Rekord zgłoszeń na Krakowski Festiwal Filmowy
Zbliża się koniec naboru filmów na 53. Krakowski Festiwal Filmowy, wiadomo już, że ubiegłoroczny rekord zgłoszeń został pobity.
53. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 26 maja - 2 czerwca 2013 roku. Na program imprezy składają się pokazy filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych z całego świata.
W tym roku do trzech dobrze znanych już konkursów - międzynarodowego konkursu pełnometrażowych dokumentów, międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych i konkursu polskiego, dołącza nowa sekcja - konkurs dokumentalnych filmów muzycznych: DocFilmMusic. Na nowy konkurs, który wyewoluował z popularnej pozakonkursowej sekcji "Dźwięki muzyki", złożą się filmy prezentujące biografie muzyków i zespołów, dokumentujące trasy koncertowe czy penetrujące historię rozwoju poszczególnych nurtów i gatunków muzycznych. Reżyser najlepszego filmu w konkursie dokumentów muzycznych zostanie nagrodzony Złotym Hejnałem.
- Już dzisiaj, na 3 dni przed zamknięciem naboru wiemy, że zeszłoroczny rekord zgłoszeń został pobity - mówi Krzysztof Gierat, dyrektor festiwalu. - Do tej pory zgłoszono ponad 2600 filmów, podczas gdy w ubiegłym roku napłynęło do nas ze świata "tylko" 2475 kandydatur.
Warto przypomnieć, że od tegorocznej edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego powiększyło się grono laureatów, którzy otrzymują bezpośrednie nominacje do Oscarów w kategoriach filmów krótkometrażowych. Do tej pory szansę na nominację do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej otrzymywał laureat Złotego Smoka, teraz o Oscara będą mogli ubiegać się także laureaci Srebrnego Smoka dla najlepszej animacji oraz Srebrnego Smoka dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego.
Kształtu nabierają także powoli pozakonkursowe sekcje KFF. W ramach kontynuacji cyklu "Spojrzenie na...", w którym prezentowane są kinematografie narodowe poszczególnych krajów, widzowie będą mogli zapoznać się z najnowszymi produkcjami ze Szwajcarii. Szwajcarskie filmy dokumentalne pojawią się także w sekcjach konkursowych i pozakonkursowych, uświadamiając bogactwo i poziom produkcji tego kraju. Pokazom filmów będzie towarzyszyć konferencja branżowa, w której wezmą udział filmowcy, producenci i przedstawiciele szwajcarskich instytucji filmowych. Wydarzenie ma na celu poznanie specyfiki tamtejszego rynku filmowego oraz eksplorację polsko-szwajcarskich możliwości koprodukcyjnych. Do tej pory, na analogicznych zasadach, Kraków gościł kinematografię izraelską (w 2010 roku), holenderską (2011) oraz włoską (2012).
Jak co roku, pokazom konkursowym będą towarzyszyć projekcje tematyczne - powrócą takie cykle jak: "Gdzieś w Europie"," Premiery dokumentalne", "Laureaci Festiwali", "Panorama filmu polskiego" czy pokazy etiud studenckich.
U stóp Wzgórza Wawelskiego rozłoży się ponownie Kino Pod Wawelem, które wieczorową porą przyciąga licznych amatorów seansów pod gołym niebem. Najmłodszych widzów organizatorzy zaproszą na cykl "Festiwal Dzieciom", a znajomość dzieł z kanonu kinematografii, będzie można nadrobić dzięki przeglądom retrospektywnym.
Profesjonalistów z branży filmowej organizatorzy zapraszają do Industry Zone, która obejmuje Krakowskie Targi Filmowe, pitching Dragon Forum 2013, spotkania networkingowe, wykłady ekspertów, oraz panele dyskusyjne dotyczące finansowania, produkcji i promocji filmów dokumentalnych i krótkich.
Krakowski Festiwal Filmowy jest akredytowany przez Międzynarodową Federację Producentów Filmowych (FIAPF), Europejską Akademię Filmową (EFA) oraz Amerykańska Akademię Filmową (AMPAS).