Reklama

"Oczy szeroko zamknięte": Brutalne metody Kubricka. Kidman kręciła odważne sceny przez sześć dni

Stanley Kubrick to reżyser, którego filmy zapisały się na kartach historii kina i dziś uważane są za największe klasyki. Twórca zasłynął także z kontrowersyjnych warunków pracy. Jego zasady obowiązywały aktorów, którzy pracowali na jego planie, bez względu na to, jak bardzo byli znani. Według raportu "SlashFilm", zarówno Tom Cruise, jak i Nicole Kidman byli narażeni na to podczas pracy nad filmem "Oczy szeroko zamknięte".

Stanley Kubrick to reżyser, którego filmy zapisały się na kartach historii kina i dziś uważane są za największe klasyki. Twórca zasłynął także z kontrowersyjnych warunków pracy. Jego zasady obowiązywały aktorów, którzy pracowali na jego planie, bez względu na to, jak bardzo byli znani. Według raportu "SlashFilm", zarówno Tom Cruise, jak i Nicole Kidman byli narażeni na to podczas pracy nad filmem "Oczy szeroko zamknięte".
Tom Cruise i Nicole Kidman w filmie "Oczy szeroko zamknięte" /Bridgeman Images – RDA /Agencja FORUM

"Oczy szeroko zamknięte" czyli thriller erotyczny z Tomem Cruisem i Nicole Kidman w rolach głównych miał premierę w 1999 roku. Fabuła została oparta na noweli Arthura Schnitzlera z 1926 roku. 

Film opowiada historię bogatego lekarza Williama Harforda, który niespodziewanie dowiaduje się od żony, że ta nie zawsze była mu wierna. On sam, choć nie mógł narzekać na brak propozycji ze strony płci przeciwnej, do tej pory nie zdradzał żony. Po jej wyznaniu rusza w miasto na poszukiwanie erotycznej przygody.

Reklama

Ostatni film Stanleya Kubricka wzbudzał zainteresowanie jeszcze przed premierą. Ze względu na perfekcjonizm reżysera, jego ukończenie trwało półtora roku, z czego montaż zajął osiem miesięcy. Kubrick zmarł sześć dni po tym, jak pokazał finalną wersję filmu Cruise'owi i Kidman.

"Oczy szeroko zamknięte": Nicole Kidman kręciła sceny seksu przez sześć dni

Stanley Kubrick reżyserując "Oczy szeroko zamknięte" ustanowił surowe zasady pracy zarówno dla Toma Cruise'a jak i Nicole Kidman, którzy byli wówczas małżeństwem.
Gdy nie pracowali na planie, mieli pozostać odseparowani tak bardzo, jak było to możliwe, aby podtrzymać motyw fizycznej i psychicznej alienacji, jaką ich bohaterowie odczuwali między sobą. 

Kubrick dał każdemu z nich osobne uwagi, których nie mogli dzielić między sobą. Być może najbardziej nietypowym doświadczeniem związanym z tą metodą było to, że Nicole Kidman kręciła przez sześć dni sceny z aktorem, który wcielił się w postać z fantazji Alice. Musieli nagrać wiele różnych ujęć, a Kidman zabroniono omawiania jakichkolwiek aspektów tego procesu z Cruisem na planie lub poza nim.

Zdjęcia do filmu trwały aż 46 tygodni i ponoć doprowadziły Cruise'a do zupełnego wyczerpania.

Stanley Kubrick: Kontrowersyjne metody pracy na planie

Stanley Kubrick to cieszący się złą sławą perfekcjonista, który zarządzał niemal każdym aspektem procesu produkcyjnego. Jego najbardziej krytykowany film, "Mechaniczna pomarańcza" (1971), został wycofany z kin w Wielkiej Brytanii ze względu na intensywną i niepokojącą treść. Z kolei jego dramat science fiction "2001: Odyseja kosmiczna" (1968) został dobrze przyjęty i uznany za przełom w dziedzinie efektów specjalnych jak na tamte czasy. Do dziś pozostaje jednym z najpopularniejszych filmów tego gatunku.

Jego filmem, który prawdopodobnie nawet teraz cieszy się największym zainteresowaniem, jest "Lśnienie" (1980), adaptacja powieści Stephena Kinga. W tamtych latach horror psychologiczny nie zdobył praktycznie żadnych nagród i został bezlitośnie skrytykowany przez samego Stephena Kinga. Mocno oberwało się Kubrickowi za traktowanie obsady i aktorów na planie, zwłaszcza Shelley Duvall

Aktorka, która była wówczas chora i przechodziła przez trudne rozstanie, wzięła na siebie ciężar perfekcjonistycznej taktyki Kubricka. Największym problemem było dla niej nieustanne doprowadzanie się do skrajnych emocji (tego wymagał scenariusz i charakter postaci). Była zmuszona do ponownego nakręcenia "sceny schodów" z Jackiem Nicholsonem ponad 100 razy, ponieważ Kubrick podobno chciał maksymalnie wykorzystać jej umiejętności aktorskie, aby uzyskać jak najlepsze ujęcie.

Samo "Lśnienie" kręcono przez aż 56 tygodni. 

Nicole Kidman i Tom Cruise: Para, o której Hollywood nigdy nie zapomni

Tom i Nicole pobrali się pod koniec 1990 roku. W czasie trwania małżeństwa adoptowali dwoje dzieci: Isabellę "Bellę" Jane i syna Connora. Nicole Kidman przyznała później, w wywiadzie dla "Vanity Fair", że zdecydowała się na adopcję między innymi ze względu na to, że dwukrotnie poroniła.

Najgorętsza para Hollywood rozwiodła się w 2001 roku. Podobno jednym z powodów rozstania, było rosnące zainteresowanie Cruise'a inną religią. Kidman, deklarująca katolicyzm, nie chciała, by jej dzieci zostały wychowane w duchu innej wiary.

Po rozwodzie główne obowiązki wychowawcze przejął Tom. Aktor ograniczał kontakt byłej żony z dziećmi. To wpłynęło na ich relacje z matką. Sytuacja była na tyle skomplikowana, że Nicole Kidman nie była obecna na ślubie własnej córki w 2015 roku.

Zaraz po tym, jak małżeństwo Nicole Kidman z Tomem Cruisem legło w gruzach, ich adoptowane dzieci stanęły przed trudnym wyborem - musiały wybrać rodzica, pod którego opieką zostaną. Connor i Isabelle postanowili zamieszkać ze swoim ojcem. W związku z tym, Nicole Kidman stopniowo wycofywała się z ich życia. Aktorka przestała je odwiedzać i w końcu rzekomo straciła z nimi kontakt.

Nicole Kidman z entuzjazmem opowiada o swoich córkach, których ojcem jest jej obecny mąż, Keith Urban. O wiele rzadziej dzieli się informacjami na temat Connora i Isabelle. 

Czytaj więcej: Nicole Kidman: Głośne role i skandale

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy