Izabella Dziarska: Pokazała swe wdzięki i... zniknęła! Dlaczego wycofała się z aktorstwa?
24 maja 1982 roku, czyli równo 40 lat temu Izabella Dziarska pokazała swoją piękność i naturalny wdzięk w wielkiej, pierwszoplanowej roli w filmie "Zapach psiej sierści". Od tamtej pory słuch o niej zaginął, mimo spektakularnego występu, wycofała się z aktorstwa. Czym Izabella Dziarska zajmowała się przez ostatnie lata?
Izabella Dziarska urodziła się 7 maja 1956 roku w Poniatowej. Po raz pierwszy pokazała się publiczności 15 stycznia 1970 roku, gdy zadebiutowała na scenie Teatru Dolnośląskiego w Jeleniej Górze w spektaklu "Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca" na podstawie książki Aleksandra Fredry wcielając się w rolę Klary.
Od tamtej pory, aż do 1986 roku, Dziarska nie znikała z desek teatru. Występowała w teatrach: Dolnośląskim w Jeleniej Górze (1969-70) i warszawskich: Ziemi Mazowieckiej (1972-78), Popularnym (1978-79), Komedia (1981), Rozmaitości (1984-85).
Na ekranie zadebiutowała w 1970 roku. Zagrała w filmie "Pierścień księżnej Anny" w dwóch rolach: jako Grażyna, dwórka księżnej Anny oraz archeolog Maryśka. Powoli stawiała pierwsze kroki w telewizji i kinie, jednak były to epizodyczne role. Pojawiła się w serialu "Chłopi" jako dziewczyna z Lipiec, "Czarne chmury" jako karczmarka, czy "Daleko od szosy" jako sklepowa.
Już w latach 80. na dobre zaangażowała się w dubbing – podkładała głos w popularnych kreskówkach, jak "Kacze opowieści", "Nowe przygody Kubusia Puchatka" czy "Muminki". Jej głos pojawiający się w bajkach nieustannie towarzyszył dzieciom dorastającym w latach 90.
Krok po kroku, pokazywała się szerszej publiczności, aż wreszcie została zauważona i zaangażowana do roli pierwszoplanowej. Zagrała w polsko-bułgarskim filmie sensacyjnym z 1981 roku, nakręconym na podstawie powieści Wojciecha Żukrowskiego.
W filmie "Zapach psiej sierści" wcieliła się w rolę Heidi - Niemki, studentki slawistyki, która nawiązuje romans z rzeźbiarzem podczas wakacji nad Morzem Czarnym.
"Zapach psiej sierści" to sensacyjna historia z wątkiem miłosnym. Rzeźbiarz Paweł (Roman Wilhelmi) wyjeżdża na wczasy nad Morze Czarne. Tam poznaje Niemkę Heidi (Izabella Dziarska), z którą nawiązuje wakacyjny romans.
Artysta nie traktuje tego związku poważnie, natomiast dla dziewczyny Paweł jest pierwszą wielką miłością. Rzeźbiarz jest zaślepiony ogromną rządzą pieniędzy. Wkrótce, przypadkowo odkrywa punkt nielegalnego przerzutu narkotyków. Bez namysłu korzysta z okazji zdobycia większej gotówki - przejmuje towar i żąda od gangu okupu w wysokości dwudziestu tysięcy dolarów. Nie ustępuje nawet wtedy, gdy bandyci porywają Heidi, która jest dla niego jedynie przelotną miłostką.
Film miał swoją premierę w 1982 roku i wyreżyserował go Jan Batory. Nakręcono go w Burgasie i Sozopolu.
Jan Batory zdecydował się obsadzić Izabellę w roli pierwszoplanowej po tym , gdy współpracowali na planie filmu "Skradziona kolekcja" w 1979 roku. Aktorka wcieliła się w postać Joanny Chmielewskiej, a Batory wyreżyserował film.
Dziarska zachwyciła swoją ogromną wrażliwością oraz naturalnym wdziękiem. Niestety, entuzjazm szybko opadł, bowiem była to jej pierwsza i ostatnia wielka rola w karierze.
Po wielkiej roli w pełnometrażowym filmie, Izabella Dziarska pojawiła się tylko w kilku produkcjach telewizyjnych ("Na dobre i na złe", "M jak miłość") i postanowiła zawiesić aktorstwo. Na decyzję wpłynął fakt, że Izabella wolała poświęcić się życiu rodzinnemu.
Co ciekawe, Dziarska wyszła za mąż za… rzeźbiarza! Starszy o niecałe 10 lat Jacek Müldner-Nieckowski, odnoszący ogromne sukcesy na całym świecie rzeźbiarz, w 2010 roku został uhonorowany Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. To z nim Izabella Dziarska ma swoją córkę, Sarę Müldner, która przyszła na świat 30 maja 1989 roku. Od tamtej pory Dziarska całkowicie poświęciła się macierzyństwu i życiu rodzinnemu.
Mimo, że Dziarska postanowiła pożegnać się z aktorstwem, po kilku latach okazało się, że ma godną następczynię. Sara Müldner jest znaną i rozpoznawalną gwiazdą ekranu, kojarzoną przede wszystkim z dziecięcą rolą Julki, adoptowanej córki Zosi w serialu "Na dobre i na złe".
Jako 9-latka zadebiutowała na małym ekranie, grając w spektaklach Teatru TV w sztuce "Naparstek pana Boga". Podobnie jak matka, Sara ma na swoim koncie spore dokonania w zakresie dubbingu. Użyczyła swojego głosu bohaterom takich produkcji, jak m.in. "Piotruś Pan i piraci", "Spider-Man", "Dinozaur", czy "Magiczny autobus".
Dziarska nie kryła, że kariera Sary napełnia ją ogromną dumą. W wywiadach podkreślała, że wspiera córkę i łączy ich wielka przyjaźń. Często towarzyszyła początkującej aktorce na planach filmowych czy w studiach dubbingowych. Cieszyła się, że mogła swojej ukochanej córce udzielić wielu przydatnych rad i zapewnić wsparcie.
Młoda aktorka podkreśla jednak, że "karierę zrobiła sama i nigdy nie wykorzystywała znajomości do zdobycia roli".
Po latach Izabella Dziarska zdecydowała się na powrót na wielki ekran. Zagrała w dramacie biograficznym w reżyserii Jerzego Antczaka "Chopin. Pragnienie miłości". O powrocie zadecydowała chęć zagrania razem z córką w jednej produkcji. Müldner wcieliła się w młodą Solange, córkę George Sand, zaś Izabella Dziarska otrzymała mniejszą rolę – służącej.
Dziś Dziarska ma 66 lat i aktywność aktorską oficjalnie zakończyła w 2005 roku.
Zobacz też:
"Zdjęcia próbne": Tak zaczynała karierę Daria Trafankowska
Katharine Hepburn: Zdobyła cztery Oscary, żadnego nie odebrała
Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film