Reklama

Reklama

Siergiej Łoźnica staje w obronie rosyjskich twórców

Ukraiński reżyser Siergiej Łoźnica wystąpił przeciwko wezwaniom do całkowitego wykluczenia rosyjskiego kina i filmowców z najważniejszych międzynarodowych festiwali.

"Wśród rosyjskich filmowców są ludzie, którzy potępili wojnę, sprzeciwiają się reżimowi i otwarcie wyrażają swoje stanowisko. I w pewnym sensie są ofiarami tego całego konfliktu, tak jak reszta z nas" - powiedział Siergiej Łoźnica w rozmowie z "The Hollywood Reporter".

W związku z atakiem Rosji na Ukrainę Ukraińska Akademia Filmowa wezwała do międzynarodowego bojkotu rosyjskiego kina i środowiska filmowego. Akademia aktywnie zachęca organizatorów festiwali, by wykluczali produkcje rosyjskie ze swoich programów.

Reklama

"Jeżeli mówimy o tej propozycji całkowitego zakazu, bojkotu rosyjskich filmów i rosyjskich filmowców w międzynarodowych festiwalach filmowych, jestem temu absolutnie przeciwny" - powiedział Łoźnica "THR". 

W tej samej rozmowie reżyser "Donbasu" przyznał, że ostatnie wydarzenia nie są dla niego żadnym zaskoczeniem. "Byłem zaskoczony, że większość ludzi na świecie była zdziwiona. Nie spodziewali się tego. Wydarzenia, które mają miejsce ostatnio, nie są przeze mnie postrzegane jako coś nowego" - podkreślił. 

"Donbas": Proroczy film Siergieja Łoźnicy

W 2018 roku Siergiej Łoźnica nakręcił film "Donbas". Ukraiński reżyser, scenarzysta i producent filmowy zabrał widzów w podróż przez kolejne kręgi piekła wojny hybrydowej we wschodniej Ukrainie. 

"Prawdziwa natura ludzka ujawnia się właśnie wtedy, kiedy następuje rozpad więzów społecznych, kiedy przestają obowiązywać prawa, kiedy tracimy grunt pod nogami, kiedy nie znajdujemy już oparcia w instytucjach, a jedyną naszą bronią przeciwko chaosowi zostaje siła ducha - o ile ją mamy" - mówił o swoim filmie "Donbas" reżyser Siergiej Łoźnica.

"To właśnie wtedy, w okresach największej niestabilności spowodowanej wojną, na nowo definiuje się pojęcie człowieczeństwa na następne lata" - dodał twórca.

Akcja filmu "Donbas" rozgrywa się we wschodnim regionie Ukrainy, kontrolowanym przez liczne grupy przestępcze. Trwa wojna hybrydowa - konflikt pomiędzy ukraińską armią zasilaną ochotnikami, a bojówkami separatystycznymi wspieranymi przez rosyjskie oddziały. Koszmar staje się udziałem ludności cywilnej. Z drugiej strony toczy się codzienne życie, a przez ekran przewija się galeria różnych postaci.

"Donbas" to opowieść o współczesnym człowieczeństwie i cywilizacji w dobie post-prawdy i fake-newsów, o każdym z nas.

Zobacz też:

Filmy o Ukrainie, które pozwolą lepiej zrozumieć sytuację za wschodnią granicą!

Małgorzata Socha o wojnie w Ukrainie: Niewyobrażalna tragedia nas wszystkich

Siergiej Łoźnica: Ukraiński reżyser przewiduje klęskę Rosji

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Siergiej Łoźnica | Donbas

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy