Reklama

Reklama

Ołeh Sencow: Krym wróci do Ukrainy

Przywrócenie Krymu Ukrainie możliwe będzie po rozpadzie Federacji Rosyjskiej, do którego na pewno dojdzie - ocenił w rozmowie z portalem internetowym Ukraińska Prawda reżyser i były więzień Kremla Ołeh Sencow.

Ołeh Sencow

"Jaki jest wariant przywrócenia Krymu? Kiedy Rosja się rozpadnie. Dokładnie! Tylko wtedy, kiedy do Rosji przyjdą jakieś bardzo silne polityczne zmiany, rozłamy, jakie były w 1917 roku albo w 1991 roku, kiedy rozpadło się Imperium Rosyjskie i ZSRR" - stwierdził Sencow, cytowany w poniedziałek przez Ukraińską Prawdę.

Ołeh Sencow: Rosja się rozpadnie

Według reżysera dojdzie do rozpadu Federacji Rosyjskiej, ponieważ "jest złożona z setki narodów, które nienawidzą się wzajemnie i Putina, i Moskwy też nienawidzą".

Sencow dodał, że tylko kiedy Rosja będzie słaba, "pojawi się okno możliwości, nie na stałe, a na jakiś ograniczony czas" i Ukraina, Mołdawia i Gruzja będą mogły przywrócić swoje terytoria.

Reklama

Pytany o to, czy według niego niemożliwe jest przywrócenie Krymu "za życia Putina", ocenił, że jest to "nierealne". "Bądźmy pragmatykami. Powinniśmy o tym mówić i powinniśmy mieć konkretną strategię i cel" - wskazał.

"Powinniśmy być aktywniejsi w przeciwstawianiu się Rosji. W tym, by nie dać jej ustabilizować się jako państwu w sensie politycznym i gospodarczym" - uznał. Ukraina powinna być aktywniejsza w tej kwestii na arenie międzynarodowej - ocenił.

Kim jest Ołeh Sencow?

Sencow, reżyser pochodzący z zaanektowanego w 2014 roku przez Rosję Krymu, został skazany przez rosyjski sąd w sierpniu 2015 roku na 20 lat kolonii karnej za przypisywane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych na półwyspie. Reżyser zaprzeczał oskarżeniom i twierdził, że działania przeciwko niemu mają charakter polityczny. Proces Sencowa był krytykowany przez państwa zachodnie i międzynarodowe organizacje obrony praw człowieka. Reżyser został zwolniony z rosyjskiej kolonii karnej w ramach wymiany jeńców we wrześniu 2019 roku.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Ołeh Sencow | Krym

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje