Kukulska, Stenka i Pawlicki: Kultura Na Widoku
W Polsce od lat trwają dyskusje na temat piractwa w internecie. Jak sobie z nim radzić? Projekt Kultura Na Widoku to nowa inicjatywa Fundacji Legalna Kultura. Akcję wspierają miedzy innymi Danuta Stenka, Natalia Kukulska i Antoni Pawlicki.
Jak karać tych, którzy regularnie korzystają z nielegalnych źródeł? Jak traktować domorosłych biznesmenów czerpiących zysk z handlowania skradzionymi filmami, płytami i książkami? W jaki sposób przekonać odbiorców do korzystania z legalnych źródeł?
Zmiana mentalności społecznej to misja, której podjęli się twórcy Fundacji Legalna Kultura. 27 maja 2015 przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie odbyła się uroczysta inauguracja II edycji projektu Kultura Na Widoku. W najbliższych dniach jej odsłony będą miały miejsce też w Krakowie, Lublinie, Łodzi i Gdańsku.
"Za dawnych czasów wydawało się nam, że to, co państwowe, było niczyje i każdy mógł to sobie wziąć. Dziś ludzie w podobny sposób myślą o rzeczach dostępnych w internecie. Kolejny raz okazuje się, że to nieprawda" - mówi Danuta Stenka.
"Musimy mieć szacunek do kultury, ponieważ jeśli jej nie będzie, nie będzie też nas" - stwierdza Natalia Kukulska. "Jak pokazała nam historia, kultura pomaga nam przetrwać w bardzo trudnych chwilach; rozwija naszą wrażliwość i duchowość; pomaga budować wspólnotę i narodową tożsamość. Warto o nią dbać" - dodała wokalistaka.
Legalna Kultura ma na celu uświadomienie, że sposób, w jaki korzysta się z kultury ma na nią ogromny wpływ. Nie tylko twórcy, producenci i dystrybutorzy odpowiadają za dostępność legalnych źródeł. Dobra kulturalne będą dostępne w sieci wyłącznie wtedy, gdy będzie miał kto z nich korzystać. Im więcej osób będzie to robić, tym więcej legalnych źródeł będzie się pojawiać i tym tańszy będzie dostęp do nich.
"To naturalna konsekwencja zdrowych zasad" - przekonuje Fundacja, dla której tak ważne jest doprowadzenie do stanu, w którym użytkownicy będą świadomie wybierać źródła, z jakich korzystają. Gwiazdy polskiego ekranu, sceny muzycznej i literackiej już wybrały. Inicjatywy Legalnej Kultury wspiera ponad trzystu twórców.
Podczas inauguracji II edycji projektu Kultura Na Widoku na warszawskie Krakowskie Przedmieście zawitali m.in. Natalia Kukulska, Andrzej Saramonowicz, Antoni Pawlicki, Danuta Stenka, Joanna Jabłczyńska, Marcin Kowalczyk i Dorota Miśkiewicz. Co firmują swoją twarzą i nazwiskiem? Kultura Na Widoku to "multimedialny projekt, który daje dostęp do bogactwa zasobów legalnych źródeł kultury w cyfrowym wydaniu, dosłownie i w przenośni, wychodząc naprzeciw współczesnemu odbiorcy. Regały Kultury Na Widoku to uliczne wirtualne biblioteki ustawione w centralnych punktach miast oraz w miejscach wydarzeń kulturalnych. Można z nich pobrać filmy, muzykę, książki i gry z legalnych źródeł".
"Z jednej strony internet daje dostęp do kultury, z drugiej korzystanie z jej dóbr z nielegalnych źródeł jest najzwyklejszym złodziejstwem" - tłumaczy Antoni Pawlicki . "Bardzo dobrze, że ludzie chcą oglądać filmy, słuchać muzyki, czytać książki. Instytucje publiczne powinny umożliwiać obywatelom jak najłatwiejszy do nich dostęp. Bardzo często widzowie chcą zapłacić za film, ale nie mają możliwości obejrzenia go z legalnego źródła. Często łatwiej jest go ściągnąć z sieci, niż szukać portalu, który go udostępnia". Z Fundacją aktor jest związany od początku. Filmy woli oglądać w kinie, ale przez internet słucha muzyki (tylko legalnie!). Przekonuje, że korzystanie z legalnych źródeł w domu jest łatwiejsze niż wyjście do sklepu!
"Nauka korzystania z legalnych źródeł to praca u podstaw i walka z przyzwyczajeniami społecznymi. Trzeba zacząć od edukowania dzieci w szkołach - to pierwsi odbiorcy kultury" - podkreśla Kukulska.
W katalogach wirtualnej biblioteki (kulturanawidoku.pl) znajduje się ponad 900 utworów. Po wpisaniu unikatowego adresu w przeglądarkę mobilną lub zeskanowaniu kodu QR z miejskich regałów, podwoje wirtualnej biblioteki się otwierają. Wśród filmów znajdziemy takie tytuły jak "Jesteś Bogiem", "Plac Zbawiciela", "Rzeź" czy "Bogowie". W dziale książek prócz szkolnych lektur mamy m.in. "Beksińskich. Portret podwójny" Magdaleny Grzebałkowskiej, powieści Witolda Gombrowicza, Neila Gaimana i Szczepana Twardocha oraz kryminały Katarzyny Bondy. W dziale muzyki do wyboru jest m.in. alternatywa, jazz i hip-hop. Pełen świetnych tytułów jest też dział gier.
Anna Bielak i Małgorzata Steciak
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!