Odkryj pierwsze filmy Mastercard OFF CAMERA 2024!
Nadszedł czas, żeby ogłosić tytuły czterech pierwszych filmów, które widzowie zobaczą podczas tegorocznej odsłony Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA w Krakowie. Organizatorzy nie pozostają obojętni wobec globalnych wyzwań, z którymi mierzymy się jako społeczeństwo. Wyniszczająca wojna w Ukrainie, brutalny konflikt zbrojny w Izraelu, globalny kryzys uchodźczy czy postępujące zmiany klimatyczne. „Na granicy”, czyli jedna z czterech sekcji przygotowanych specjalnie na rok 2024 stawia pytanie o przekraczanie granic w sensie zarówno geopolitycznym, jak i osobistym.
Sekcja "Na granicy" podczas Mastercard OFF CAMERA 2024 będzie komentować otaczający nas świat zarówno w makroskali, przyglądając się granicom w sensie politycznym, religijnym czy coraz większej ingerencji człowieka w środowisko naturalne, jak również w bardziej osobistej perspektywie. W kinach widzki i widzowie będą zgłębiać tematykę coraz większych napięć generowanych przez przekroczenie granic moralnych czy kulturowych, jak również to, że sami często nie potrafią poradzić sobie z ograniczeniami, które posiadają we własnych głowach. To rodzi klincz, z którego trudno się wyswobodzić. Dlatego też odpowiedzialni za program Mastercard OFF CAMERA przywożą do Krakowa filmy, które oscylują wokół pojęć takich jak ucieczka, granice szaleństwa i miłości, tożsamość, ale także wokół walki o godność i szacunek, na które zasługuje każdy z nas. Fabuły pierwszych czterech filmów z tej sekcji prezentują się następująco.
Po latach spędzonych w tunezyjskim więzieniu, Rafik wyrusza w podróż z synem, by przekazać mu wartości wolności i odwagi. Mohammed Ben Attia, wspierany przez braci Dardenne, przedstawia historię o relacji ojca i syna, celebrującą siłę woli.
Ceniony tunezyjski reżyser opowiada o bohaterze, który widzi więcej możliwości niż obowiązująca narracja w kraju ogarniętym schizofrenią i absurdem. Ujęta w formułę kina drogi historia relacji ojca z synem to także narracja z pogranicza rzeczywistości i magii oraz hołd złożony sile woli. Jednymi z pierwszych, którzy poznali się na oryginalnym pomyśle Ben Atti, byli wybitni wspomniani belgijscy twórcy - bracia Dardenne, będący producentami "Behind the Mountains".
Reżyseria: Mohamed Ben Attia
Scenariusz: Mohamed Ben Attia
Zdjęcia: Frédéric Noirhomme
Muzyka: Olivier Marguerit
Obsada: Majd Mastoura, Walid Bouchhioua, Samer Bisharat, Selma Zghidi, Helmi Dridi
Kraj: Tunezja/Belgia/Francja/Włochy/Arabia Saudyjska/Katar
Julio Cesar, czterdziestolatek mieszkający z matką, zostaje wplątany w skomplikowane relacje, gdy w ich życiu pojawia się Ines. Enrico Maria Artale maluje obraz miłości rodzinnej balansującej na granicy obsesji i strachu przed samotnością. Film, który podbił konkurs "Horyzonty" ubiegłorocznego festiwalu w Wenecji (aż trzy nagrody!), to opowieść o sile rodzicielskiego uczucia z wszelkimi jego konsekwencjami.
Reżyseria: Enrico Maria Artale
Scenariusz: Enrico Maria Artale
Zdjęcia: Francesco Di Giacomo
Muzyka: Emanuele de Raymondi
Obsada: Margarita Rosa de Francisco, Maria del Rosario, Matea Milinkovic, Gabriel Montesi, Edoardo Pesce
Kraj: Włochy
Nagrody: MFF w Wenecji - Najlepszy scenariusz (Konkurs "Horyzonty"), Najlepsza aktorka (Margarita Rosa de Francisco, Konkurs "Horyzonty"), Najlepszy włoski film festiwalu
David Zonana bada meksykańską rzeczywistość, gdzie młody Luis wybiera służbę wojskową. Film, będący echem autentycznych doświadczeń kadetów, ukazuje przemoc jako element tożsamości kraju, stawiając pytanie o ludzką naturę. Wstrząsający, oparty na prawdziwych relacjach byłych kadetów akademii film pokazuje cienką granicę między człowiekiem a bestią, a młody reżyser wpisuje się w narrację przedstawianą przez jego starszych, bardziej znanych kolegów, jak chociażby Michel Franco, który jest producentem "Heroico". Film dla widzów o naprawdę mocnych nerwach.
Reżyseria: David Zonana
Scenariusz: David Zonana
Zdjęcia: Carolina Costa
Obsada: Santiago Sandoval, Fernando Cuautle, Esteban Caicedo, Isabel Yudice, Mónica Del Carmen
Kraj: Meksyk/Szwecja
Nagrody: MFF w Guadalajarze - Najlepszy meksykański film, Najlepszy aktor (Fernando Cuautle), Nagroda FIPRESCI, Nagroda jury młodzieżowego
Film w reżyserii Piera-Philippe’a Chevigny’ego to jeden z ciekawszych debiutów ubiegłorocznego sezonu festiwalowego, a jednocześnie opowieść skrojona na dzisiejsze czasy. W jej centrum znajduje się Ariane (nagradzana rola Ariane Castellanos), która chcąc uporządkować życie po bolesnym rozstaniu, decyduje się wrócić w rodzinne strony. By podreperować nieco sytuację finansową, kobieta rozpoczyna pracę jako tłumaczka w lokalnej fabryce kukurydzy. Jej głównym zadaniem jest pośredniczenie w kontaktach pomiędzy despotycznym szefem a grupą pracowników sezonowych z Gwatemali, którzy przybyli do Kanady w celach zarobkowych.
Film Chevigny’ego ma w sobie coś z kina Kena Loacha. Wyraźne społeczne zacięcie, sympatię zwróconą w stronę słabszych jednostek, krytykę uprzywilejowanych oraz potrzebę zmiany obowiązującego status quo.
Reżyseria: Pier-Philippe Chevigny
Scenariusz: Pier-Philippe Chevigny
Zdjęcia: Gabriel Brault-Tardif
Obsada: Ariane Castellanos, Marc-André Grondin, Nelson Coronado, Micheline Bernard, Marvin Coroy
Kraj: Kanada/Francja
Nagrody: MFF w Atenach - Najlepszy film, Najlepsza aktorka, Nagroda publiczności, Nagroda greckich dziennikarzy; MFF w Calgary - Najlepsza aktorka (Ariane Castellanos)
Mastercard OFF CAMERA - wielkie święto kina niezależnego - w tym roku odbędzie się w Krakowie od 26 kwietnia do 5 maja. Już wkrótce organizatorzy ogłoszą kolejne tytuły filmów, które będzie można zobaczyć w ramach sekcji "Girl Power!", "W słusznej sprawie" oraz "Czarne owce" - to sekcje przygotowane specjalnie na rok 2024, a także w stałych elementach programu: "Amerykańscy niezależni" oraz "Festiwalowe hity", które uwielbiają kinomani, którzy co roku tłumnie przyjeżdżają na filmową majówkę do stolicy Małopolski.
W sprzedaży jest już II pula karnetów (I pula wyprzedała się w kilkadziesiąt godzin) - dostępne są karnet PASS OPEN w niższej, atrakcyjnej cenie. II pula sprzedaży karnetów jest ostatnią, w której będzie można zakupić karnety z możliwością odbioru ich fizycznej wersji w Centrum Festiwalowym. Chcąc zrezygnować z jak największej ilości plastiku, w III Puli sprzedaży zakupić będzie można jedynie akredytacje online, którą będzie można wyświetlić na stronie www.offcamera.pl lub aplikacji OFFCAMERA, która będzie dostępna w czasie 17. edycji Festiwalu. Wszystkie osoby, które zakupiły oraz zakupią karnety do końca terminu sprzedaży II puli, otrzymają możliwość zrezygnowania z akredytacji fizycznej i posługiwania się wyłącznie wersją online.
Zobacz też:
Zachwycił atletyczną budową ciała! Spektakularna metamorfoza znanego aktora
Brad Pitt starł się z reżyserem na planie filmu! Przekleństwa i rzucanie krzesłami