"Timbuktu": O zagrożeniach radykalnego islamu
12 czerwca w polskich kinach pojawi się obsypany nagrodami, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes oraz nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny obraz Abderrahmane'a Sissako pt. "Timbuktu".
Akcja "Timbuktu" dzieje się w tytułowym mieście w Mali, nad rzeką Niger, w którym władze przejęli dżihadyści, którzy narzucają mieszkańcom terrorystyczny reżim. Mieszkańcom nie wolno palić papierosów, tańczyć, śpiewać ani słuchać muzyki. Zakazana jest nawet piłka nożna. Najbardziej poszkodowane są jednak kobiety, które zostają niemal całkowicie wyłączone z życia społecznego i narzuca się im przestrzeganie absurdalnych nakazów.
Kisane i jego rodzina jako nieliczni zostali oszczędzeni z chaosu zaprowadzonego przez nową władzę. Sytuacja zmienia się jednak drastycznie, kiedy mężczyzna nieumyślnie zabija sąsiada. Teraz musi stawić czoła konsekwencjom, które wyciągną od niego przedstawiciele nowego reżimu.
"Timbuktu", nagrodzone na prestiżowym festiwalu filmowym w Cannes, już zostało okrzyknięte ważnym głosem w sprawie ekstremizmu religijnego, jednego z największych zagrożeń współczesnego świata. Reżyser prostymi środkami osiąga piorunujący efekt. Film przypomina o tym, jak groźna jest generalizacja, kiedy mowa o niebezpieczeństwach płynących z ekspansji radykalnego islamu. W "Timbuktu" jego ofiarami padają także wyznawcy tej religii, którzy pragną jedynie pokoju i spokoju. "Timbuktu" podbija festiwale filmowe, a kolejne nagrody są potwierdzeniem jego wrażliwości i talentu.
Dystrybutorem "Timbuktu" w Polsce jest Aurora Films.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!