Reklama

Reklama

Maggie Gyllenhaal: Nie tylko siostra swojego brata

Oglądaliśmy ją w "Sekretarce", "Przedszkolance", "Szalonym sercu" i "Mrocznym Rycerzu". Potem okazało się, że równie dobrze czuje się po drugiej stronie kamery. Jej film "Córka" otrzymał trzy nominacje do Oscara. 16 listopada Maggie Gyllenhaal obchodzi 45. urodziny i z pewnością nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

Oglądaliśmy ją w "Sekretarce", "Przedszkolance", "Szalonym sercu" i "Mrocznym Rycerzu". Potem okazało się, że równie dobrze czuje się po drugiej stronie kamery. Jej film "Córka" otrzymał trzy nominacje do Oscara. 16 listopada Maggie Gyllenhaal obchodzi 45. urodziny i z pewnością nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.
Maggie Gyllenhaal na festiwalu w Cannes (2021) /Marc Piasecki/FilmMagic /Getty Images

Maggie Gyllenhaal: Aktorska rodzina

Obchodząca 45. urodziny Maggie Gyllenhaal pochodzi z aktorskiej rodziny. Urodziła się 16 listopada 1977 roku w Nowym Jorku. Rodzice - Stephen Gyllenhaal Naomi Foner - to para reżyserów. Z kolei jej o trzy lata młodszy brat Jake Gyllenhaal ("Tajemnica Brokeback Mountain", "Wolny strzelec") i mąż Peter Sarsgaard ("Batman", "Kochając Pabla, nienawidząc Escobara") także są aktorami.

Reklama

Debiutowała w filmach swojego ojca. Pierwsze sześć filmów, w których wystąpiła, wyreżyserował właśnie on. W obrazie "Donnie Darko" (2002) ona i Jake zagrali z kolei rodzeństwo. Ale Maggie Gyllenhaal od dawna już nie jest znana tylko jako "siostra znanego brata" i świetnie radzi sobie bez wsparcia rodziny.

Dzięki talentowi i ciężkiej pracy aktorka wyrobiła sobie własną markę. Odważnymi kinowymi kreacjami udowodniła, że świetnie daje sobie radę sama. Obecnie należy do najbardziej cenionych gwiazd w Hollywood. Czas dzieli między produkcje niezależne i wysokobudżetowe. Nie boi się również rozbieranych scen.

Przełomowa rola, czyli jak to się zaczęło

Przełomową rolą w jej karierze okazała się tytułowa kreacja w czarnej komedii "Sekretarka", gdzie wcieliła się w kobietę uwikłaną w sadomasochistyczną relację ze swoim szefem. To pierwszy raz, kiedy mogliśmy oglądać ją na ekranie nago (na plakacie podziwiać zaś jej nogi), a rola przyniosła aktorce pierwszą nominację do Złotego Globu.

Film otworzył jej drzwi do Hollywood. W kolejnych latach można było ją oglądać w tak głośnych filmach, jak "Adaptacja" (u boku Nicolasa Cage'a), "Uśmiech Mona Lisy" (u boku Julii Roberts), "Przypadek Harolda Cricka" (u boku Willa Ferralla i Dustina Hoffmana) czy dramacie Olivera Stone'a "World Trade Center" (aktorka przyznała potem, że jest to jeden z jej ulubionych obrazów).

W 2008 roku Gyllenhaal zastąpiła Katie Holmes w roli Rachel Dawes i zagrała u boku Christiana Bale'a i Heatha Ledgera ukochaną Batmana w "Mrocznym Rycerzu" (2008) Christophera Nolana. Krytyk Todd Gilchrist napisał, że kreacja Gyllenhaal przydaje jej bohaterce "głębi i energii".

Rok później zagrała u boku Jeffa Bridgesa w "Szalonym sercu". Za rolę dziennikarki, która zakochuje się w borykającym się z alkoholizmem gwiazdorze country, Gyllenhaal otrzymała pierwszą w karierze nominację do Oscara.

Potem można było ją oglądać w kostiumowej komedii romantycznej "Histeria - Romantyczna historia wibratora" i politycznym thrillerze "Świat w płomieniach".

Kolejny raz podbiła serca widzów odważną rolą w filmie "Przedszkolanka". Według krytyków, to jak dotąd najlepsza kreacja w karierze Maggie Gyllenhaal. Bohaterką dramatu jest Lisa, która ma szczęśliwą rodzinę i dobrą pracę, ale tak naprawdę od zawsze chciała być artystką. Kiedy przypadkiem odkrywa geniusz poetycki swojego pięcioletniego ucznia, postanawia zrobić wszystko, aby nie został zmarnowany. Wiara, że chłopiec, w przeciwieństwie do niej, ma szansę zostać wybitnym twórcą, zamienia się w niebezpieczną obsesję.

Nie tylko aktorka! Producentka, scenarzystka i reżyserka

"Przedszkolanka" to był także jej debiut w roli producentki. Okazało się, że aktorka świetnie odnajduje się również w tej roli.

W 2016 roku Gyllenhaal dołączyła do obsady serialu HBO "Kroniki Time Square" - tam także pełniła funkcję producentki. Wcieliła się w nim w samotną matkę, która w nocy dorabia jako prostytutka. Za swą rolę aktorka ponownie otrzymała nominację do Złotego Globu.

Po tych doświadczeniach Maggie Gyllenhaal postanowiła podnieść poprzeczkę i stanęła po drugiej stronie kamery. W jednym z wywiadów przyznała, że od zawsze czuła się reżyserką, tylko nie miała odwagi przyznać się do tego przed samą sobą.

Jej debiut reżyserski - film "Córka" (2021) - zachwycił krytyków i publiczność. Tytuł zdobył kilkadziesiąt nagród na całym świecie i otrzymał trzy nominacje do Oscara - dla aktorek i Olivii Colman i Jessie Buckley oraz za najlepszy scenariusz, którego autorką była również Maggie Gyllenhaal.

Scenariusz filmu oparto na książce włoskiej pisarki Eleny Ferrante "Córka". Bohaterką jest pochodząca z Wielkiej Brytanii 40-letnia Leda (w tej roli Olivia Colman), która na co dzień wykłada na uniwersytecie, a wakacje spędza samotnie w Grecji. Na plaży poznaje młodą Ninę (Dakota Johnson), jej rodzinę i kilkuletnią córką Eleną. Kiedy któregoś dnia Nina znika, znajduje ją właśnie Leda, czym zjednuje sobie przychylność jej mamy. Dzięki retrospekcjom dowiadujemy się, że jako młoda matka Leda (Jessie Buckley) bardzo dotkliwie odczuła, że wychowywanie dzieci uniemożliwia realizowanie w pełni ambicji zawodowych. A to właśnie na pracy chciała się w tamtym czasie skupić.

Podczas festiwalu w Wenecji, gdzie film miał premierę, Gyllenhaal wyznała, że "Córka" opowiada o wszystkich odcieniach macierzyństwa. "Chcieliśmy pokazać zarówno ogromną radość i miłość - bo sądzę, że Leda jest pełna miłości do swoich dzieci - jak również prawdę o ciemności i desperacji, które także zawierają się w rodzicielstwie" - podkreśliła reżyserka.

Maggie Gyllenhaal prywatnie

Maggie Gyllenhaal jest żoną Petera Sarsgaarda. Para wzięła ślub 2 maja 2009 roku. Mają dwie córki: Ramonę (ur. 4 października 2006) i Glorię Ray (ur. 19 kwietnia 2012). Aktorzy stronią od imprez, pędzą spokojne życie, nie można też znaleźć ich zdjęć na stronach brukowców.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Maggie Gyllenhaal

Reklama

Reklama

Reklama