Reklama

Pamiętajmy o tych, którzy odeszli

Polskie kino straciło w tym roku wiele wybitnych osobowości. Zmarli m.in. Wojciech Siemion, Jerzy Turek, Maciej Kozłowski, Elżbieta Czyżewska. W katastrofie smoleńskiej zginął Janusz Zakrzeński. Filmowy świat pożegnał również: Dennisa Hoppera, Claude'a Chabrola, Arthura Penna i Erica Rohmera. Dzisiaj wspominamy artystów, którzy odeszli w minionych miesiącach.

Z okazji uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego przypominamy znane osoby, związane z polskim i światowym kinem, które odeszły w ciągu minionych 12 miesięcy.

Listopad 2009

2 listopada odszedł reżyser i operator filmowy Krzysztof Kalukin, twórca filmów dokumentalnych, m.in. "Wydarzyło się w Gdańsku", "Bliźniaczki".

21 listopada zmarła aktorka Maria Klejdysz. W filmach i serialach wystąpiła ponad 100 razy, głównie w rolach drugoplanowych, m.in. w "Hazardzistach", "Polskich drogach.

Grudzień 2009

2 grudnia zmarł reżyser filmowy, telewizyjny i teatralny i˙scenarzysta Tadeusz Junak. Był m.in. twórcą popularnego serialu telewizyjnego "Rycerze i rabusie".

Reklama

Odszedł rosyjski aktor Wiaczesław Tichonow, określany niekiedy jako "radziecki James Bond". Odtwórca roli agenta Stirlitza w radzieckim serialu szpiegowskim z lat 70. "Siedemnaście mgnień wiosny". Grał także w ekranizacji "Wojny i pokoju" (1969 r.) czy w "Spalonych słońcem" (1994 r.)

Styczeń 2010

8 stycznia, w wieku 56 lat zmarł Marian Terlecki, reżyser oraz producent telewizyjny i filmowy. Był m.in. producentem serialu "Złotopolscy". Był również autorem wielu reportaży. Zrealizował kilkanaście filmów dokumentalnych, wyprodukował film "Prymas. Trzy lata z tysiąca" Teresy Kotlarczyk.

Wiadomość o jego śmierci zelektryzowała kinomanów na całym świecie. 11 stycznia zmarł Eric Rohmer, francuski reżyser filmowy, scenarzysta i krytyk filmowy, należący do najwybitniejszych twórców kina francuskiego i kina współczesnego. W ciągu 50 lat nakręcił 24 filmy długometrażowe, wśród których najsłynniejszy to "Moja noc u Maud" z 1969 roku, nominowana do Złotej Palmy w Cannes i do Oscara za najlepszy scenariusz. Dzieła reżysera zamykają się w większych cyklach: "Sześć opowieści moralnych" z lat 1962-1972, "Komedie i przysłowia" z lat 1980-87 i ostatni, "Opowieści czterech pór roku" z lat 90. XX wieku - ostatnią jego częścią jest "Jesienna opowieść".

27 stycznia odszedł aktor Stanisław Michalik, który występował m.in. w Teatrze Osterwy w Lublinie, Polskim we Wrocławiu, Studio w Warszawie.

Luty

14 lutego polska kinematografia poniosła ogromną stratę. Tego dnia zmarł Jerzy Turek, jeden z najbardziej lubianych polskich aktorów, odtwórca wielu niezapomnianych teatralnych i filmowych ról, m.in. Wacława Jarząbka z "Misia" Stanisława Barei oraz listonosza Józefa Garlińskiego w serialu "Złotopolscy". Miał 76 lat. W latach 60. wystąpił m.in. w serialach "Barbara i Jan" (reż. Jerzy Ziarnik i Hieronim Przybył), "Kapitan Sowa na tropie" (reż. Stanisław Bareja) oraz "Czterej pancerni i pies" (reż. Konrad Nałęcki). Do najsłynniejszych filmowych ról Turka należą także: Tadeusz Kubiak - trzymany "pod pantoflem" mąż śpiewaczki Kolińskiej w serialu Barei "Alternatywy 4" (1983), porywczy Zenon Solski w komediach Romana Załuskiego "Kogel-mogel" (1988) i "Galimatias czyli Kogel-mogel II" (1989) oraz listonosz Józef Garliński w serialu "Złotopolscy" (od 1997).

17 lutego zmarł polski aktor, reżyser teatralny Witold Skaruch. Przez większość kariery związany był z warszawskim Teatrem Dramatycznym.

28 lutego odszedł aktor Bohdan Ejmont, ktory stworzył ponad 60 kreacji filmowych, m.in. w "Załodze", "Westerplatte" i "40-latku", "Tygodniu z życia mężczyzny".

Marzec

30 marca zmarł Krzysztof Teodor Toeplitz, pisarz, publicysta, autor scenariuszy filmowych, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Warszawie i PWSF w Łodzi.

Kwiecień

1 kwietnia zmarł amerykański aktor John Forsythe. Najbardziej znany z serialu "Dynastia", w którym zagrał Blake'a Carringtona. Aktor miał w swoim dorobku wiele ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych, ale najbardziej znany był właśnie z produkowanego w latach 80. serialu, gdzie zagrał Blake'a Carringtona. Według serwisu Imdb.com Forsythe był jedynym aktorem, który wystąpił we wszystkich 220 odcinkach produkcji. Aktor święcił triumfy również na początku lat 90.wcielając się w postać senatora Williama Franklina Powersa w serialu "The Powers That Be".

W wyniku katastrofy samolotu rządowego TU-154 M lecącego z oficjalną delegacją do Katynia zginął tragicznie Janusz Zakrzeński - popularny aktor filmowy i teatralny, znany m.in. jako odtwórca ról marszałka Józefa Piłsudskiego i Benedykta Korczyńskiego w "Nad Niemnem", członek Związku Piłsudczyków. Pytany o swoje największe dokonania aktor wyliczał głownie seriale: "Czarne chmury", "Stawkę większą niż życie", "Życie na gorąco", film "Sekret Enigmy". "Najważniejsze jest Nad Niemnem - rola Benedykta Korczyńskiego, który miał kłopoty z żoną, bo cierpiała na wiecznego globusa. Film Tumor Witkacego to była piękna, wspaniała przygoda. I rola marszałka Józefa Piłsudskiego w filmie oraz w serialu Polonia Restituta" - opowiadał w jednym z wywiadów aktor.

20 kwietnia zmarł aktor i producent filmowy Piotr Dejmek. Był aktorem teatru Ziemi Mazowieckiej (1977-79). W latach 2005-06 pełnił funkcję wicedyrektora TVP 1 odpowiedzialnego za produkcje filmowe i teatralne.

Kilka dni później, 24 kwietnia, odszedł Wojciech Siemion, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych. Miał 82 lata. Jego najbardziej znane role pochodzą z filmów: "Zezowate szczęście" Munka (1960), "Jutro premiera" Janusza Morgensterna (1962), "Skąpani w ogniu" Jerzego Passendorfera (1963), "Barwy walki" Passendorfera (1964), "Salto" Tadeusza Konwickiego (1965), "Kierunek Berlin" Passendorfera (1968), "Poszukiwany poszukiwana" Stanisława Barei (1972), "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy (1974), "Nie ma róży bez ognia" Barei (1974), "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" Barei (1978), "Przedwiośnie" Filipa Bajona (2001) - w którym zagrał służącego Maciejunia, oraz "Ubu król" Piotra Szulkina (2003). Siemion wystąpił też w serialach telewizyjnych, m.in. w "Wojnie domowej" (1965, reż. Jerzy Gruza). Filip Bajon, kiedy wspominał swoją współpracę z Wojciechem Siemionem na planie filmu "Przedwiośnie", powiedział, że "Siemion był aktorem wyjątkowym, oryginalnym, jednym z najciekawszych na polskiej scenie". "To był człowiek orkiestra. Wszystko potrafił" - mówią o nim przyjaciele.

28 kwietnia odeszła wielka dama polskiego teatru i estrady Stefania Grodzieńska - pisarka, aktorka estradowa, tancerka, satyryk. W roku 1945 zaczęła pisywać felietony, m.in. do "Szpilek". Grodzieńska jest autorką wielu monologów i skeczy, które pisała samodzielnie, bądź z mężem, Jerzym Jurandotem. Ich teksty wykonywali znakomici ludzie estrady, jak Hanka Bielicka, Adolf Dymsza, Alina Janowska, Kalina Jędrusik, Bogumił Kobiela czy Irena Kwiatkowska. Do najbardziej znanych tekstów Stefanii Grodzieńskiej należą skecze z cyklu "Mąż i żona", w radiowej interpretacji Magdaleny Zawadzkiej i Wiktora Zborowskiego. "Dla nas była postacią legendarną, autorytetem, ponieważ wywodziła się ze znakomitych przedwojennych kabaretów; jej styl, wdzięk były nie do podrobienia" - powiedział Jan Pietrzak, współtwórca kabaretów Hybrydy i Pod Egidą.

Maj

2 maja zmarła brytyjska aktorka Lynn Redgrave. Dwukrotnie nominowana do Oscara. Do jej pamiętnej kreacji z lat 70. należy rola Królowej w filmie Woody'ego Allena "Wszystko co chcielibyście wiedzieć o seksie, ale baliście się zapytać" (1972 r.). Pierwszą nominację do Oscara otrzymała za rolę młodej dziewczyny w filmie "Georgy Girl" z 1966 roku. Jeszcze raz została nominowana do Oscara w 1999 roku - tym razem za drugoplanową rolę w filmie "Bogowie i potwory" Billa Condona.

3 maja zmarł Krzysztof Misiurkiewicz, aktor teatralny i filmowy, wykładowca akademicki. Związany z Teatrem Śląskim im. Wyspiańskiego w Katowicach - z przerwami na pracę w teatrach w Bielsku Białej, Częstochowie, Sosnowcu i Zabrzu - od 1967 roku. Od wielu lat był nauczycielem wymowy w katowickiej Akademii Muzycznej.

5 maja odeszła wieloletnia aktorka Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie Jadwiga Jarmuł. Zagrała m.in. Babę w "Pieszo" Sławomira Mrożka, Lizawietę w "Idiocie" według Fiodora Dostojewskiego.

Ta wiadomość napełniła smutkiem nie tylko fanów serialu "M jak miłość". 11 maja zmarł Maciej Kozłowski, popularny aktor telewizyjny, teatralny i filmowy. Artysta od lat zmagał się z wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Miał niespełna 53 lata. Za jego najważniejszą rolę filmową uważa się kreację atamana kozackiego Maksyma Krzywonosa w ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza "Ogniem i mieczem". Popularność przyniosły mu też role w serialach, m.in. "M jak miłość", "Matki, żony i kochanki", "Dom", "13 posterunek", "Na dobre i na złe". W pamięci widzów pozostaną też jego role w filmach: "Kroll", "Psy", "Kiler", "Wiedźmin", "Świadek koronny", "Stara baśń" czy "Generał Nil". Występ Kozłowskiego w tym ostatnim obrazie, gdzie wcielił się w postać Tadeusza Grzemielewskiego, złamanego w śledztwie Urzędu Bezpieczeństwa towarzysza broni generała Emila "Nila" Fieldorfa, krytycy uznali za jego życiową rolę. Maciej Kozłowski od lat walczył z wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Angażował się w działalność organizacji wspierających walkę z rakiem. Brał udział w marszach Narodowej Koalicji do Walki z Rakiem.

16 maja odeszła aktorka Zofia Wilczyńska. W roku 1944 występowała w warszawskim teatrze Wodewil. Po wojnie aktorka teatrów łódzkich: Gong (1946), Syrena (1947), Powszechnym (1951-58), 7.15 (1959-1965), im. Jaracza (1966-77). W 1987 gościnnie wystąpiła w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

29 maja, w wieku 74 lat, zmarł amerykański aktor i reżyser Dennis Hopper. Aktor od dłuższego czasu cierpiał na raka prostaty. Ostatnie publiczne wystąpienie Hoppera miało miejsce w marcu 2010 roku, gdy otrzymał gwiazdę na hollywoodzkiej alei gwiazd. Dennis Hopper był ikoną amerykańskiej kontrkultury,w ciągu ponad 50 lat kariery wystąpił w ponad 200 filmach. Najbardziej znanymi jego rolami, które przeszył do legendy światowego kina były występy w "Blue Velvet" Davida Lyncha, "Czasie Apokalipsy" Francisa Forda Coppoli oraz "Easy Rider", który wyreżyserował, a za scenariusz którego otrzymał jedną ze swoich dwóch nominacji do Oscara oraz Złota Palmę dla najlepszego reżyserskiego debiutu w 1969 roku.

Czerwiec

6 czerwca zmarł aktor Zygmunt Molik, teoretyk teatru, pedagog i aktor Teatru Laboratorium. W latach 1957-58 występował w łódzkim Teatrze 7.15, w latach 1958-59 w Teatrze Ziemi Opolskiej, w latach 1965-67 w krakowskim Teatrze Rozmaitości. W latach 1959-65 oraz 1967-84 był aktorem Teatru Laboratorium 13 Rzędów Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.

12 czerwca zmarł wybitny scenarzysta, prozaik i żołnierz Powstania Warszawskiego Jerzy Stefan Stawiński - współtwórca polskiej szkoły filmowej. Był autorem tekstów, na podstawie których powstały m.in. "Kanał" Andrzeja Wajdy oraz "Eroica" i "Zezowate szczęście" Andrzeja Munka. Ma również w dorobku m.in. scenariusze filmów: "Krzyżacy" Aleksandra Forda (1960), "Zamach" Jerzego Passendorfera (1958), "Akcja pod Arsenałem" Jana Łomnickiego (1977), "Godzina W" Janusza Morgensterna (1979), "Pułkownik Kwiatkowski" Kazimierza Kutza (1995), "Jutro idziemy do kina" Michała Kwiecińskiego (2007). W grudniu 2009 roku na spotkaniu z publicznością Jerzy Stefan Stawiński, pytany, co jest dla niego najważniejsze w jego własnej scenopisarskiej pracy, odparł: "Prawda. Opisywanie tego, co przeżyłem, dla ludzi, którzy tamtych czasów nie znają". Gdy poproszono go o radę dla osób, które chciałyby zacząć pisać scenariusze, zastrzegł: "Trzeba przede wszystkim mieć coś do powiedzenia".

17 czerwca w Nowym Jorku zmarła aktorka filmowa i teatralna Elżbieta Czyżewska. Często nazywano ją "polską Monroe". Jedna z najlepszych kreacji Czyżewskiej to bohaterka "Wszystkiego na sprzedaż" Andrzeja Wajdy. Jej talent komediowy można było podziwiać m.in. w filmach Stanisława Barei "Mąż swojej żony", "Żona dla Australijczyka", "Małżeństwo z rozsądku", "Giuseppe w Warszawie" i "Gdzie jest generał". Była także odtwórczynią wielu ról dramatycznych np. w filmach Wojciecha Jerzego Hasa "Rękopis znaleziony w Saragossie" i "Złoto", Kazimierza Kutza - "Milczenie", Aleksandra Forda - "Pierwszy dzień wolności" oraz w etiudach ówczesnego męża Jerzego Skolimowskiego.W 1967 roku wyjechała do USA, jednak tam nie udało się jej kontynuować kariery aktorskiej na miarę jej talentu.

18 czerwca odeszła Halina Gryglaszewska, związana ze scenami krakowskimi aktorka teatralna i filmowa, reżyser teatralny, profesor PWST w Krakowie. Miała 93 lata. Na ekranie debiutowała w roku 1956 rolą w filmie Trzy kobiety. W swojej karierze zagrała kilkanaście ról filmowych, m.in. w "Ziemi obiecanej", "Bielszym niż śnieg" (nagroda na Festiwalu Filmów Fantastycznych w Trieście w roku 1976), "Kluczniku", "Pałacu", "Wahadełku", "Podwójnym życiu Weroniki", "Cwale" oraz w filmie "Nic". Miała w swoim dorobku także kilkadziesiąt ról w spektaklach Teatru Tv.

Lipiec

6 lipca zmarła aktorka Maria Homerska, występowała m.in. w Olsztynie, Kielcach, Szczecinie i Białymstoku, w warszawskich teatrach: Polskim i na Woli.

21 lipca odeszła Marta Szmigielska, wieloletnia aktorka Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem, a ostatnio Teatru Powszechnego w Radomiu. Jej ostatnią kreacją była wzruszająca rola Łysej w "Z życia glist" P. O. Enquista w reżyserii Krzysztofa Babickiego.

26 lipca zmarł aktor Jan Adamski. Występował w rzeszowskim Teatrze im. Wandy Siemaszkowej (1954-57), a także w Krakowie w Teatrze Rapsodycznym (1945), Starym i Teatrze imienia Juliusza Słowackiego (1967-97).

28 lipca odszedł Ryszard Barycz, aktor teatralny i filmowy. Od roku 1954 aktor teatrów warszawskich: Młodej Warszawy (1954-56), Powszechnego (1956-63), Dramatycznego (1963-70) i Współczesnego (od roku 1970).

Sierpień

8 sierpnia zmarła aktorka Patricia Neal, laureatka Oscara za rolę w filmie "Hud" (1963 r.) u boku Paula Newmana. Przez 30 lat żona brytyjskiego pisarza Roalda Dahla, z którym miała pięcioro dzieci. Aktorska karierę rozpoczęła na deskach Broadwayu, zanim pod koniec lat 40. zadebiutowała w Hollywood. Wśród pierwszych kinowych ról Neal na uwagę zasługuje kreacje w filmach: "Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia" Roberta Wise'a oraz "Twarz w tłumie" Elii Kazana. W swej filmografii ma również występy w "Śniadaniu u Tiffany'ego", "Na Zachodzie bez zmian" oraz "Kto zabił ciotkę Cookie?".

30 sierpnia odszedł znany francuski reżyser, producent i scenarzysta Alain Corneau. W 1992 r. otrzymał Cezara za "Wszystkie poranki świata", film opowiadający historię XVII-wiecznego muzyka grającego na violi da gamba. Był także reżyserem takich filmów jak "Fort Saganne" (1984), "Indyjski Nokturn" (1989) i "Decydujący skok" (2007).

Wrzesień

4 września zmarł Janusz Kidawa, reżyser filmowy. Zrealizował m.in. filmy "Pan Samochodzik i niesamowity dwór", "Sprawa inżyniera Pojdy".

5 września odszedł producent i scenarzysta David Dortort. Twórca serialu telewizyjnego "Bonanza", który w latach 1964-1967 był najchętniej oglądanym programem amerykańskiej telewizji.

"Bonanza" to jedno z najsłynniejszych przedsięwzięć w historii amerykańskiej telewizji. Westernowa saga o rodzinie Cartwrightów zadebiutowała w stacji NBC w 1959 roku. Początkowo nic nie zapowiadało sukcesu - scenarzysta i producent David Dortort zrezygnował bowiem z gwiazdorskiej obsady, pionierska była także formuła "Bonanzy" - to pierwszy kolorowy serial w historii amerykańskiej telewizji, emitowany w 60-minutowych odcinkach.

12 września zmarł francuski reżyser Claude Chabrol. Urodzony w Paryżu w 1930 roku Chabrol rozpoczął karierę w końcu lat 50. filmem "Piękny Serge", uważanym za manifest tzw. Nowej Fali we francuskim kinie. Wraz z Francois Truffaut, Erikiem Rohmerem i Jean-Luc Godardem należał do twórców tego nurtu filmowego. Zasłynął swoimi portretami prowincjonalnej burżuazji, a także umiejętnością trzymania widzów w napięciu dzięki emocjonującej fabule. Z tego ostatniego powodu był porównywany do mistrza suspensu - Alfreda Hitchcocka. Nakręcił w sumie około 60 filmów. Do najbardziej znanych z nich należą - oprócz "Pięknego Serge'a" - "Niech bestia zdycha" (1969), "Rzeźnik" (1970) czy jeden z jego ostatnich filmów - "Upojenie władzą" (2006).

19 września zmarła w Łodzi w wieku 49 lat Maria Probosz, w latach 80. znana aktorka filmowa. Absolwentka łódzkiej PWSFTviT, debiutowała na ekranie w wieku 15 lat epizodem w filmie "Czy jest tu panna na wydaniu". W swojej krótkiej karierze zagrała 40 ról, m.in. w "Alabamie", "Czasie dojrzewania", "Zaproszeniu" i "Siwej legendzie". Z filmem pożegnała się w roku 1991, potem pojawiła się na ekranie jeszcze tylko raz, w roku 1997, kiedy zagrała mały epizod w serialu "Dom".

25 września odszedł aktor Jan Hencz. Od 1979 roku aż do śmierci grał w łódzkim Teatrze im. Stefana Jaracza.

26 września zmarła Wiesława Czapińska, krytyk filmowy, historyk filmu, scenarzystka, dziennikarka, pisarka i animatorka kultury.

26 września zmarła amerykańska aktorka Gloria Stuart. Czołowa aktorka w Hollywood lat 30. Do sławy powróciła w 1997 r. rolą Rose, głównej bohaterki filmu "Titanic" w starszym wieku. Najstarsza osoba nominowana przez Akademię do Oscara i jedyna osoba z ekipy produkującej "Titanica", która naprawdę żyła w czasie katastrofy statku.

28 września zmarł Arthur Penn, reżyser m.in. filmów "Bonnie i Clyde" i "Mały wielki człowiek", uważany za jednego z najbardziej bezkompromisowych krytyków amerykańskiego społeczeństwa. Wykorzystując gatunek westernu i filmu gangsterskiego tworzył dramaty społeczno-polityczne. Mimo że w swej karierze był jeszcze dwukrotnie nominowany do Oscara - za filmy: "Cudotwórczyni" (1962) i "Restauracja Alicji" (1969) - ani razu nie został wyróżniony statuetką Akademii. Wśród jego ważnych filmów warto wymienić też "Obławę" (1966) z Marlonem Brando, Jane Fondą i Robertem Redfordem, "Przełomy Missouri" (1976) z Marlonem Brando i Jackiem Nicholsonem. Do ostatnich dzieł Penna należy nowela z filmu "Lumiere i spółka" (1995).

29 września odszedł amerykański aktor Tony Curtis, znany m.in. z brawurowej roli w komedii "Pół żartem, pół serio". W latach 60. pojawił się m.in. w komediach "Do widzenia, Charlie" (1964), "Wielki wyścig" (1965) i "Ci wspaniali młodzieńcy w swych szalejących gruchotach" (1969). Wystąpił w ponad 140 filmach. Magazyn "Saturday Review" nazwał Curtisa "rzadkim fenomenem, autentyczną osobowością ekranu, który poprzez ciężką pracę, przeobraził się w aktora o znacznej subtelności i rozmachu". W życiu prywatnym miał opinię kobieciarza, zmagał się z problemami z kokainą i alkoholem. Był sześciokrotnie żonaty. Jego szóstą żoną była Jill Vandenberg, młodsza od niego o 45 lat.

Październik

8 października zmarł aktor Sławomir Lewandowski. Występował w teatrach: im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (1973-74), im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie (1974-77), Wybrzeże w Gdańsku (1977-79), im. Wilama Horzycy w Toruniu (1979-85) i im. Adama Mickiewicza w Częstochowie (1992-93). Od roku 1985 związany z Teatrem Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.

12 października zmarła aktorka Mirosława Dubrawska. Zagrała m.in. Lady Makbet w spektaklu w reż. Zygmunta Huebnera i Siostrę Ratched w "Locie nad kukułczym gniazdem"(reż. Zygmunt Huebner).

14 października zmarł Jirzi Krziżan, znany czeski scenarzysta filmowy, dziennikarz, doradca prezydenta Czechosłowacji oraz Czech Vaclava Havla.

25 października odszedł Andrzej Konic, reżyser m.in. popularnych seriali telewizyjnych "Stawka większa niż życie" i "Czarne chmury". Był również reżyserem serialu "Pogranicze w ogniu", realizowanego w latach 1988-1991, w którego obsadzie znaleźli się m.in. Olaf Lubaszenko i Cezary Pazura.

28 października zmarł reżyser i scenarzysta filmowy, jeden z twórców polskiej szkoły filmowej Stanisław Lenartowicz. Miał 89 lat. Lenartowicz reżyserował bądź napisał scenariusz do ponad 20 obrazów. Jego najbardziej znane filmy to "Giuseppe w Warszawie" (1964), "Upiór" (1967) czy "Strachy" (1979). Ostatnim zrealizowanym obrazem był "Szkoda twoich łez" (1983). Po stanie wojennym zrezygnował z realizacji filmów. "Nastała głęboka noc po stanie wojennym, kogo więc mogły obchodzić szalone lata dwudzieste z mojego filmu?" - tłumaczył swoją decyzję w wywiadzie udzielonym w 85. urodziny "Gazecie Wyborczej". Jego fascynacją stały się wówczas podróże morskie. Stanisław Lenartowicz w 2008 roku za dorobek życia otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W tym roku został również odznaczony medalem Gloria Artis.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: aktorka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy