Reklama

Reklama

Nie żyje aktor Maciej Zabielski

Nie żyje aktor Teatru Nowego w Poznaniu Maciej Zabielski. Artysta, którego mogliśmy oglądać w epizodycznych kreacjach w "Świecie według Kiepskich", miał 64 lata.

Nie żyje aktor Teatru Nowego w Poznaniu Maciej Zabielski. Artysta, którego mogliśmy oglądać w epizodycznych kreacjach w "Świecie według Kiepskich", miał 64 lata.
Maciej Zabielski (1958-2021) /Teatr Nowy Poznań /Facebook

"Niskorosły gigant" - tak o Zabielskim napisał dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu Maciej Nowak, nawiązując do warunków fizycznych aktora [Zabielski miał 130 cm wzrostu - przyp. red.].

Cztery dekady w Teatrze Nowym w Poznaniu

"Debiutował u nas w 1983 roku w spektaklu KONIEC EUROPY Janusza Wiśniewskiego, zagrał również m.in. w LOBOTOMOBILU oraz BESTII w jego reżyserii, a także w OBSŁUGIWAŁEM ANGIELSKIEGO KRÓLA w reżyserii Piotra Cieślaka. W ostatnich latach Widzowie mogli oglądać go w roli Złego Pana w DZIADACH w reżyserii Radosława Rychcika" - czytamy na facebookowym profilu Teatru Nowego w Poznaniu.

Reklama

Zabielski miał także na koncie występy na scenach w  Legnicy, Łodzi, Gdańsku, Krakowie, Gdyni i Wrocławiu.

W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku wcielił się w tytułową postać w "Helmuciku" Ingmara Villqista. "To nie jest najprostsze rozwiązanie. W poznańskiej inscenizacji tego dramatu nikomu nie przyszło na myśl, żeby wziąć kogoś o wzroście metr trzydzieści. Tam tytułową rolę grał wysoki, postawny aktor. Myślę, że obsadzenie mnie w tej roli to szalony pomysł i prowokacja" - tak odrzucał zarzuty, jakoby dostał rolę dzięki warunkom fizycznym (w rozmowie z Mirellą Wąsiewicz dla trójmiejskiej "Wyborczej").

Epizody w "Świecie według Kiepskich"

Kinowym debiutem Zabielskiego była rola karła w polsko-niemiecko-francuskiej produkcji "Les milles" (1995) w reżyserii Sebastiena Gralla. W 1998 roku aktora mogliśmy oglądać w "Złocie dezerterów" Janusza Majewskiego (jako pan Schneider), pojawił się również na ekranie (w roli liliputa-anarchisty "Żelaznego") w reżyserskim debiucie Xawerego Żuławskiego "Chaos" (2005) oraz "Hiszpance" (2015) Łukasza Barczyka (jako sufler).

W latach 1999-2002 oglądać mogła go również widownia sitcomu "Świat według Kiepskich". W popularnej produkcji Zabielski pojawiał się w epizodycznych kreacjach jako m.in. Chlorek, Adam Plastik czy Zakwas. Wystąpił także w dwóch odcinkach serialu "Kryminalni", w którym wcielił się w postać alfonsa "Wacka".

Zobacz również: 

"Sanatorium miłości": Zbyszek oświadczył się Ani na oczach milionów widzów!

Najsłynniejsze filmowe oblicza świętego Mikołaja

Tomasz Stockinger zarażony koronawirusem. Przejmujące nagranie aktora!

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL