Łódź: Festiwal Muzyki Filmowej
Wernisaż wystawy fotosów, plakatów i programów przedwojennego kina polskiego oraz rysunków i karykatur autorstwa kompozytora Henryka Warsa, zainaugurował w piątek, 3 czerwca, w Muzeum Kinematografii w Łodzi, VIII Festiwal Muzyki Filmowej. W programie trzydniowej imprezy znalazły się m.in. koncerty oraz projekcje filmów z muzyką bohatera imprezy - Henryka Warsa.
Specjalnymi gośćmi Festiwalu będą m.in. syn kompozytora Robert Wars, córka Danuta oraz Irena Anders, która po wojnie śpiewała piosenki Warsa dla polskiej emigracji w Londynie. W piątkowy wieczór (3 czerwca) najsłynniejsze przeboje kompozytora w koncercie "Zapomniana melodia" przypomną młodzi aktorzy z towarzyszeniem "WARStetu" Pawła Serafińskiego.
W sobotę (4 czerwca) wydarzeniem Festiwalu będą prapremierowe wykonania nieznanych utworów Henryka Warsa, który - już po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych - komponował też muzykę symfoniczną. W koncercie w Filharmonii Łódzkiej wystąpią: Anna Cymmerman -sopran, Marek Żebrowski - fortepian, oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego. W programie koncertu znajdą się m.in.: suita "City Sketches" na orkiestrę symfoniczną, Koncert fortepianowy z 1950 roku oraz I Symfonia z 1948 roku.
W niedzielę (5 czerwca) - na zakończenie festiwalu - zaplanowano spotkanie muzyczne "Jazzowe klimaty według Warsa" w wykonaniu Krzesimira Dębskiego, Pawła Serafińskiego i grupy SurpriseS, a w Muzeum Kinematografii projekcję filmu "Na Sybir" z 1930 roku w reż. Henryka Szaro.
Przez wszystkie festiwalowe dni w kinie "Polonia" będzie można oglądać przedwojenne filmy z muzyką Warsa, m.in. "Manewry miłosne", "Szpieg w masce" i "Znachor".
Henryk Wars urodził się w 1902 roku w Warszawie; zmarł w 1977 roku w Los Angeles. Był kompozytorem muzyki filmowej, autorem piosenek kabaretowych, pianistą, dyrygentem orkiestr symfonicznych, jazzmanem. Skomponował muzykę do blisko 50 polskich filmów w latach 1930-1946, m.in. do "Manewrów miłosne", "Jaśnie Pana szofera", "Szpiega w masce", "Pani minister tańczy" oraz "Znachora".
Popularnością do dziś cieszą się filmowe piosenki Warsa: "Miłość ci wszystko wybaczy", "Umówiłem się z nią na dziewiątą", "Ach, śpij kochanie".
Od 1947 roku kompozytor mieszkał w Los Angeles, gdzie tworzył muzykę do filmów i seriali amerykańskich, pisał również dla wielkich gwiazd estrady, m.in. Doris Day i Brendy Lee.
Łódzki festiwal muzyki filmowej odbywa się od 1997 roku. Każda edycja poświęcona jest jednemu autorowi. Bohaterami festiwalu byli dotąd: Wojciech Kilar, Krzysztof Komeda Trzciński, Michał Lorenc, Zygmunt Konieczny, Krzesimir Dębski, Andrzej Korzyński i Jan Kanty Pawluśkiewicz. Dla upamiętnienia zmarłego tragicznie pomysłodawcy Festiwalu przyznawana jest Nagroda im. Tomasza Gaduły-Zawratyńskiego dla dziennikarza promującego film i muzykę filmową.