Reklama

Nie żyje Stanisław Brudny. Ceniony aktor odszedł w wieku 94 lat

W wieku 94 lat odszedł uznany aktor teatralny i filmowy - Stanisław Brudny. Przez ponad 70 lat stworzył szereg wybitnych kreacji na ekranie oraz deskach teatrów. Do końca życia pozostawał aktywny zawodowo. Informację o śmierci potwierdził dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach.

Stanisław Brudny nie żyje. Miał 94 lata

"Z głębokim żalem przyjęliśmy dziś wiadomość o śmierci Stanisława Brudnego - wybitnego aktora teatralnego, filmowego i dubbingowego, ale przede wszystkim przyjaciela wielu z nas. Urodzony 16 maja 1930 roku, przez ponad siedem dekad zachwycał nas swoim talentem na scenie i ekranie. [...] Stasiu, będzie nam Ciebie niezwykle brakować! Nie tylko Twoje aktorskie kreacje, ale przede wszystkim ciepło i uśmiech na zawsze pozostaną w naszej pamięci" - czytamy we wpisie Teatru Śląskiego.

Reklama

Stanisław Brudny, który do końca życia pozostawał aktywny zawodowo, odszedł 13 stycznia 2025 roku w wieku 94 lat. Informacje oficjalnie potwierdził również dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach - Robert Talarczyk.

"Bardzo żałuję, że nie spotkamy się już w pracy" - powiedział.

"Zmarł najmilszy i najwspanialszy Aktor jakiego poznałem i z którym miałem przyjemność pracować. Żegnaj Stasieńku" - napisał w mediach społecznościowych Cezary Pazura.

Stanisław Brudny - kariera

Stanisław Brudny urodził się 16 maja 1930 roku w Pilźnie. Skończył Studium Aktorskie przy Teatrze Śląskim w Katowicach i pracował tam jako aktor do 1972 roku. Później zawodowo związał się z Teatrem Studio w Warszawie. Współpracował z takimi reżyserami jak Gustaw Holoubek, Jerzy Jarocki czy Jerzy Kreczmar. Wystąpił w ponad 160 spektaklach.

Na kinowym ekranie po raz pierwszy pojawił się w latach 60., grywał głównie role drugoplanowe. Pierwszą poważniejszą rolę zaproponował mu Radosław Piwowarski, później aktor regularnie z nim współpracował. Zagrał w "Yesterday" (1984), "Kochankach mojej mamy" (1985) czy "Marcowych migdałach" (1989). 

Wykreował bohaterów także w filmach "111 dni letargu" (1984), "Tato" (1995), "Statyści" (2006), "Las" (2009), "Jeziorak" (2016), "Brigitte Bardot cudowna" (2021), "Fin del Mundo?" (2023) czy serialach "Tulipan" (1986) i "Mistrz i Małgorzata" (1988).

W 1971 został w Katowicach uhonorowany Srebrną Maską. W 2009 roku został wyróżniony nagrodą Splendor Splendorów przez Zespół Artystyczny Teatru Polskiego Radia. W 2018 roku Stanisław Brudny odznaczony został Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis". 

W ostatnich latach był najstarszym aktywnym zawodowo polskim aktorem. Jeszcze do niedawna mogliśmy podziwiać go w "Akademii Pana Kleksa", "Znachorze" czy "Dalej jazda!". Przed premierą jest wciąż film Radosława Piwowarskiego - "Pani od polskiego" z udziałem cenionego aktora.

Zobacz też: Wojciech Jerzy Has jednym z patronów 2025 roku. Wybitnego twórcę ceni cały świat

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy