Robert Redford kończy 65 lat
Robert Redford ("Zawód: Szpieg", "Pożegnanie z Afryką", "Niemoralna propozycja"), aktor należący do największych gwiazd Hollywood, kończy w niedzielę, 18 sierpnia, 65 lat. Redford wystąpił w kilkunastu filmach, które przeszły do historii kina. Sukcesy odnosi też jako reżyser i producent. Za swoją twórczość nagrodzony został w tym roku honorowym Oscarem.
Cztery razy Amerykańska Akademia Filmowa wyróżniała aktora nominacjami do złotej statuetki (raz odebrał Oscara), czterokrotnie do nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (odebrał ją 3 razy) oraz dziewięć razy do Złotego Globu (otrzymał go aż 6 razy).
Charles Robert Redford Jr. urodził się 18 sierpnia 1937 roku w Santa Monica w stanie Kalifornia. Dzieciństwo spędził w miejscowości Van Nuys w Kalifornii. Wybił się jako sportowiec i w 1955 roku otrzymał stypendium Uniwersytetu Stanowego Colorado. Z powodu problemów z alkoholem został wyrzucony z drużyny baseballowej, wkrótce potem opuścił też uczelnię.
Marzył o karierze malarza, wyruszył na wyprawę po południowych Stanach i chwytając się różnych drobnych zajęć zarobił na podróż do Europy, gdzie wyjechał w 1956 roku. Jego celem była szkoła malarska we Francji, dotarł jednak do Florencji, gdzie poradzono mu, żeby pomyślał o innym zawodzie.
Do USA powrócił w 1958 roku. W Kalifornii poślubił Lolę Jean Van Wagenen i razem z nią wyruszył do Nowego Jorku. Tam dostał się do Pratt Institute i rozpoczął naukę na kierunku scenografii teatralnej; podjął także studia aktorskie w Academy of Dramatic Arts.
Debiutował w 1959 roku w broadwayowskiej sztuce "Tall Story". Na ekranie pojawił się po raz pierwszy trzy lata później w "War Hunt", w filmie o wojnie w Korei Terry'ego i Denisa Sandersów. Wytwórnia Paramount zaproponowała mu 5-letni kontrakt. Równocześnie występował w telewizji oraz w teatrze.
Pierwszym większym sukcesem okazała się rola prawnika w komedii Neila Simona "Boso w parku" (1967) w reżyserii Mike'a Nicholsa, po której zaczęto Redforda nazywać "złotym chłopcem z Kalifornii". Redford, będąc bardzo przystojnym i wysportowanym mężczyzną, przez długi czas grywał kochanków lub uwodzicieli. Pragnąc zmienić "image", odrzucił udział w takich filmach jak: "Kto się boi Virginii Woolf" i "Absolwent". Status gwiazdy uzyskał po występie w "Butch Cassidy i Sundance Kid" (1969) George'a Roy'a Hilla, gdzie obok Paula Newmana wcielił się w postać zawadiaki Sundance'a. U Hilla wystąpił jeszcze raz cztery lata później, znowu z Newmanem, w pastiszowym słynnym "Żądle".
Owocna okazała się także współpraca z Sydney'em Pollackiem, z którym zrealizował sześć filmów, w tym "Jeremiah Johnson" (1972) o samotnym traperze, sensacyjno-polityczne "Trzy dni kondora" (1975) oraz "Pożegnanie z Afryką" (1985), gdzie partnerowała mu Meryl Streep. Wielkim powodzeniem cieszyli się też "Wszyscy ludzie prezydenta" (1976) Alana J. Pakuli o aferze Watergate oraz reporterach "Washington Post", którzy doprowadzili do jej nagłośnienia: Robercie Woodwardzie oraz Carlu Bernsteinie (obok Redforda wystąpił Dustin Hoffman).
W latach 80., nie porzucając aktorstwa, stanął także po drugiej stronie kamery jako reżyser i producent. Jego debiut reżyserski "Zwykli ludzie" (1980), opowieść o rozbitej rodzinie, przyniósł mu Oscara. Po "Fasolowej wojnie w Milagro" (1988) zrealizował nostalgiczną i poetycką adaptację autobiograficznej powieści Normana MacLeana "Rzeka wspomnień" (1992) spotkała się z uznaniem krytyki i widzów.
W 1980 roku otworzył Sundance Institute, który promuje kino niezależne. Jest także inicjatorem Sundance Film Festival, największego i najbardziej uznanego festiwalu tego typu kina.
Scenariusz do najnowszego filmu Redforda napisał jego syn James. Film "Skinwalkers", którego Redford senior jest współproducentem, będzie ekranizacją wydanej w 1986 roku powieści Tony'ego Hillermana, opowiadającej o prowadzonym przez dwóch detektywów z plemienia Navaho, Jima Lephorna i Jima Chee, śledztwie w sprawie morderstw popełnianych przez tajemniczego zabójcę rzucającego klątwę na swe ofiary.
W życiu prywatnym Redford jest działaczem stowarzyszeń ekologicznych, często uczestniczy w różnych wyprawach, np. w Himalaje. Mieszka na rancho w Utah. W 1985 roku rozwiódł się z Van Wagenen, z którą ma troje dzieci (Shauna, David James i Amy Hart). Związany był z aktorką Sonią Braga, projektantką kostiumów Kathy O'Rear, a potem z Sibylle Szaggars.
W 1995 roku znalazł się jako 4 na liście 100 najseksowniejszych aktorów magazynu "Empire". Ten sam miesięcznik umieścił też jego nazwisko wśród największych gwiazd kina (1997) oraz najważniejszych ludzi w dzisiejszej kinematografii (1999).