Skolimowski o Dywizjonie 303?
W ciągu najbliższych dwóch lat ma powstać film fabularny o polskich lotnikach biorących udział w Bitwie o Wielką Brytanię. Obraz powstanie na podstawie powieści Arkadego Fiedlera "Dywizjon 303". Kandydatem na reżysera jest Jerzy Skolimowski.
Spadkobiercy autora książki podpisali umowę w sprawie praw na jej wykorzystanie z firmą producencką Film Media. Udziałem w filmie zainteresowani są m.in. Borys Szyc, Bogusław Linda, Piotr Adamczyk i Michał Żebrowski.
- Prezes zarządu Film Media Jacek Samojłowicz jest zdeterminowany, by stworzyć fabularny obraz o naszych asach, zapewnia, że ma środki na jego realizację. Przede wszystkim musi jednak powstać świetny scenariusz - powiedział w piątek Marek Fiedler, syn autora książki "Dywizjon 303".
Jacek Samojłowicz (ma na producenckim koncie m.in. "Wojnę polsko-ruską") powiedział, że trwają poszukiwania reżysera, scenarzysty i rozmowy z aktorami. W filmie poza polskimi artystami wystąpić mają m.in. aktorzy brytyjscy i niemieccy.
- Jestem po rozmowach m.in. z Jerzym Skolimowskim, z kilkoma światowej klasy scenarzystami z zagranicy. Bardzo zainteresowany projektem jest pracujący w Hollywood polski operator i reżyser Andrzej Bartkowiak. Na temat występu w filmie rozmawiałem z Bogusławem Lindą, Borysem Szycem, Piotrem Adamczykiem i Michałem Żebrowskim, wszyscy oni są zainteresowani wzięciem udziału w tej produkcji - mówił Samojłowicz.
Jak poinformował, właśnie zakończył zdjęcia do innego wojennego filmu, "Tajemnica Westerplatte" Pawła Chochlewa i przystępuje do prac nad tą produkcją. Szacunkowy koszt wyprodukowania filmu to 18-30 mln zł. Jak zapewnił Samojłowicz, ma inwestorów zainteresowanych sfinansowaniem produkcji.
Marek Fiedler od lat apelował o nakręcenie filmu o bohaterskich polskich lotnikach z Dywizjonu 303. -Do tej pory nie było odzewu na nasze apele. Tymczasem Czesi dziesięć lat temu nakręcili cieszący się powodzeniem obraz pt. "Ciemnoniebieski świat" Jana Sveraka o swoich lotnikach w Anglii. Żal chwytał za serce, że nie umiemy pokazać naszych bohaterów, a Czesi potrafią - powiedział.
Jacek Samojłowicz zaznaczył, że przed rozpoczęciem produkcji filmu będzie chciał się zapoznać z doświadczeniami czeskich twórców.
We wrześniu w Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie zaprezentowano naturalnej wielkości kopię hurricane'a, którym latali polscy piloci z Dywizjonu 303. Jak powiedział Fiedler, niewykluczone, że model zostanie wykorzystywany przy realizacji filmu.
- Rozmawialiśmy już o tym. To jest tak ładnie wykonana kopia, że kto wie, czy nie zostanie wykorzystana w filmie. Dodatkowo mamy formy, w których powstawał model z żywicy poliestrowej, więc można zrobić odlewy kolejnych samolotów - powiedział Marek Fiedler.
Dywizjon 303 zaliczany jest do najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II wojny światowej. Podczas Bitwy o Wielką Brytanię zaliczono mu 126 pewnych zestrzeleń - najwięcej spośród dywizjonów myśliwskich biorących udział w bitwie.
Arkady Fiedler (ur. 1894 w Poznaniu - zm. 1985 w Puszczykowie) to jeden z najbardziej znanych polskich podróżników i pisarzy. W swoim 90-letnim życiu odbył 30 wypraw i podróży. W dorobku ma 32 książki wydane w 23 językach i ponad 10-milionowym nakładzie. Wśród nich są m.in. "Dywizjon 303", "Ryby śpiewają w Ukajali", "Orinoko", "Kanada pachnąca żywicą".
Podczas II wojny światowej pisarz dotarł do Anglii, gdzie poznał polskich lotników walczących w Bitwie o Wielką Brytanię. Napisał o nich głośną książkę "Dywizjon 303". Książka doczekała się prawie 30 wznowień, w tym pięciu w wydawnictwach podziemnych. Po raz pierwszy wydana w Anglii w 1940 roku, w Polsce ukazała się po raz pierwszy sześć lat później.
Ciekawi Cię, co jeszcze w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!