Reklama

Paszporty "Polityki" 2023: Znamy nominowanych w kategorii "film"

Nina Lewandowska i Kamila Tarabura - twórczynie serialu Netfliksa "Absolutni debiutanci", DK Welchman - współtwórczyni polskiego kandydata do Oscara, filmu "Chłopi" oraz Paweł Maślona - reżyser nagrodzonego Złotymi Lwami "Kosa" to tegoroczni nominowani do Paszportów "Polityki" w kategorii "film". Laureatów poznamy 16 stycznia 2024.

Nina Lewandowska i Kamila Tarabura - twórczynie serialu Netfliksa "Absolutni debiutanci", DK Welchman - współtwórczyni polskiego kandydata do Oscara, filmu "Chłopi" oraz Paweł Maślona - reżyser nagrodzonego Złotymi Lwami "Kosa" to tegoroczni nominowani do Paszportów "Polityki" w kategorii "film". Laureatów poznamy 16 stycznia 2024.
Nina Lewandowska i Kamila Tarabura ("Absolutni debiutanci"), DK Welchman ("Chłopi") i Paweł Maślona ("Kos") /Leszek Zych / Polityka /materiały prasowe

Nina Lewandowska i Kamila Tarabura ("Absolutni debiutanci")

Nina Lewandowska i Kamila Tarabura to autorki doskonale przyjętego serialu Netfliksa "Absolutni debiutanci" - historii dwójki przyjaciół Leny i Niko, dzielących wspólną pasję do kina, którzy pamiętnego lata odkryją, że łączy ich nie tylko hobby. Wszystko dzięki nowej osobie w ich świecie - wolnemu i  buntowniczemu Igorowi, którego poznają nad polskim morzem, gdzie wspólnie z rodzinami spędzają każde lato.

Reklama

"Absolutni debiutanci" był odważną opowieść o sile przyjaźni, młodzieńczych miłościach, uczuciach, fascynacjach i wybuchających namiętnościach, jak również o pragnieniu bliskości i akceptacji niezależnie od wieku. Młodzieńcze niepokoje i marzenia głównych bohaterów przeplatają się z burzliwymi historiami rodziców, którzy sami próbują odnaleźć pasję i spełnienie.

Lewandowska i Tarabura mają już na koncie nagrodzony na Warszawskim Festiwalu Filmowym krótkometrażowy film "Chodźmy w noc" o pogrążonej w depresji dziewczynie uciekającej ze swojej imprezy urodzinowej.

Nina Lewandowska (ur. 1995 r.) jest absolwentką scenariopisarstwa PWSFTViT w Łodzi. Kamila Tarabura (ur. 1990 r.) ukończyła Warszawską Szkołę Filmową.

DK Welchman ("Chłopi")

DK Welchman to reżyserka, scenarzystka, montażystka, producentka filmowa, podpisująca się wcześniej jako Dorota Kobiela-Welchman. Jest absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Jej pierwszy film, zrealizowany z Hugh Welchmanem "Twój Vincent", otrzymał nominację do Oscara w kategorii "najlepszy pełnometrażowy film animowany".

Ich najnowszy film to utrzymana w technice malarskiej animacji ekranizacja "Chłopów", która została polskim kandydatem do Oscara. Od marca 2020 roku żadna polska produkcja nie zebrała tak licznej widowni. "Chłopów" do tej pory zobaczyło rekordowe 1,52 miliona widzów.

"Oprócz wszystkich walorów artystycznych, które posiada film, porusza on również ważne i wciąż aktualne tematy społeczne - opresję wobec kobiet, ich zależność, a nawet przynależność do mężczyzny, przemoc seksualną i mobbing. Ta historia - oparta na książce, która dostała Nagrodę Nobla - będzie zrozumiała na całym świecie, ponad granicami i ponad podziałami politycznymi, miejmy nadzieję" - wskazała przewodnicząca Komisji Selekcyjnej Ewa Puszczyńska. 

Paweł Maślona ("Kos")

Paweł Maślona to reżyser i scenarzysta, znany polskiej widowni dzięki przebojowemu debiutowi "Atak paniki". Jego najnowszy film "Kos" - opowieść o Tadeuszu Kościuczce - okazała się odkryciem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie otrzymał dziewięć nagród, w tym Grand Prix - Złote Lwy dla najlepszego filmu. 

- "Kos" to rasowa, tłusta i niegrzeczna wariacja historyczna, osadzona tuż przed insurekcją kościuszkowską. Wariacja, która jest opowiedziana uniwersalnym językiem z kodem kulturowym nie tylko zapisanym w polskim DNA, ale również płynącym w krwiobiegu całego zachodniego kina - pisał w recenzji dla Interii Łukasz Adamski.

-  Mamy w Polsce tradycję kina historycznego w formie szkolnego bryku. Ma być przede wszystkim rzetelne i pokazać w dobrym świetle narodowych bohaterów. U nas też jest narodowy bohater i też pokazujemy go w dobrym świetle, ale przyświecały nam inne cele. Założenie było takie, że to historia ma służyć naszemu filmowi, a nie nasz film historii - mówił w rozmowie z Interią Paweł Maślona.

Gala rozdania Paszportów "Polityki" odbędzie się 16 stycznia 2024.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Paszporty Polityki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy