Reklama

Nie żyje aktor Gaspard Ulliel. Miał 37 lat

Nie żyje francuski aktor Gaspard Ullilel, gwiazdor filmów "Bardzo długie zaręczyny" i "Hannibal. Po drugiej stronie maski" - poinformowała agencja AFP. 37-latek zmarł wskutek obrażeń, jakich doznał na stoku narciarskim w Alpach.

Nie żyje francuski aktor Gaspard Ullilel, gwiazdor filmów "Bardzo długie zaręczyny" i "Hannibal. Po drugiej stronie maski" - poinformowała agencja AFP. 37-latek zmarł wskutek obrażeń, jakich doznał na stoku narciarskim w Alpach.
Gaspard Ulliel (1984 — 2022) /Vittorio Zunino Celotto /Getty Images

Do wypadku doszło we wtorek. Nieprzytomny Ulliel został przetransportowany helikopterem do szpitala w Grenoble, gdzie w środę zmarł.

W komunikacie prasowym prokuratura w Albertville wskazała, że aktor zderzył się z innym narciarzem na skrzyżowaniu dwóch niebieskich szlaków, w samym sercu stacji Rosiere w Sabaudii.

Według pierwszych świadków obaj narciarze upadli. Osoba, z którą zderzył się aktor, nie doznała urazów. Ulliel nie miał kasku narciarskiego.

Najbardziej obiecujący francuski aktor

Karierę aktorską Ulliel rozpoczynał od ról w projektach telewizyjnych i filmach krótkometrażowych, które umożliwiły mu wystąpienie w "Braterstwie wilków". W jednym z największych francuskich przebojów kinowych partnerował Monice Bellucci i Vincentowi Casselowi.

Reklama

Przełomem w jego karierze okazała się kreacja w komedii Michela Blanca "Letni zawrót głowy" u boku Charlotte Rampling. Rola ta przyniosła mu pierwszą nominację do Cezara w kategorii "najbardziej obiecujący aktor" oraz nagrodę Lumiere dla najbardziej obiecującego aktora. Rok później wystąpił w głośnym dramacie Andre Techine'a "Zabłąkani", w którym wcielił się w postać kochanka bohaterki odtwarzanej przez Emmanuelle Beart.

Później mogliśmy oglądać go w "Tulse Luper Suitcases" Petera Greenawaya, gdzie wystąpił u boku Isabelli Rossellini i Franki Potente.

Za rolę w głośnym filmie "Bardzo długie zaręczyny" Jean-Pierre'a Jeuneta, którego gwiazdą była Audrey Tautou, zdobył Cezara dla najbardziej obiecującego aktora.

Widzowie mogli oglądać go też w jednym z epizodów nowelowego filmu "Zakochany Paryż", gdzie wystąpił w etiudzie reżyserowanej przez Gusa Van Santa.

Młody Hannibal

Najważniejszą kreacją w filmografii Ulliela pozostaje rola młodego Hannibala Lectera w filmie "Hannibal. Po drugiej stronie maski".

"Nie mogliśmy znaleźć twarzy, która miałaby w sobie ten rodzaj tajemniczości. Potrzebowaliśmy młodego człowieka, który wyglądałby tak, jakby był zdolny do zabijania, a jednocześnie emanowałby urokiem" - wspominał producent Dino de Laurentiis.  "Zobaczyłem jego twarz i pomyślałem - to jest to" - dodał.

"To się czuje w żołądku. Oglądałem zdjęcia próbne z Gaspardem i poczułem, że to jedyna osoba, która przykuwa mnie do ekranu na dwie godziny. W nim jest coś specjalnego. Coś mrocznego" - pod wrażeniem magnetyzmu Ulliela pozostał także reżyser Peter Webber.

Od samego początku Ulliel miał świadomość, że jego rola będzie porównywana z wcześniejszymi wcieleniami Lectera. "Kroczyć śladami Anthony Hopkinsa to raczej przytłaczająca perspektywa. Oglądałem go w innych filmach. Wiem, jak się porusza, jak gra, jak patrzy. Nauczyłem się wiele obserwując go, ale szybko zorientowałem się, że to co powinienem robić, to nie próbować naśladować go jak najdokładniej, nawet jeśli dla dobra roli musiałem wykorzystać kilka detali ze stworzonej przez niego postaci i dodać do swojej" - wspominał aktor.

W 2014 roku zagrał Yvesa Saint Laurenta w biograficznym filmie Bertranda Bonella.

W kolejnych latach oglądaliśmy go m.in. w biograficznej "Tancerce", "Sybilli" w reżyserii Justine Trier oraz "To tylko koniec świata" Xaviera Dolana. Za rolę w tym ostatnim otrzymał drugiego w karierze Cezara.

Wkrótce zobaczymy go też w serialu Marvela "Moon Knight".

Zobacz również:

Operacje zniszczyły jej twarz. "To, co mi się stało, jest straszne"

Polka ukrywała włosy pod czapką. "Moja nowa fryzura stanie się sensacją"

Najpiękniejsza gwiazda PRL-u? Zniknęła na 20 lat. Co się stało?

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Gaspard Ulliel
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy