Reklama

Nie żyje aktorka Hanna Wolicka

W wieku 88 lat zmarła aktorka Hanna Wolicka, która od połowy lat 60 XX w. grała w teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Wolicka była też związana ze scenami w Białymstoku, Bydgoszczy, Poznaniu, Koszalinie, Toruniu.

O śmierci Hanny Wolickiej poinformował na swoich stronach internetowych Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, z którym aktorka była związana najdłużej. Z tej sceny przeszła też na emeryturę.

Hanna Wolicka nie tylko grała lecz także w Policealnym Studium Aktorskim przy olsztyńskim teatrze uczyła scen wierszem, "czym dodatkowo zaskarbiła sobie szacunek i sympatię kilku pokoleń aktorskich" - napisał teatr.

Hanna Wolicka: Uwielbiana przez widzów

Wolicka była niezmiernie lubianą i cenioną aktorką - zarówno przez widzów, którzy kilkakrotnie nagradzali jej role nagrodą Teatralnej Kreacji Roku, jak i przez zespół, z którym pracowała.

Reklama

"Osoba-kompas, osoba-autorytet. Cudowna, świetlana postać, do której zawsze podchodziłem na lekko zgiętych nogach. Istnieje typ autorytetów najczystszy: takich, co broniąc klasyki, puszczają szelmowskie oko pozwoleństwa do barbarzyństw wszelakich, widząc w nich człowieczeństwo. Ona miała tę cudowną otwartość! Taką otwartość, której może dożyjemy w XXIII wieku" - napisał o niej prozaik Mariusz Sieniewicz.

Hanna Wolicka była absolwentką warszawskiej PWST. Debiutowała w 1958 roku rolą Stelli w "Tramwaju zwanym pożądaniem" T. Williamsa.

Hanna Wolicka: Królowa sceny i ekranu

"Sceniczne emploi Hanny Wolickiej stanowiły postaci wyraziste, charakterystyczne, zdecydowane w działaniu, acz niepozbawione czułości. Potrafiła wspaniale rozśmieszać i bawić publiczność, a w innych rolach wzruszać czy przestraszać. Zagrała w ponad 100 spektaklach" - podał w pożegnaniu aktorki olsztyński teatr.

W komunikacie o jej śmierci teatr napisał, że "kiedyś poproszona o wymienienie najważniejszych ról wskazała m.in.: Glorię Wilton w "200.000 i jeden" S. Capelli, Angustias w "Domu Bernardy Alba" F. G. Lorki, Pannę Anielę z "Dam i huzarów" A. Fredry, Pułkownikową w "Śnie" F. Dostojewskiego, Podstolinę w "Zemście" A. Fredry, Matkę w "Szklanej menażerii" T. Williamsa, Fiokłę Iwanownę z "Ożenku" Gogola, Augustę w "Osiem kobiet" R. Thomasa, Panią Jourdain w "Mieszczaninie szlachcicem" Moliera i Ernę z "Prezydentek" Wernera Schwaba".

Młodsi widzowie pamiętają Wolicką z wybitnej roli w "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" S. Aleksijewicz, i Pani Pernelle w "Świętoszku" Moliera.

Hanna Wolicka występowała również w filmach i serialach. Widzowie mogą ją pamiętać z takich produkcji, jak: "Kameleon", "Taxi A", "W imieniu diabła" czy "Niewinne".

Z kolei jej najsłynniejsza rola serialowa to Czesia Karolak w serii "Nad rozlewiskiem".

Aktorka otrzymała Złoty Krzyż Zasługi oraz Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Zobacz również:

Relaks w święta w bikini. Młoda Polka pokazała ciało

Kiedy pogrzeb gwiazdora "Świata według Kiepskich"?

Nagi tors na urodziny! Nie do wiary, ile lat właśnie skończył

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy