Reklama

Rafał Mohr: Wyleczmy się z hivokryzji

Rafał Mohr, aktor filmowy i teatralny, a od niedawna również uczestnik programu "Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami", został jednym z ambasadorów kampanii społecznej "HIVokryzja. Wyleczmy się". Odgrywając scenę pocałunku z Kasią - bohaterką kampanii zakażoną HIV - aktor przekonuje, że osoby seropozytywne należy traktować w taki sam sposób, jak osoby zdrowe.

Rafał Mohr został ambasadorem kampanii społecznej „HIVokryzja. Wyleczmy się”

- Jak widzicie, scena pocałunku zagrana z Kasią, nie różni się niczym od sceny zagranej z osobą niezakażoną - mówi aktor.

Reklama

Rafał Mohr przyznaje, że jest dumny z faktu, iż mógł wziąć udział w kampanii na rzecz kształtowania właściwych postaw wobec osób zakażonych HIV i przyczynić się do poprawy ich sytuacji społecznej. Przypomina również sytuację z czasów, gdy był jeszcze uczniem szkoły podstawowej:

- W 1988 roku na zajęciach zwanych godziną wychowawczą usłyszeliśmy pytanie: Kto z Was podałby rękę osobie chorej na AIDS? Nie wiem czy to kwestia mojej odwagi, nieświadomości czy wręcz intuicji, ale byłem jedyną osobą w klasie, która podniosła rękę w odpowiedzi na to pytanie - mówi aktor. - Z perspektywy czasu wiem dlaczego tak zrobiłem. Wówczas to był początek mojej odpowiedzi. Koniec nastąpił parę dni temu, kiedy nagrywałem spot HIVokryzji - wyjaśnia.

Spot z udziałem Rafała Mohra jest kolejnym elementem zapoczątkowanej w lipcu kampanii "HIVokryzja. Wyleczmy się". Kampania ma na celu kształtowanie właściwych postaw wobec HIV, opartych na aktualnej i rzetelnej wiedzy, a co za tym idzie obniżane poziomu lęku i eliminowanie uprzedzeń wobec osób zakażonych.

Autorzy kampanii przekonują, że prawdziwym problemem, jest nie tyle sama choroba, co stygmatyzacja społeczna i dyskryminacja, która towarzyszy zakażeniu. Panuje bowiem przekonanie, że choroba ta nie może dotyczyć przeciętnego Kowalskiego, ale trzeba sobie na nią "zasłużyć" robiąc w życiu coś niemoralnego.

- Bardzo istotny jest fakt, że obserwuje się ciągły wzrost nowych zakażeń stąd konieczne jest podjęcie działań przeciwko dyskryminacji i zmiana społecznego odbioru osób żyjących HIV - wyjaśnia Małgorzata Kruk, prezes Fundacji SPZ. - Głównym przesłaniem Kampanii jest pokazanie, że z HIV "łatwiej wrócić do zdrowia niż do społeczeństwa" oraz konfrontacja z hipokryzją panującą w obszarze postrzegania tej grupy osób - tłumaczy.

Czasem osobie zakażonej HIV nie chcemy nawet podać ręki. W spocie Rafał Mohr odgrywa scenę pocałunku, w której udowadnia, że HIV nie przenosi się przez ślinę.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Rafał Mohr

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama