Reklama

Kora na plakacie tegorocznej edycji LGBT+ Film Festival. "Na zawsze ikona"

Kora, która zawsze solidaryzowała się ze społecznością LGBT+, została bohaterką plakatu największego w tej części Europy festiwalu filmowego poświęconego kinu LGBT+.

Kora, która zawsze solidaryzowała się ze społecznością LGBT+, została bohaterką plakatu największego w tej części Europy festiwalu filmowego poświęconego kinu LGBT+.
Kora na plakacie 13. LGBT+ Film Festival autorstwa Marty Konarzewskiej /materiały prasowe

"Na zawsze ikona" - podkreślają organizatorzy LGBT+ Film Festival. "Kora to osobistość, która była dla społeczności LGBT+ w Polsce wielkim wsparciem i prawdziwą sojuszniczką. Zachwycała nie tylko talentem muzycznym, ale również odwagą i postawą życiową, która opierała się na zasadzie poszanowania każdego człowieka. Walczyła o prawa kobiet. Bardzo dziękujemy Kamilowi Sipowiczowi za wsparcie naszej inicjatywy upamiętnienia Kory" - dodali organizatorzy imprezy. 

Kora: Na zawsze ikona

 

Piosenkarka rockowa, autorka tekstów i wokalistka zespołu Maanam urodziła się w 1951 roku w Krakowie. Już na przełomie lat 60. i 70. nazywano ją królową krakowskich hipisów. Maanam zrobił furorę na festiwalu piosenki w Opolu w roku 1980, wpisując się na stałe do polskiej popkultury i historii rocka. Fani zespołu uważają "Boskie Buenos", "O! Nie rób tyle hałasu" i "Lucciola" za hymny lat 80. Z kolejną dekadą łączą się między innymi "Wyjątkowo zimny maj" i "Po to jesteś na świecie". W 1989 roku Kora wydała tomik poezji "Krakowski Spleen", a w 1992 r. autobiograficzną książkę "Podwójna linia życia", napisaną razem z Kamilem Sipowiczem.

Reklama

Występowała również w filmach, między innymi "Wielkiej majówce" (1981) Krzysztofa Rogulskiego, "Przystani" (1997) Jana Hryniaka, "Pięciu bajkach o miłości" (1996) Mariusza Grzegorzka i "Beats of Freedom - zewie wolności" (2010) Leszka Gnoińskiego i Wojciecha Słoty.

Od roku 2013 artystka walczyła z nowotworem. Zmarła 28 lipca 2018 roku.

Autorką plakatu 13. LGBT+ Film Festival jest Marta Konarzewska - ilustratorka, graficzka, współpracująca z festiwalem od kilku lat. Na co dzień projektuje okładki książek w wydawnictwie Filtry, tworzy murale w przestrzeni warszawskiej i zajmuje się składem magazynu "Ferment. Pismo o winie.", dla którego również tworzy ilustracje.

13. edycja LGBT+ Film Festival w 10 miastach Polski

LGBT+ Film Festival jest największym w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzeniem kulturalnym prezentującym kinematografię z pojemnego, kolorowego parasola LGBT+ (lesbian, gay, bisexual, transgender).

13. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 22-29 kwietnia, rekordowo w aż 10 polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Katowicach, Bydgoszczy, Szczecinie i Koninie. Na edycję warszawską organizatorzy zapraszają do nowego miejsca na kulturalnej mapie stolicy: Fabryki Norblina. Podczas festiwalu, oprócz projekcji filmowych odbędzie się też koncert, spektakle teatralne, dyskusje i wernisaże.

Podczas gali otwarcia odbędzie się koncert Ramony Rey w repertuarze Kory. W ten sposób organizatorzy uczczą pamięć bohaterki tegorocznego plakatu.

Zobacz również:

Te polskie gwiazdy zmagały się z depresją

Jej romans z polskim muzykiem był skandalem! Zostawił dla niej żonę

Ten świat wzbudza kontrowersje i szokuje! Film dla widzów 18+

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kora | LGBT Film Festival
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy