Reklama

Podwójne życie sołtysa z "Samych swoich". Aktor nie miał lekko

Aleksander Fogiel, ceniony aktor, którego pamiętamy z ról w "Krzyżakach" czy "Samych swoich", miał trudne życie prywatne. Jego losy były pełne wyzwań i nieoczekiwanych zwrotów. Jakie przeciwności musiał pokonać?

Choć mogłoby się wydawać, że Aleksander Fogiel miał korzenie artystyczne, bo jego bratem stryjecznym był znany piosenkarz Mieczysław Fogg, to jednak urodził się w rodzinie związanej z koleją. Jego ojciec był maszynistą kolejowym, a sam Fogiel zdobył wykształcenie w Technikum Kolejowym. Dodatkowo rozwijał swoje umiejętności uczęszczając wieczorami na kursy w Miejskiej Szkole Rysunku i Zdobnictwa w Warszawie.

Swoją sceniczną karierę rozpoczął w 1928 roku, debiutując na scenie Teatru Wojska Polskiego w Warszawie, gdzie wcześniej pracował jako scenograf. Według FilmPolski.pl, przez lata swojej działalności Fogiel był dyrektorem pięciu teatrów, reżyserem 68 sztuk, stworzył 38 scenografii i wcielił się w 378 ról teatralnych.

Reklama

Jego filmografia jest równie imponująca, obejmująca ponad 100 ról. W pamięci widzów na stałe zapisał się jako Maćko z Bogdańca w "Krzyżakach" Aleksandra Forda oraz jako sołtys w "Samych swoich".

Aleksandra Fogiel: Tajemnice i życiowe tragedie

Aleksander Fogiel wraz z żoną Celiną Dąbrowską doczekał się dwóch synów: 80-letniego dziś Andrzeja oraz o dwa lata młodszego Waldemara. Obydwaj synowie poszli w ślady ojca: Andrzej wybrał zawód aktora i śpiewaka, podczas gdy Waldemar specjalizował się w choreografii i reżyserii ruchu scenicznego. Niestety, życie Waldemara tragicznie zakończyło się samobójstwem w październiku 1976 roku, a przyczyny jego śmierci w wieku 33 lat do dziś pozostają nieznane.

Aleksander Fogiel przez wiele lat utrzymywał w tajemnicy romans z tancerką Lucyną Łakomówną, z którą miał syna Tomasza Fogla, który również podążył ścieżką aktorską. Nawet po śmierci swojej pierwszej żony w 1985 roku, Fogiel nie zdecydował się na ożenek ze swoją drugą partnerką aż do ostatnich miesięcy swojego życia.

Kontynuatorem rodzinnej tradycji jest także wnuk aktora, Krzysztof Fogiel, znany z ról w telewizyjnych serialach takich jak "Radio Romans", "Bank nie z tej ziemi" oraz "Czterdziestolatek. 20 lat później".
Aleksander Fogiel zmarł 17 stycznia 1996 roku i został pochowany na Cmentarzu Komunalnym na Dołach w Łodzi, gdzie po latach pochowano również jego drugą żonę.

Czytaj również:

Tak będzie wyglądać kontynuacja kultowego filmu. Jest pierwszy zwiastun

Dlaczego córka Beaty Tyszkiewicz i Wajdy nie chce mieć dzieci? Zaskakujące wyznanie gwiazdy

Polscy aktorzy u boku "najpiękniejszej kobiety świata". Oto efekty!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Sami swoi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy