Pewnego wieczoru wybiera się na domówkę u znajomych, gdzie spotyka przyjaciela z dzieciństwa. Splot niefortunnych zdarzeń sprawia, że ta noc nie skończy się dobrze.
Dramat "Złe wychowanie Cameron Post" został uhonorowany główną nagrodą jury podczas zeszłorocznego festiwalu w Sundance. W ekranizacji bestsellerowej powieści Emily M. Danforth w tytułową rolę wcieliła się Chloë Grace Moretz. Opowieść toczy się w latach 90. w Montanie i koncentruje się wokół losów Cameron Post, nastolatki, która odkrywa własny homoseksualizm. Kiedy krewni oraz jej chłopak nakrywają ją w niedwuznacznej sytuacji z przyjaciółką, zostaje wysłana na specjalny obóz, gdzie ma przejść tzw. "terapię konwersyjną" i nauczyć się "właściwych ról płciowych". Na miejscu Cameron poznaje nowych przyjaciół, młodą lesbijkę przedstawiającą się jako Jane Fonda oraz geja znanego jako Czerwony Orzeł. Razem udowadniają światu, że młodość i radość życia nie dają się łatwo ujarzmić.
Kryminał "Kartoteka 64" to czwarta, po "Kobiecie w klatce", "Zabójcach bażantów" i "Wybawieniu", ekranizacja bestsellerowej serii kryminałów Jussiego Adlera-Olsen. Robotnicy remontujący starą kamienicę w Kopenhadze dokonują przerażającego odkrycia. W tajnym pomieszczeniu ukrytym za ścianą jednego z mieszkań znajdują trzy zmumifikowane ciała, ułożone wokół kuchennego stołu. Do rozwikłania zagadki przydzieleni zostają detektywi z Departamentu Q. Nadzorujący dochodzenie komisarz Carl Mørck i jego asystent Assad trafiają na ślad, który prowadzi ich do okrytego złą sławą szpitala dla kobiet w Sprogø. Miejsca, gdzie przed laty na pacjentkach dokonywano zabiegów przymusowej sterylizacji. I chociaż horror w Sprogø uznawany jest za niechlubny i dawno zamknięty rozdział historii Danii, to detektywi docierają do osób twierdzących, że bestialskie praktyki są nadal stosowane. Zagłębiając się w mroczny świat medycznych eksperymentów i seksualnych nadużyć, Carl i Assad rozpoczynają wyścig z czasem...
Intymna, ale skrywająca potężny ładunek emocji, "Ága" jest opowieścią o losach Nanooka i Sedny, mieszkających samotnie w lodowej krainie, gdzieś na północy Jakucji. Wieczorami pod stertą futer starzejąca się para opowiada sobie dawne mity, nieprzystające już do rzeczywistości, w której czyste niebo nad ich głowami przecinają samoloty, gdzie przetrzebiono zwierzęta. Nad szczęśliwą jesienią życia małżonków unosi się jednak bolesne wspomnienie tytułowej Ági - córki, która przed laty opuściła rodziców i odeszła do miasta. Co między nimi zaszło? Czy istnieje szansa na pojednanie rodziny? Lazarov w niebanalny sposób prowadzi widzów do końca mitu, którego nie ma już kto opowiadać. Poza nim czeka nas już tylko wielka pustka. W jej obliczu najcenniejszym skarbem okazuje się umiejętność mądrego współodczuwania.
Tajlandzki "Samui Song" to błyskotliwy psychologiczny dramat o raniących więziach, mrocznej seksualności i chybionych duchowych poszukiwaniach. Viyada, trzydziestoletnia aktorka popularnych seriali, specjalizuje się w rolach czarnych charakterów. Jej życie prywatne także coraz bardziej przypomina filmową intrygę: kobieta tkwi w chłodnym małżeństwie z bogatym obcokrajowcem, niespełnionym rzeźbiarzem, coraz silniej angażującym się w religijny ruch pod przewodnictwem surowego guru. Bohaterka zmuszona będzie sięgnąć po drastyczne środki, by wydostać się z coraz bardziej opresyjnej sytuacji.
Na ekrany polskich kin wraca także "Lista Schindlera" (1993), którą będzie można obejrzeć na wielkim ekranie 27 stycznia. Ten dzień to 74. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Produkcja Stevena Spielberga otrzymała w 1994 roku aż 7 Oscarów, m.in. za najlepszy film, dla najlepszego reżysera, za najlepszy scenariusz adaptowany oraz za muzykę, zdjęcia i kostiumy. Film został wyróżniony również 7 statuetkami BAFTA, trzema Złotymi Globami i kilkudziesięcioma innymi filmowymi wyróżnieniami. Dziś obraz Spielberga uchodzi za dzieło kultowe. W 2007 roku Amerykański Instytut Filmowy umieścił "Listę Schindlera" na ósmym miejscu pośród stu najlepszych amerykańskich filmów w historii. W filmie niezapomniane kreacje stworzyli: Liam Neeson, który wcielił się w postać Oskara Schindlera, Ralph Fiennes w roli bezwzględnego nazisty Amona Görtha oraz Ben Kingsley w roli Izaaka Sterna. Na ekranie zobaczymy także polskich aktorów, gdyż zdjęcia do filmu powstawały głównie w Krakowie.