Marek Kondrat jako nauczyciel
Marek Kondrat zagrał jedną z ról w filmie Janusza Majewskiego "Mała matura 1947", który uhonorowano Nagrodą Specjalną Jury na tegorocznym festiwalu w Gdyni.
Akcja "Małej matury 1947" rozgrywa się w latach 1945-1947, w powojennych realiach budowy systemu władzy ludowej w Polsce - czasach represji wobec byłych członków Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego.
Główny bohater, nastoletni Ludwik (w jego roli Adam Wróblewski, syn znanej aktorki Marii Gładkowskiej) przyjeżdża z rodzicami do Krakowa (ojca Ludwika zagrał Artur Żmijewski).
Rozpoczyna naukę w jednym z najlepszych gimnazjów w mieście. Jako nowy, chce zyskać uznanie kolegów. Podziw Ludwika wzbudza chłopak, który podobno brał udział w Powstaniu Warszawskim.
Nastolatek zaczyna żyć życiem całej swojej klasy. Odczuwa silne, często sprzeczne emocje. Pierwsze miłosne zauroczenia mieszają się w jego życiu z buntem przeciw ludowej władzy.
W filmie ukazano rzeczywistość widzianą oczami nastolatka. W młodych bohaterach, uczniach szkolnych klas, rozgrywa się wewnętrzna walka. Toczą ją w nich: oddziaływująca na organizmy biologia oraz polityka wpływająca na życie, natura oraz obyczaje, potrzeba wolności oraz świadomość ograniczeń ze strony zniewalającego systemu.
Osobnymi bohaterami tej historii są nauczyciele. Jednego z nich, profesora łaciny, zagrał Marek Kondrat. Zebrał za tę rolę w Gdyni liczne pochwały krytyków. "Perełka aktorska" - mówili o roli Kondrata.
Chwalony był też m.in. Wiktor Zborowski, który wcielił się w "Małej maturze 1947" w matematyka, o pseudonimie "Syfon". Historyczkę, która bardzo boi się szczurów, zagrała Dorota Segda, germanistę - Marian Opania, a dyrektora gimnazjum - Olgierd Łukaszewicz.