Reklama

Pamiętajmy o tych, którzy odeszli

Polskie kino straciło w tym roku wiele wybitnych osobowości. Zmarli m.in. Wojciech Siemion, Jerzy Turek, Maciej Kozłowski, Elżbieta Czyżewska. W katastrofie smoleńskiej zginął Janusz Zakrzeński. Filmowy świat pożegnał również: Dennisa Hoppera, Claude'a Chabrola, Arthura Penna i Erica Rohmera. Dzisiaj wspominamy artystów, którzy odeszli w minionych miesiącach.

Z okazji uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego przypominamy znane osoby, związane z polskim i światowym kinem, które odeszły w ciągu minionych 12 miesięcy.

Listopad 2009

Reklama

2 listopada odszedł reżyser i operator filmowy Krzysztof Kalukin, twórca filmów dokumentalnych, m.in. "Wydarzyło się w Gdańsku", "Bliźniaczki".

21 listopada zmarła aktorka Maria Klejdysz. W filmach i serialach wystąpiła ponad 100 razy, głównie w rolach drugoplanowych, m.in. w "Hazardzistach", "Polskich drogach.

Grudzień 2009

2 grudnia zmarł reżyser filmowy, telewizyjny i teatralny i˙scenarzysta Tadeusz Junak. Był m.in. twórcą popularnego serialu telewizyjnego "Rycerze i rabusie".

Odszedł rosyjski aktor Wiaczesław Tichonow, określany niekiedy jako "radziecki James Bond". Odtwórca roli agenta Stirlitza w radzieckim serialu szpiegowskim z lat 70. "Siedemnaście mgnień wiosny". Grał także w ekranizacji "Wojny i pokoju" (1969 r.) czy w "Spalonych słońcem" (1994 r.)

Styczeń 2010

8 stycznia, w wieku 56 lat zmarł Marian Terlecki, reżyser oraz producent telewizyjny i filmowy. Był m.in. producentem serialu "Złotopolscy". Był również autorem wielu reportaży. Zrealizował kilkanaście filmów dokumentalnych, wyprodukował film "Prymas. Trzy lata z tysiąca" Teresy Kotlarczyk.

Wiadomość o jego śmierci zelektryzowała kinomanów na całym świecie. 11 stycznia zmarł Eric Rohmer, francuski reżyser filmowy, scenarzysta i krytyk filmowy, należący do najwybitniejszych twórców kina francuskiego i kina współczesnego. W ciągu 50 lat nakręcił 24 filmy długometrażowe, wśród których najsłynniejszy to "Moja noc u Maud" z 1969 roku, nominowana do Złotej Palmy w Cannes i do Oscara za najlepszy scenariusz. Dzieła reżysera zamykają się w większych cyklach: "Sześć opowieści moralnych" z lat 1962-1972, "Komedie i przysłowia" z lat 1980-87 i ostatni, "Opowieści czterech pór roku" z lat 90. XX wieku - ostatnią jego częścią jest "Jesienna opowieść".

27 stycznia odszedł aktor Stanisław Michalik, który występował m.in. w Teatrze Osterwy w Lublinie, Polskim we Wrocławiu, Studio w Warszawie.

Luty

14 lutego polska kinematografia poniosła ogromną stratę. Tego dnia zmarł Jerzy Turek, jeden z najbardziej lubianych polskich aktorów, odtwórca wielu niezapomnianych teatralnych i filmowych ról, m.in. Wacława Jarząbka z "Misia" Stanisława Barei oraz listonosza Józefa Garlińskiego w serialu "Złotopolscy". Miał 76 lat. W latach 60. wystąpił m.in. w serialach "Barbara i Jan" (reż. Jerzy Ziarnik i Hieronim Przybył), "Kapitan Sowa na tropie" (reż. Stanisław Bareja) oraz "Czterej pancerni i pies" (reż. Konrad Nałęcki). Do najsłynniejszych filmowych ról Turka należą także: Tadeusz Kubiak - trzymany "pod pantoflem" mąż śpiewaczki Kolińskiej w serialu Barei "Alternatywy 4" (1983), porywczy Zenon Solski w komediach Romana Załuskiego "Kogel-mogel" (1988) i "Galimatias czyli Kogel-mogel II" (1989) oraz listonosz Józef Garliński w serialu "Złotopolscy" (od 1997).

17 lutego zmarł polski aktor, reżyser teatralny Witold Skaruch. Przez większość kariery związany był z warszawskim Teatrem Dramatycznym.

28 lutego odszedł aktor Bohdan Ejmont, ktory stworzył ponad 60 kreacji filmowych, m.in. w "Załodze", "Westerplatte" i "40-latku", "Tygodniu z życia mężczyzny".

Marzec

30 marca zmarł Krzysztof Teodor Toeplitz, pisarz, publicysta, autor scenariuszy filmowych, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Warszawie i PWSF w Łodzi.

Kwiecień

1 kwietnia zmarł amerykański aktor John Forsythe. Najbardziej znany z serialu "Dynastia", w którym zagrał Blake'a Carringtona. Aktor miał w swoim dorobku wiele ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych, ale najbardziej znany był właśnie z produkowanego w latach 80. serialu, gdzie zagrał Blake'a Carringtona. Według serwisu Imdb.com Forsythe był jedynym aktorem, który wystąpił we wszystkich 220 odcinkach produkcji. Aktor święcił triumfy również na początku lat 90.wcielając się w postać senatora Williama Franklina Powersa w serialu "The Powers That Be".

W wyniku katastrofy samolotu rządowego TU-154 M lecącego z oficjalną delegacją do Katynia zginął tragicznie Janusz Zakrzeński - popularny aktor filmowy i teatralny, znany m.in. jako odtwórca ról marszałka Józefa Piłsudskiego i Benedykta Korczyńskiego w "Nad Niemnem", członek Związku Piłsudczyków. Pytany o swoje największe dokonania aktor wyliczał głownie seriale: "Czarne chmury", "Stawkę większą niż życie", "Życie na gorąco", film "Sekret Enigmy". "Najważniejsze jest Nad Niemnem - rola Benedykta Korczyńskiego, który miał kłopoty z żoną, bo cierpiała na wiecznego globusa. Film Tumor Witkacego to była piękna, wspaniała przygoda. I rola marszałka Józefa Piłsudskiego w filmie oraz w serialu Polonia Restituta" - opowiadał w jednym z wywiadów aktor.

20 kwietnia zmarł aktor i producent filmowy Piotr Dejmek. Był aktorem teatru Ziemi Mazowieckiej (1977-79). W latach 2005-06 pełnił funkcję wicedyrektora TVP 1 odpowiedzialnego za produkcje filmowe i teatralne.

Kilka dni później, 24 kwietnia, odszedł Wojciech Siemion, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych. Miał 82 lata. Jego najbardziej znane role pochodzą z filmów: "Zezowate szczęście" Munka (1960), "Jutro premiera" Janusza Morgensterna (1962), "Skąpani w ogniu" Jerzego Passendorfera (1963), "Barwy walki" Passendorfera (1964), "Salto" Tadeusza Konwickiego (1965), "Kierunek Berlin" Passendorfera (1968), "Poszukiwany poszukiwana" Stanisława Barei (1972), "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy (1974), "Nie ma róży bez ognia" Barei (1974), "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" Barei (1978), "Przedwiośnie" Filipa Bajona (2001) - w którym zagrał służącego Maciejunia, oraz "Ubu król" Piotra Szulkina (2003). Siemion wystąpił też w serialach telewizyjnych, m.in. w "Wojnie domowej" (1965, reż. Jerzy Gruza). Filip Bajon, kiedy wspominał swoją współpracę z Wojciechem Siemionem na planie filmu "Przedwiośnie", powiedział, że "Siemion był aktorem wyjątkowym, oryginalnym, jednym z najciekawszych na polskiej scenie". "To był człowiek orkiestra. Wszystko potrafił" - mówią o nim przyjaciele.

28 kwietnia odeszła wielka dama polskiego teatru i estrady Stefania Grodzieńska - pisarka, aktorka estradowa, tancerka, satyryk. W roku 1945 zaczęła pisywać felietony, m.in. do "Szpilek". Grodzieńska jest autorką wielu monologów i skeczy, które pisała samodzielnie, bądź z mężem, Jerzym Jurandotem. Ich teksty wykonywali znakomici ludzie estrady, jak Hanka Bielicka, Adolf Dymsza, Alina Janowska, Kalina Jędrusik, Bogumił Kobiela czy Irena Kwiatkowska. Do najbardziej znanych tekstów Stefanii Grodzieńskiej należą skecze z cyklu "Mąż i żona", w radiowej interpretacji Magdaleny Zawadzkiej i Wiktora Zborowskiego. "Dla nas była postacią legendarną, autorytetem, ponieważ wywodziła się ze znakomitych przedwojennych kabaretów; jej styl, wdzięk były nie do podrobienia" - powiedział Jan Pietrzak, współtwórca kabaretów Hybrydy i Pod Egidą.

Maj

2 maja zmarła brytyjska aktorka Lynn Redgrave. Dwukrotnie nominowana do Oscara. Do jej pamiętnej kreacji z lat 70. należy rola Królowej w filmie Woody'ego Allena "Wszystko co chcielibyście wiedzieć o seksie, ale baliście się zapytać" (1972 r.). Pierwszą nominację do Oscara otrzymała za rolę młodej dziewczyny w filmie "Georgy Girl" z 1966 roku. Jeszcze raz została nominowana do Oscara w 1999 roku - tym razem za drugoplanową rolę w filmie "Bogowie i potwory" Billa Condona.

3 maja zmarł Krzysztof Misiurkiewicz, aktor teatralny i filmowy, wykładowca akademicki. Związany z Teatrem Śląskim im. Wyspiańskiego w Katowicach - z przerwami na pracę w teatrach w Bielsku Białej, Częstochowie, Sosnowcu i Zabrzu - od 1967 roku. Od wielu lat był nauczycielem wymowy w katowickiej Akademii Muzycznej.

5 maja odeszła wieloletnia aktorka Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie Jadwiga Jarmuł. Zagrała m.in. Babę w "Pieszo" Sławomira Mrożka, Lizawietę w "Idiocie" według Fiodora Dostojewskiego.

Ta wiadomość napełniła smutkiem nie tylko fanów serialu "M jak miłość". 11 maja zmarł Maciej Kozłowski, popularny aktor telewizyjny, teatralny i filmowy. Artysta od lat zmagał się z wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Miał niespełna 53 lata. Za jego najważniejszą rolę filmową uważa się kreację atamana kozackiego Maksyma Krzywonosa w ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza "Ogniem i mieczem". Popularność przyniosły mu też role w serialach, m.in. "M jak miłość", "Matki, żony i kochanki", "Dom", "13 posterunek", "Na dobre i na złe". W pamięci widzów pozostaną też jego role w filmach: "Kroll", "Psy", "Kiler", "Wiedźmin", "Świadek koronny", "Stara baśń" czy "Generał Nil". Występ Kozłowskiego w tym ostatnim obrazie, gdzie wcielił się w postać Tadeusza Grzemielewskiego, złamanego w śledztwie Urzędu Bezpieczeństwa towarzysza broni generała Emila "Nila" Fieldorfa, krytycy uznali za jego życiową rolę. Maciej Kozłowski od lat walczył z wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Angażował się w działalność organizacji wspierających walkę z rakiem. Brał udział w marszach Narodowej Koalicji do Walki z Rakiem.

16 maja odeszła aktorka Zofia Wilczyńska. W roku 1944 występowała w warszawskim teatrze Wodewil. Po wojnie aktorka teatrów łódzkich: Gong (1946), Syrena (1947), Powszechnym (1951-58), 7.15 (1959-1965), im. Jaracza (1966-77). W 1987 gościnnie wystąpiła w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

29 maja, w wieku 74 lat, zmarł amerykański aktor i reżyser Dennis Hopper. Aktor od dłuższego czasu cierpiał na raka prostaty. Ostatnie publiczne wystąpienie Hoppera miało miejsce w marcu 2010 roku, gdy otrzymał gwiazdę na hollywoodzkiej alei gwiazd. Dennis Hopper był ikoną amerykańskiej kontrkultury,w ciągu ponad 50 lat kariery wystąpił w ponad 200 filmach. Najbardziej znanymi jego rolami, które przeszył do legendy światowego kina były występy w "Blue Velvet" Davida Lyncha, "Czasie Apokalipsy" Francisa Forda Coppoli oraz "Easy Rider", który wyreżyserował, a za scenariusz którego otrzymał jedną ze swoich dwóch nominacji do Oscara oraz Złota Palmę dla najlepszego reżyserskiego debiutu w 1969 roku.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Turek | aktorka | tych

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje