Produkcje nakręcone w Wałbrzychu. Większość z nich to kryminały
Dolnośląski Wałbrzych okazał się być perfekcyjnym miastem dla twórców filmów i seriali z wątkami kryminalnymi. Nic dziwnego, miasto i jego zabytki kryją wiele tajemnic, które do tej pory nie zostały rozwikłane. Filmowcy zakochali się w mistycznym klimacie, którym owiane jest to miasto i chętnie eksponują go w swoich produkcjach.
"Panna Nikt" to opowieść o 15-letniej Marysi (Anna Wielgucka), która wraz z rodzicami przeprowadza się ze wsi do Wałbrzycha. Od początku czuje się inna: gorzej ubrana, bardziej nieśmiała, mniej "światowa", nawet jak na Wałbrzych. Pod opiekuńcze skrzydła wciąga ją Kasia (Anna Mucha), silna psychicznie dziewczyna, z artystycznym talentem i ukształtowanymi poglądami. Kasia imponuje Marysi: wiedzą, zdolnościami, odwagą, dojrzałością.
Dziewczyna idzie za nową koleżanką jak w dym. Po drodze porzuca rodzinę, wyrzeka się Boga, do którego dotąd się modliła, ale wreszcie odzyskuje świadomość i ucieka. Kasię zastępuje zaś Ewa (Anna Powierza), dziewczyna z bogatego domu, wyniosła, bezwzględna i okrutna. Pod jej wpływem Marysia zmienia się fizycznie, pięknieje, ale odkrywa w sobie również zaskakującą brutalność. Wtedy jej przyjaźń postanawia odzyskać Kasia.
"Dziennik Wałbrzych" podaje, że film nakręcono w następujących lokacjach: w zespole szkół nr 2 na ulicy 11. listopada (ówczesna Szkoła Podstawa nr 22), w Rynku i okolicach Wałbrzycha – w Szczawnie, Świdnicy, Krzeszowie, Sobótce.
Kiedy Wałbrzychem wstrząsa seria tajemniczych zaginięć dzieci, do miasta przybywa dziennikarka Alicja Tabor (Magdalena Cielecka). Powracająca po latach w rodzinne strony, nieustępliwa reporterka chce poznać rodziny zaginionych i rozwikłać zagadkę, wobec której nawet policja okazuje się bezsilna. W trakcie prywatnego śledztwa Alicja - dość nieoczekiwanie - wpada na trop dramatycznych wydarzeń, które swój początek miały dekady temu.
Dążąc do odkrycia prawdy, dziennikarka będzie musiała stawić czoła nowemu zagrożeniu oraz temu, przed czym uciekała przez całe dorosłe życie – tajemnicy swojego dzieciństwa i szokującym sekretom własnej rodziny. Z czasem ponura intryga kryminalna połączy w jedno zaginięcia dzieci, wojenną przeszłość, legendę zaginionego skarbu oraz losy samej Alicji, która na swojej drodze zmierzy się z czystym wcieleniem zła, jak i zyska sojuszników, stojących po stronie dobra. Mroczna i piękna sceneria miasta oraz okolic zamku Książ dopełniają świat barwnych i niebezpiecznych postaci, w którym nasza bohaterka przestaje oceniać rzeczywistość tak jak dotychczas...
Według "Wałbrzych. Nasze miasto" do udziału w filmie zostało zaangażowanych ponad 400 statystów z Wałbrzycha i okolic. Zdjęcia kręcono m.in. na terenie kompleksu zamku Książ.
Akcja serialu rozgrywa się w miasteczku Dobrowice, w którym w tajemniczych okolicznościach ginie młoda dziewczyna. Zagadkę jej śmierci postanawia wyjaśnić Paweł Zawadzki (Maciej Stuhr).
Na ekranie Stuhrowi partnerują m.in. Magdalena Cielecka, Piotr Głowacki, Krzysztof Pieczyński, Paweł Królikowski, Łukasz Simlat, Józef Pawłowski.
W piątym odcinku drugiego sezonu bohaterowie pojawili się w Wałbrzychu. Jeden z bohaterów próbuje odnaleźć nieuchwytnego hakera o pseudonimie Wieprz i trafia właśnie do tego dolnośląskiego miasta.
Straszliwy atak terrorystyczny z 1983 roku pogrzebał polskie nadzieje na wyzwolenie i zapobiegł upadkowi Związku Radzieckiego. Dwadzieścia lat później zimna wojna wciąż trwa w najlepsze. Student prawa z ideałami i skompromitowany oficer śledczy odkrywają spisek, który pozwolił utrzymać żelazną kurtynę i represyjne państwo policyjne w Polsce.
Teraz, w 2003 roku, po dwóch dekadach pokoju i dobrobytu, przywódcy reżimu wcielają w życie tajny plan obmyślony wspólnie z nieoczekiwanym przeciwnikiem jeszcze w latach 80. Spisek nie tylko radykalnie odmieni Polskę i wpłynie na życie jej obywateli, ale odmieni losy całego świata. Intryga odkryta przez bohaterów może wzniecić rewolucję, a rządzący nie cofną się przed niczym, żeby zachować ją w tajemnicy.
Serial wyreżyserowały cztery cenione artystki: Katarzyna Adamik, Olga Chajdas, Agnieszka Holland i Agnieszka Smoczyńska.
W rolach głównych występują Robert Więckiewicz, Maciej Musiał, Michalina Olszańska, Andrzej Chyra i Zofia Wichłacz. W znakomitej obsadzie znaleźli się także Edyta Olszówka, Mirosław Zbrojewicz, Krzysztof Wach, Patrycja Volny, Wojciech Kalarus, Mateusz Kościukiewicz oraz Ewa Błaszczyk.
Zdjęcia do "1983" kręcono m.in. we Wrocławiu i na zamku Książ. Plan realizowano również poza Dolnym Śląskiem, m.in. w Warszawie, na Śląsku i w Lublinie.
"Tajemnica twierdzy szyfrów" to zrealizowany z rozmachem i ogromną dbałością o szczegóły historyczne 13-odcinkowy serial sensacyjny, którego akcja rozgrywa się zimą 1944 roku i wiosną 1945 roku na zamku Czocha na Dolnym Śląsku i w okolicach. To historia polskiego kryptologa w mundurze Abwery próbującego przechwycić niemiecką maszynę deszyfrującą radzieckie depesze.
Osią akcji są działania wywiadów amerykańskiego i radzieckiego gorączkowo poszukujących w ostatnich miesiącach wojny tajemniczej niemieckiej maszyny określanej jako "ryba-miecz". Miała ona odczytywać radzieckie szyfry jednorazowe uważane za niemożliwe do złamania.
Tłem dla wydarzeń z serialu był Wałbrzych.
Co wspólnego może mieć piątka przedszkolaków z tajemnicami skrywanymi pod murami miasta? Poszukiwania dzieci wnikają coraz głębiej w podziemia Wałbrzycha. Nieodkryte szyby i tunele stają się scenerią niezwykłych zdarzeń, w których krzyżują się losy międzynarodowego tygla zamieszkującego miasto: Polaków, Czechów i Romów.
Sytuacja zaognia się z każdym dniem. Główna bohaterka spotyka na swojej drodze lokalną policję, biedaszybników, nastolatków skrywających tajemnicę i filantropkę o wątpliwych pobudkach. Zawikłane relacje między mieszkańcami prowadzą ją do odkrycia wielopiętrowej zagadki sięgającej czasów II wojny światowej.
Zdjęcia kręcone między innymi w Gdyni, Warszawie, Wałbrzychu oraz w Nowej Rudzie potrwają do jesieni. Niektóre ze scen mają miejsce w otoczeniu urokliwego Zamku w Książu.
Zobacz też:
Oscarowy film z Leonardo DiCaprio zostanie usunięty z Netfliksa. Co jeszcze zniknie?
"Miłość dla dorosłych": Polacy pokochali ten film. Jest hitem Netflixa!