Reklama

"Konopacka. Walka o złoto": Film o polskiej medalistce olimpijskiej w TVP

"Konopacka. Walka o złoto" i "W szachu. Ostatnia rozgrywka" to kolejne części realizowanego przez TVP cyklu opowiadającego o wybitnych przedwojennych, polskich sportowcach. Reżyserem obydwu filmów, które wyemitowane zostaną w TVP w grudniu 2023, jest Marek Bukowski.

"Konopacka. Walka o złoto": Pola Błasik jako pierwsza polska złota medalistka olimpijska

"Konopacka. Walka o złoto" opowiada historię pierwszej polskiej złotej medalistki olimpijskiej Haliny Konopackiej. Scenerię tworzą: przedwojenna, elegancka Warszawa, olimpijska arena w Amsterdamie z 1928 roku i bezdroża wschodniej Polski, jakie pokonała Konopacka we wrześniu 1939 r., będąc jednym z kierowców konwoju ewakuującego rezerwy Banku Polskiego. 

Film rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych - wojenną ewakuację rezerw Banku Polskiego dopełniają sceny retrospekcji ukazujące najważniejsze wydarzenia w życiu głównej bohaterki. Halina Konopacka była nie tylko wybitną sportsmenką, symbolem przedwojennego kobiecego sportu, ale również poetką zaprzyjaźnioną z najwybitniejszymi literatami swojej epoki. 

Reklama

Felietony pisane przez nią do pism kobiecych, w których popularyzowała kulturę fizyczną, przyczyniły się do wzrostu zainteresowania sportem wśród młodych dziewcząt w odrodzonej Polsce. Uroda, elegancja i wszechstronność powodowały, że Konopacka była osobą niezwykle popularną i rozpoznawalną. 

W tytułowej roli zobaczymy Polę Błasik. Rolę męża sportsmanki, płk Ignacego Matuszewskiego, gra Piotr Głowacki

"W szachu. Ostatnia rozgrywka": Wojciech Mecwaldowski jako Akiba Rubinstein

"W szachu. Ostatnia rozgrywka" to z kolei filmowa historia polskich szachistów, członków przedwojennej drużyny szachowej, która przez ponad dziesięć lat stanowiła światową czołówkę, a rozgrywane przez nich mecze po dziś dzień są przykładem mistrzowskich posunięć i partii. 

Główni bohaterowie - niczym postaci z amerykańskiego kina lat 30. czy późniejszego cinema noir - tworzą zwartą grupę przyjaciół, której przewodzi charyzmatyczny Dawid Przepiórka, a genialny Akiba Rubinstein jest jej największą światową gwiazdą. Zmagania szachistów o największe trofea oraz walka z problemami zdrowotnymi arcymistrza Akiby Rubinsteina to główne wątki filmu. 

Elegancki świat i złota drużyna zwana polskim szachowym Bombenmannschaftem rozpadają się wraz z wybuchem wojny. Argentyński szachowy pojedynek, będący równocześnie swego rodzaju pojedynkiem o życie Mieczysława Najdorfa i jego nostalgiczne spotkanie z Akibą Rubinsteinem to sceny, które na długo pozostają w pamięci. 

Wielkim atutem filmu są doskonałe kreacje aktorów na czele z Wojciechem Mecwaldowskim w roli Akiby Rubinsteina, Janem Wieczorkowskim kreującym postać Dawida Przepiórki i Jędrzejem Hycnarem wcielającym się w postać Mieczysława Najdorfa.  

Pierwszym filmem serii była produkcja "Marusarz. Tatrzański Orzeł".

materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy