Reklama

"Jedno życie": Anthony Hopkins w roli brytyjskiego Schindlera

Dystrybutor Monolith Films zaprezentował polski zwiastun filmu "Jedno życie", opowiadającego o Nicholasie Wintononie, zwanym brytyjskim Oskarem Schindlerem. Wciela się w niego Anthony Hopkins. Obraz trafi na polskie ekrany w 2024 roku

Dystrybutor Monolith Films zaprezentował polski zwiastun filmu "Jedno życie", opowiadającego o Nicholasie Wintononie, zwanym brytyjskim Oskarem Schindlerem. Wciela się w niego Anthony Hopkins. Obraz trafi na polskie ekrany w 2024 roku
Anthony Hopkins w filmie "Jedno życie" /materiały prasowe

Tytuł filmu "Jedno życie" to nawiązanie do słynnego zdania z Talmudu "Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat". Nicholas Winton uratował znacznie więcej niż jedno życie - w 1938 roku pomógł w zorganizowaniu wyjazdu 669 żydowskich dzieci z okupowanej Czechosłowacji do Wielkiej Brytanii.

Recenzenci są zgodni, że rola Hopkinsa może przynieść aktorowi kolejnego Oscara.

Jak zaznaczał recenzent "Guardiana", aktor przedstawia niesamowite spektrum emocji jako człowiek, który "uważa się za niewystarczająco dobrego, by w końcu odkryć, że jest jednym z najlepszych".

Reklama

Także recenzentka portalu "IndieWire" podkreślała, że najbardziej poruszające momenty filmu należą właśnie do laureata Oscara za "Milczenie owiec" i "Ojca". Według niej Hopkins doskonale broni się przed miałkością scenariusza, a z prostej sceny milczenia potrafi wycisnąć multum skrywanych emocji.

Z ich oceną zgadza się autor recenzji dla prestiżowego "Screen". Według niego filmowy Winton ma cechę, której brakuje innym filmowym portretom osób, które ratowały ludzi podczas wojny — traumę zbawcy, który chciał zrobić więcej. Bohater stara się ukrywać, jak bardzo wydarzenia z przeszłości wciąż w nim siedzą i stara się ich nie okazywać. Według krytyka wspaniale wypadają zbliżenia na kamienną twarz Hopkinsa, pod którą buzują najróżniejsze emocje.

Oprócz Anthony'ego Hopkinsa, który zagrał starszego Nicholasa Wintona, w filmie wystąpili Johnny Flynn (młody Winton) oraz Helena Bohnam Carter, która wcieliła się w matkę głównego bohatera.

Nicholas Winton: Niezwykła historia brytyjskiego Schindlera

Scenariusz filmu powstał na podstawie wydanej w 2104 roku książki “If It's Not Impossible... The Life of Sir Nicholas Winton" ("Jeśli to nie jest niemożliwe... Życie sir Nicholasa Wintona"). Napisała ją córka Sir Nicholasa, Barbara. Opowiedział w niej szczegółowo o tym, jak Winton, który przed wojną pracował jako makler giełdowy, przekonał brytyjski rząd, aby zezwolił czeskim, a także niemieckim i austriackim dzieciom na wjazd do Wielkiej Brytanii.

Winton nie ograniczył się do zainicjowania tej akcji. Wraz z kilkoma wolontariuszami, wśród których była jego matka, organizował przyjazd dzieci do Wielkiej Brytanii - zbierał fundusze na pokrycie kosztów podróży, szukał rodzin, które chciały przyjąć je pod swój dach. Pobyt tych dzieci miał być tymczasowy, miały mieszkać u brytyjskich rodzin do czasu, aż będą mogły bezpiecznie wrócić do domu. Właśnie z tego powodu nie pozwolono na wyjazd ich rodzicom.

Ostatni pociąg, w którym było około 250 dzieci, miał odjechać z Pragi 1 września 1939 roku, ale wybuch wojny udaremnił ten plan. Nicholasa Wintona prześladowała od tamtej pory myśl o tych, którym nie zdołał pomóc. Dlatego nigdy nie wspominał o swojej działalności. Historia ujrzała światło dzienne dopiero w 1988 roku, kiedy jego żona znalazła na strychu album, w którym były informacje o przedwojennej działalności męża, w tym lista wszystkich dzieci, którym pomógł uciec. Efektem tego odkrycia było zaaranżowane przez BBC spotkanie 77-letniego wówczas Nicholasa Wintona z niektórymi z ocalałych. Wtedy w końcu pogodził się z tym, że nie wszystkich udało się uratować. W 2003 roku za swoją działalność otrzymał tytuł szlachecki. 

Zmarł w lipcu 2015 roku w wieku 106 lat.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Anthony Hopkins
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy