Reklama

Kazimierz Dolny: Trwa festiwal filmowy Dwa Brzegi

Do Kazimierza Dolnego przyjechały w sobotę tłumy miłośników kina. Rozpoczął się tam Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. W trakcie ośmiu dni widzowie będą mogli zobaczyć m.in. 19 pokazów premierowych. Zaplanowano również spotkania z aktorami, wystawy oraz koncerty.

Do Kazimierza Dolnego przyjechały w sobotę tłumy miłośników kina. Rozpoczął się tam Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. W trakcie ośmiu dni widzowie będą mogli zobaczyć m.in. 19 pokazów premierowych. Zaplanowano również spotkania z aktorami, wystawy oraz koncerty.
15. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi /Niemiec /AKPA

"Bardzo się cieszymy, że spotykamy się na festiwalu, który jest w wersji stacjonarnej. Bardzo tęskniliśmy za tym (...), żeby znowu tutaj w Kazimierzu Dolnym przy ul. Nadwiślańskiej 9 pojawiło się miasteczko festiwalowe" - powiedziała w sobotę w czasie konferencji prasowej dyrektor artystyczna festiwalu Grażyna Torbicka.

Jak dodała, zeszłoroczny, hybrydowy, festiwal zdecydowanie pokazał, iż "potrzebuje kontaktu artysty z widzem, z odbiorcą". "Od początku to było nasze założenie. Stąd też m.in. nazwa Dwa Brzegi, bo ważne jest dla nas to, żeby nie dzielić, a łączyć różne poglądy, artystów różnych dziedzin sztuki" - podkreśliła Torbicka.

Reklama

Festiwal filmowy Kazimierz Dolny 2021

Wiceburmistrz Kazimierza Dolnego Bartłomiej Godlewski przypomniał, że Kazimierz Dolny od wieków jest miastem artystów. "Kultura i sztuka może być nicią porozumienia pomiędzy wszystkimi ludźmi, niezależnie od ich wiary, rasy, orientacji. Kazimierz jest miastem, który chętnie gości u siebie wszystkich. Dlatego cieszymy się, że tak wiele osób przyjechało do naszego pięknego miasta" - podkreślił. 

15. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi rozpoczął się w sobotę i potrwa do następnej niedzieli. Projekcje odbywać się będą w Kinie Lubelskim na terenie miasteczka festiwalowego przy ul. Nadwiślańskiej 9. Ze względu na obostrzenia covidowe namiot na 900 miejsc będzie mógł być wypełniony jedynie w połowie. Dodatkowo przewidziano także wieczorne pokazy na Zamku.

W tegorocznym programie jest między innymi 19 premier filmów, które wyświetlone zostaną w Polsce po raz pierwszy. Wydarzenie otworzy duńska produkcja "Jeźdźcy sprawiedliwości" - z Madsem Mikkelsenem w roli głównej - która odsłania świat z jego wszystkimi kontrastami i absurdami. Natomiast na koniec festiwalu zaplanowano premierę niemieckiego filmu "Jestem twój", odnoszącego się do pytania o nieodległą przyszłość, miejsce i rolę sztucznej inteligencji w społeczeństwie i życiu prywatnym.

Dwa Brzegi - program

Wśród premier znajduje się również "Człowiek, który sprzedał swoją skórę" - wybrzmiewające pytanie o granice sztuki i poczucie prawdziwej wolności. Zaś film "Jak brat bratu" pokazuje przemożny wpływ edukacji dla formowania przyszłych społeczeństw. W sekcji "Muzyka - moja miłość" przedstawione zostaną portrety Paolo Conte, Charlesa Aznavoura oraz szwedzkiej grupy a-ha. Widzowie będą mogli także zobaczyć retrospektywę reżyserską Tony’ego Gatlifa, który w swojej twórczości przedstawia wszystkie kolory, blaski i cienie kultury romskiej.

W tym roku do Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych zakwalifikowały się 22 produkcje wybrane z kilkuset zgłoszeń. Filmy będzie oceniać jury, w skład którego wchodzą: aktorka Justyna Wasilewska, scenarzysta i reżyser Piotr Wereśniak i krytyk filmowy Michał Walkiewicz.

Dwa Brzegi 2021 - goście

W czasie festiwalu odbędą się również tradycyjne spotkania z gośćmi i dyskusje o sztuce. Do Kazimierza Dolnego przyjadą m.in. Robert Więckiewicz, Aleksandra Popławska, Joanna Kulig i Mariusz Wilczyński. Bohaterką tegorocznego cyklu "I Bóg stworzył aktora" będzie Agata Kulesza, z którą spotkanie odbędzie się w niedzielę o godz. 18.30. W programie Dwóch Brzegów są również koncerty, wystawy fotograficzne i malarskie oraz warsztaty artystyczne.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy