Reklama

Międzynarodowy Dzień Animacji w TVP Kultura. Co w programie?

W sobotę, 28 października, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Animacji. Na antenie TVP Kultura widzowie będą mogli obejrzeć kilka znanych animowanych filmów z ostatnich lat oraz klasykę gatunku. Co będzie można obejrzeć?

W sobotę, 28 października, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Animacji. Na antenie TVP Kultura widzowie będą mogli obejrzeć kilka znanych animowanych filmów z ostatnich lat oraz klasykę gatunku. Co będzie można obejrzeć?
Kadr z filmu "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego /Gutek Film /materiały prasowe

Międzynarodowy Dzień Animacji: Co obejrzą widzowie TVP Kultura?

Podczas Międzynarodowego Dnia Animacji na antenie TVP Kultura będzie można obejrzeć takie produkcje, jak "Podróż księcia", "Lokomotywa", "Pan Tadeusz - Księga I", "Ściany", "Zabij to i wyjedź z tego miasta" oraz "Tango".

Największe niekomercyjne święto animacji zostało zainicjowane w 2002 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego, a październikowa data odnosi się do pierwszego publicznego pokazu w paryskim Muzeum Grévin, w 1892 roku.

131 lat po premierze animacji "Pauvre Pierrot" (reż. Émile Reynaud), TVP Kultura wyemituje 6 uznanych i wielokrotnie nagradzanych filmów animowanych. Premierowo zobaczymy "Podróż księcia" - poruszającą opowieść o zetknięciu dwóch światów, wzajemnej otwartości i zrozumieniu. Francuska produkcja w reżyserii J. F. Laguionie’a i Xaviera Picarda została nominowana na Europejskim Festiwalu Filmów Fantastycznych w Strasburgu, w kategorii Pełnometrażowy Film Animowany.

Reklama

Oparta na dobrze znanym wierszu Juliana Tuwima, "Lokomotywa" Zbigniewa Rybczyńskiego jest przykładem filmu kombinowanego. Wzbogacony rozbudowaną warstwą muzyczną utwór stanowi nie tylko ilustrację do literackiego pierwowzoru, ale w rzeczywistości tworzy zupełnie odrębne dzieło artystyczne. Brązowe Koziołki zdobyte na poznańskim Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza "Ale Kino!" są tego rzeczywistym potwierdzeniem.

"Pan Tadeusz - Księga I" to noncamerowa adaptacja mickiewiczowskiej I Księgi Pana Tadeusza. Jej twórca - Julian Józef Antonisz - słynął z podobnych form animowanych, całkowicie rezygnując z użycia kamery. Dowodem na sukces realizacji była Nagroda Ministra Kultury i Sztuki. Następnie zaprezentujemy animację Piotra Dumały. Monochromatyczne "Ściany" skupiają się na człowieku zamkniętym w pomieszczeniu bez wyjścia. Każdy ruch, spojrzenie, szmer potęgują atmosferę swoistego niepokoju. Do najważniejszych nagród zdobytych przez tę krótkometrażową produkcję należy Grand Prix "Złoty Smok" przyznane przez jury Krakowskiego Festiwalu Filmowego w 1988 roku.

Najbardziej wyczekiwaną, antenową premierą jest autobiograficzna impresja Mariusza Wilczyńskiego. "Zabij to i wyjedź z tego miasta" zabiera nas w intymną podróż w głąb dziecięcych wspomnień reżysera, osadzonych w rzeczywistości łódzkiego PRL-u. Stopniowo tworzona mapa pamięci wskazuje nieistniejący świat, do którego powrót dawno przestał być możliwy. Uważana za najgłośniejszą polską animację ostatnich lat, produkcja została uhonorowana Złotymi Lwami na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - jako pierwszy film animowany w historii.

Wśród uznanych animacji nie mogło zabraknąć również "Tanga". Awangardowe dzieło Zbigniewa Rybczyńskiego zrealizowane w Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For zdobyło w 1983 roku pierwszego Oscara dla rodzimej kinematografii. Artysta otrzymał też szereg nagród na międzynarodowych festiwalach, m.in. w Krakowie, Oberhausen, Huesce czy Annecy. Do dzisiaj "Tango" uważane jest za sztandarowy przykład polskiej szkoły animacji.

Filmy zostaną pokazane w sobotę, 28 października. Szczegółowy program emisji sprawdź na stronie program TV.

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: animacja | Zabij to i wyjedź z tego miasta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy