Nie żyje Mira Haviarova, wielka promotorka polskiego kina. Miała 86 lat
Nie żyje Mira Haviarova, promotorka polskiego kina, która znała i przyjaźniła się z wieloma polskimi twórcami. Zmarła 20 kwietnia 2024 roku w Pradze. Miała 86 lat.
Mira Haviarova odegrała ogromną rolę w zacieśnieniu kontaktów między kinematografiami Czech i Polski. Doskonale mówiła po polsku, przyjeżdżała regularnie do Polski na festiwale jako gość albo juror - czytamy na stronie Stowarzyszenia Filmowców Polskich (SFP).
W tekście pożegnalnym w "Rzeczpospolitej" Barbara Hollender napisała:
"Na jej Facebooku można znaleźć zdjęcia z Agnieszką Holland, Krzysztofem Zanussim, Jerzym Stuhrem, Wojciechem Smarzowskim, Januszem Gajosem, Andrzejem Sewerynem, Małgorzatą Zajączkowską, Danielem Olbrychskim, ale też artystami młodego pokolenia: kochała kino Janka Komasy, śledziła twórczość kolejnych, wchodzących do kina generacji. Na wszystkich tych zdjęciach Mira uśmiechnięta, szczęśliwa. Bo jak mi kiedyś powiedziała, najważniejsze w jej życiu były kino i przyjaźń".
Na stronach SFP wspomina ją z kolei Maciej Gil - historyk kina i animator kultury, który przyjaźnił się z Mirą Haviarovą i do ostatnich dni odwiedzał ją w Pradze.
"Zawsze miałem wrażenie, że Mira znała wszystkich - i ze wszystkimi współpracowała, przez wiele dekad promując ich dokonania. Artyści od Szumawy i Odry po Ural i Zakaukazie. Byli obecni w jej legendarnych notesach z kontaktami i w jej opowieściach. A wszystko zaczęło się od spotkań młodziutkiej Słowaczki z Andrzejem Wajdą, Konradem Swinarskim, Zbyszkiem Cybulskim... Portret tego ostatniego stał na półce nad jej łóżkiem w domu opieki, gdzie spędziła ostatnie miesiące życia. Brakowało jej tam oglądania nowych filmów - prosiła, by jej relacjonować, co nowego w polskim kinie".
Mira Haviarova urodziła się w 1938 roku w Słowacji. Do 1992 roku była dyrektor programową Instytutu Kinematografii Czechosłowackiej w Pradze. Po zmianach politycznych w 1991 roku przeszła do wydziału kultury Ministerstwa Spraw Zagranicznych Czechosłowacji, w latach 1992-1997 była I sekretarz Ambasady Republiki Czeskiej w Moskwie. Zajmowała się kulturą i edukacją. W 1997 roku przeszła na emeryturę, ale nadal była aktywna w organizacji międzynarodowych festiwali. Była konsultantem dyrektora generalnego Studia Filmowego Barrandov Praha.