Reklama

Nie żyje Andrzej Mularczyk. Wybitny pisarz i scenarzysta miał 94 lata

Nie żyje Andrzej Mularczyk. Wybitny polski pisarz reportażysta oraz scenarzysta uwielbianych przez Polaków filmów i seriali zmarł w wieku 94 lat. Informację o śmierci autora „Samych swoich” potwierdził Filmpolski.pl

Andrzej Mularczyk: Zmarł wybitny polski sceanrzysta

"Zmarł Andrzej Mularczyk, znakomity scenarzysta, współautor wybitnych i niezwykle popularnych filmów i seriali" - napisano na oficjalnym profilu Filmu Polskiego na Facebooku. "Swoje mistrzostwo Mularczyk pokazał jako autor scenariuszy "Samych swoich" (1967), "Nie ma mocnych" (1974) i "Kochaj albo rzuć" (1977) - kultowej i wciąż żywej wśród widowni trylogii Sylwestra Chęcińskiego o rodach Karguli i Pawlaków. Mularczyk napisał też scenariusz serialu "Droga" (1973), w którym, w jednym z odcinków, również pojawili się ci bohaterowie" - czytamy dalej.

Reklama

Andrzej Mularczyk: Reportażysta, scenarzysta uwielbianych filmów

Andrzej Mularczyk karierę dziennikarską rozpoczął w 1949 roku. Przez wiele lat był współpracownikiem Polskiego Radia, autorem słuchowisk radiowych czy widowisk telewizyjnych. Należał do Stowarzyszenia Filmowców Polskich, był członkiem Polskiej Akademii Filmowej. Był  autorem wielu książek, które często stworzył w oparciu o własne reportaże czy scenariusze filmowe: "Wielki podryw", "Polskie miłości", "Co się komu śni?".

Andrzej Mularczyk napisał scenariusze takich kultowych już polskich filmów jak "Sami swoi", "Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć" czy seriali - "Rodzina Połanieckich", "Droga". Razem z Jerzym Janickim był autorem scenariusza jednej z najpopularniejszych polskich produkcji telewizyjnych, czyli serialu "Dom". W jego filmografii znalazły się także scenariusze "Niespotykanie spokojnego człowieka", "Wyjścia awaryjnego" czy "Cudownie ocalonego". W lutym 2024 roku na ekranach kin zadebiutowała produkcja "Sami swoi. Początek" w reżyserii Artura Żmijewskiego, w którym Mularczyk przedstawił wcześniejsze losy uwielbianych przed widzów bohaterów.

"Żegnamy dziś tego wybitnego i cenionego twórcę polskiego kina" - czytamy we wpisie na Facebooku.

Zobacz też: Donald Sutherland nie żyje. Aktor zmarł w wieku 88 lat

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Andrzej Mularczyk | Sami swoi | Kochaj albo rzuć
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy