Reklama

Reklama

Ukraiński reżyser Ołeh Sencow ogłosił w więzieniu głodówkę

Skazany w Rosji na 20 lat kolonii karnej z powodu oskarżeń o terroryzm ukraiński reżyser Ołeh Sencow ogłosił bezterminową głodówkę. Jak powiadomił jego adwokat, Sencow nie domaga się swego zwolnienia, lecz uwolnienia z rosyjskich więzień 64 Ukraińców.

Ołeh Sencow

W oświadczeniu Sencowa, które w środę opublikowały niezależne rosyjskie portale internetowe, reżyser informuje, że prowadzi bezterminową głodówkę od 14 maja. "Jedynym warunkiem jej zakończenia jest uwolnienie wszystkich ukraińskich więźniów politycznych znajdujących się na terytorium Federacji Rosyjskiej" - napisał. 

Notatkę tę przekazał mediom adwokat Dmitrij Dinze, który widział się z Sencowem w kolonii karnej w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym, na rosyjskiej Dalekiej Północy. Jak wyjaśnił prawnik, Sencow nie żąda dla siebie uwolnienia z kolonii karnej. "Powiedział, że głodówkę będzie prowadził do końca - albo on umrze, albo jego żądania zaczną być spełniane" - powiedział Dinze.

Reklama

Rosyjski portal Meduza podał, że Sencow przygotowywał się do głodówki przez półtora miesiąca, rezygnując z paczek żywnościowych i jedząc bardzo niewiele. Według portalu stan zdrowia Sencowa kontroluje lekarz.

Pochodzący z Krymu ukraiński reżyser został aresztowany w Symferopolu i przewieziony do Rosji w maju 2014 roku. W sierpniu 2015 roku Sencowa skazano na 20 lat kolonii karnej za przypisywane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych na Krymie, anektowanym przez Rosję w marcu 2014 roku. Reżyser odrzuca te oskarżenia. Twierdził, że postępowanie karne przeciwko niemu ma charakter polityczny. Również kraje zachodnie i władze w Kijowie krytykowały jego proces, oceniając, że ma podłoże polityczne. O uwolnienie Sencowa niejednokrotnie apelowało międzynarodowe środowisko twórców filmowych.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Ołeh Sencow

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje