Reklama

"Kino Ukraina" w Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego zorganizowało przegląd "Kino Ukraina. Nieodrobiona lekcja z historii filmu". To okazja, by zobaczyć filmy ukraińskich twórców i porozmawiać z nimi nie tylko o kinie.

Muzeum Powstania Warszawskiego zorganizowało przegląd "Kino Ukraina. Nieodrobiona lekcja z historii filmu". To okazja, by zobaczyć filmy ukraińskich twórców i porozmawiać z nimi nie tylko o kinie.
Hasła antywojenne, antyrosyjskie i antyputinowskie zawieszone na plocie na przeciw Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Gdańsku /Karolina Misztal /Reporter

"Kino Ukraina": Z kim tak naprawdę walczymy

"Sięgamy po tamtejszą kinematografię, by pomogła nam zrozumieć, w jakim miejscu się znaleźliśmy i z kim tak naprawdę walczymy. Po każdym filmie będziemy dyskutować nie tylko o walorach artystycznych ukraińskiego kina, ale również o nowym porządku w świecie, który nastał po 24 lutego 2022 roku, czyli dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę" - mówią organizatorzy tego przeglądu.

8 kwietnia w ramach przeglądu "Kino Ukraina" zobaczyć będzie można film "U311 Czerkasy" Timura Jaszczenki. To oparta na prawdziwych wydarzeniach historia ostatniej jednostki na Krymie, która pływała pod ukraińską banderą.

Reklama

19 kwietnia w planach jest projekcja filmu "Atlantyda". Valentyn Vasyanovych nakręcił trzy lata temu. Akcja rozgrywa się we wschodniej Ukrainie w 2025 roku, rok po zakończeniu wojny z Rosją. Bohaterem "Atlantydy" jest były żołnierz, który próbuje sobie poradzić z wojenną traumą. 

Po projekcjach dyskusje z ukraińskimi twórcami prowadzi Łukasz Maciejewski, gospodarz cyklu. Udział w przeglądzie jest bezpłatny, ale trzeba się tylko wcześniej zarejestrować na pokaz i spotkanie. Można także finansowo wesprzeć Komitet Pomocy Muzeom Ukrainy. 

Celem powołanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego komitetu jest pomoc wszystkim muzeom i instytucjom kultury w Ukrainie. Chodzi o zabezpieczanie zbiorów, najcenniejszych pamiątek oraz zabytków kultury ukraińskiej.

Zobacz również:

Alain Delon żegna się ze światem. Wzruszające słowa

Johny Depp kontra Amber Heard. Proces będzie transmitowany w telewizji

Will Smith zrezygnował z członkostwa w Akademii Filmowej

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

RMF FM
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy