Reklama

Pogrzeb Emiliana Kamińskiego dopiero w 2023 roku. Gdzie spocznie aktor?

Pogrzeb Emiliana Kamińskiego odbędzie się 4 stycznia 2023 - wynika z zamieszczonego na stronie Teatru Kamienica nekrologu aktora. Msza święta żałobna zostanie odprawiona o godz. 13 w kościele p.w.św. Karola Boromeusza przy ulicy Powązkowskiej 14. Po mszy nastąpi odprowadzenie na Cmentarz Powązkowski Wojskowy - Aleja Zasłużonych.

Pogrzeb Emiliana Kamińskiego odbędzie się 4 stycznia 2023 - wynika z zamieszczonego na stronie Teatru Kamienica nekrologu aktora.  Msza święta żałobna zostanie odprawiona o godz. 13 w kościele p.w.św. Karola Boromeusza przy ulicy Powązkowskiej 14. Po mszy nastąpi odprowadzenie na Cmentarz Powązkowski Wojskowy - Aleja Zasłużonych.
Emilian Kamiński /Kamil Piklikieiwcz /East News

Rodzina aktora prosi, by zamiast kwiatów, dokonać wpłaty rzecz Hospicjum Domowego "Empatia" Otwockiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej.

Emilian Kamiński zmarł 26 grudnia w wieku 70 lat. Odszedł po długiej i ciężkiej chorobie.  Trzy dni przed śmiercią został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Emilian Kamiński: Najlepsze role

Emilian Kamiński był absolwentem warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, którą ukończył z wyróżnieniem w 1975 roku. Na scenie zadebiutował rolą Pawła w "Pierwszym dniu wolności" w reżyserii Tadeusza Łomnickiego w Teatrze na Woli.

Reklama

W kolejnych latach Emilian Kamiński trafił pod skrzydła Adama Hanuszkiewicza, ówczesnego dyrektora Teatru Narodowego, gdzie zagrał w wielu spektaklach, często będących inscenizacją klasyki, w tym w sztukach Fredry, Słowackiego, Mickiewicza, Kochanowskiego, Dostojewskiego, Moliera, Boccaccia oraz Moniuszki.

Od 1983 roku na 13 lat związał się z warszawskim Teatrem Ateneum, gdzie m.in. zadebiutował jako reżyser spektaklem "Słodkie miasto" Stephena Poliakoffa, był pomysłodawcą oraz współreżyserem (wraz z Wojciechem Młynarskim) słynnego spektaklu "Brel" według piosenek Jacquesa Brela. Występował także gościnnie w warszawskich teatrach: Komedia, Rozmaitości, Powszechnym im. Zygmunta Hübnera, Muzycznym Roma, Studio Buffo. W 1997 roku powrócił do Teatru Narodowego.

Emilian Kamiński: Współtwórca Teatru Domowego

W stanie wojennym był jednym z współtwórców oraz wykonawców Teatru Domowego, który był formą sprzeciwu środowiska aktorskiego wobec reżimu. "To był teatr nielegalny, to był teatr, za który ścigali nas; tam groziło kilka lat więzienia, i to politycznego, także wszystko nie było takie proste" - wspominał Kamiński w rozmowie z PAP. Dodał, że "aktorzy musieli być bardzo ostrożni i stąd spektakle nie były rejestrowane, ani fotografowane i dlatego też nie ma po nich żadnego śladu".

Teatr Domowy zagrał swój spektakl po raz pierwszy 1 listopada 1982 r. w mieszkaniu Ewy Dałkowskiej. Wystawiono sztukę pt. "Przywracanie porządku", która opowiadała o więźniach stanu wojennego. Przedstawienie obejrzało wtedy ok. 40 widzów, następnie sztukę powtórzono jeszcze ok. 100 razy. W repertuarze było też przedstawienie komediowe, w którym pojawił się "Bluzg", pamflet na Jaruzelskiego.

Dorobek filmowy Emiliana Kamińskiego to kilkadziesiąt ról, znanych zarówno z dużego ekranu jak i z telewizji. Olbrzymią popularność przyniosła mu rola malarza Jerzego w ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego "Szaleństwa Panny Ewy" (1985). Dużą sympatię publiczności przyniosła mu rola Bociana w komediach Jacka Bromskiego "U Pana Boga w ogródku" i "U Pana Boga za miedzą".


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Emilian Kamiński
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy