Reklama

Nowy film twórcy "Koli"

Czeski reżyser Jan Sverak od momentu sukcesu w 1997 roku, kiedy to jego film "Kola" otrzymał Oskara dla najlepszego filmu zagranicznego, otrzymywał wiele propozycji z Hollywood. Autor prowadził rozmowy z wytwórnią filmową Miramax, znaną z promowania twórców niezależnych, jednak nie do końca był pewien swojej znajomości języka angielskiego. Dlatego też jego nowa produkcja "Dark Blue World" powstanie częściowo po angielsku i w części po czesku.

Scenariusz filmu rozgrywa się w latach II wojny światowej, a jego autorem jest ojciec reżysera - znany czeski aktor i scenarzysta Zdenek Sverak. Ma to być historia losów dwóch czeskich lotników, którzy po zajęciu Czechosłowacji przez Niemcy w 1939 roku, uciekają do Wielkiej Brytanii. Po przyłączeniu się do RAF-u zakochują się w tej samej kobiecie i ich przyjaźń zostaje wystawiona na ciężką próbę.

Reklama

Zdjęcia do tego wojennego romansu zaczynają się już 27 marca i niemal w całości powstaną w Czechach. Była rosyjska baza lotnicza będzie udawać kwaterę główną RAF-u. Producent filmu Eric Abraham, poinformował: "Dla zachowania autentyczności, twórcy zdecydowali się na językowe podzielenie filmu w stosunku 60:40 na korzyść języka czeskiego".

W rolach głównych wystąpią czescy aktorzy: Ondrei Vetchy i Krzysztof Hadek oraz Angielka - Tara Fitzgerald.

Jan Sverak urodził się w 1965 roku, studiował w praskiej szkole filmowej FAMU. W 1988 roku przyznano mu studenckiego Oscara za paradokumentalny film "Ropaki". Jego debiut fabularny, "Szkoła podstawowa" z 1992 roku, był nominowany do Oscara. Pięć lat później, w 1997 roku, otrzymał nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej za obraz "Kola".

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: czeski | twórca | Karol Bielecki | film | \ Film

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje