Sylwester Chęciński nie żyje. Znamy datę pogrzebu
8 grudnia zmarł Sylwester Chęciński, legendarny polski reżyser, twórca m.in. trylogii o Kargulach i Pawlakach, którą zapoczątkował film "Sami swoi". Wiemy już kiedy i gdzie zostanie pochowany artysta.
Sylwester Chęciński, autor takich filmowych hitów, jak "Sami swoi", "Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć", "Rozmowy kontrolowane" czy "Wielki Szu" zmarł w minioną środę. Miał 91 lat. O śmierci twórcy poinformował jego syn, lekarz Igor Chęciński.
O tym, że nie żyje Sylwester Chęciński napisał również na swym profilu na Facebooku prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Reżyser "Samych swoich" był Honorowym Obywatelem Wrocławia.
"Odszedł przed chwilą mistrz: Sylwester Chęciński. Wybitny reżyser i twórca sagi "Sami swoi", która bawi kolejne pokolenia. Żegnamy Cię Honorowy Obywatelu Wrocławia. Już nie spotkamy się na spacerze w Parku Południowym. Będziemy o Tobie zawsze pamiętać i dziękuję za ostatnie spotkanie. Twój krasnal będzie na zawsze przypominał o tym jak ważny byłeś dla nas" - napisał Jacek Sutryk.
I właśnie we Wrocławiu odbędzie się pogrzeb reżysera. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 14:00 w najbliższą sobotę, 18 grudnia. Reżyser ma spocząć na Cmentarzu Grabiszyńskim.
Sylwester Chęciński był autorem jednej z najpopularniejszych i najbardziej lubianych serii filmowych w Polsce, słynnej trzyczęściowej opowieści o rodzinach Kargulów i Pawlaków: "Sami swoi", "Nie ma mocnych" oraz "Kochaj albo rzuć".
Poza słynną trylogią o Kargulach i Pawlakach, milionową widownię kinową miały również filmy "Wielki Szu" z Janem Nowickim oraz opowiadająca o stanie wojennym komedia "Rozmowy kontrolowane" w doborowej obsadzie aktorskiej ze Stanisławem Tymem w roli głównej.
Chęciński, podczas 45-letniej kariery reżyserskiej, zrealizował 16 filmów fabularnych: "Historia żółtej ciżemki" (1961), "Agnieszka 46" (1964), "Katastrofa" (1965), "Sami swoi" (1967), "Tylko umarły odpowie" (1969), "Legenda" (170), "Diament radży" (1971), "Pierwsza miłość" (1971), "Droga" (1973), "Nie ma mocnych" (1974), "Kochaj albo rzuć" (1977), "Roman i Magda" (1978), "Bo oszalałem dla niej" (1980), "Wielki Szu" (1982), "Rozmowy kontrolowane" (1991), "Przybyli ułani" (2006).
W 2020 roku otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, w 2014 r. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, a w 1974 Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 r. samorząd województwa przyznał mu tytuł honorowego obywatela Dolnego Śląska.
Zobacz również:
Znana aktorka zginęła w pożarze. "Pomoc przyszła za późno"
Najsłynniejszy tatuaż w historii kina? Nie dało się go przeoczyć!
Polska koprodukcja najlepszym filmem roku!
Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.