Reklama

Reklama

"Gierek": Syn Edwarda Gierka chwali Michała Koterskiego

Syn Edwarda Gierka, Adam Gierek, jest pod wrażeniem roli Michała Koterskiego w biograficznym filmie o I sekretarzu KC PZPR. "Pan Koterski w sposób idealny, stuprocentowy oddaje emocje mojego ojca" - powiedział.

Syn Edwarda Gierka, Adam Gierek, jest pod wrażeniem roli Michała Koterskiego w biograficznym filmie o I sekretarzu KC PZPR. "Pan Koterski w sposób idealny, stuprocentowy oddaje emocje mojego ojca" - powiedział.
Michał Koterski jako Edward Gierek /Materiały Global Studio /materiały programowe

Syn Edwarda Gierka, Adam Gierek skomentował nową produkcję na spotkaniu w Dąbrowie Górniczej.

Syn Edwarda Gierka chwali Michała Koterskiego

"Pan Koterski w sposób idealny, stuprocentowy oddaje emocje mojego ojca. Ojciec był człowiekiem emocjonalnym, i myślę, że te emocje zostały w 100 procentach idealnie oddane" - powiedział.

Spotkanie odbyło się w rocznicę śmierci Edwarda Gierka, obecni byli także producenci Global Studio, Janusz Iwanowski i Jolanta Owczarczyk, jak również aktorzy występujący w filmie Michał Koterski i Rafał Zawierucha.

Adam Gierek był obecny na planie zdjęciowym. Miał już okazję obejrzeć film. Nie ingerował w scenariusz i pozostałe elementy produkcji. "Film oglądaliśmy z synem w Warszawie, nie znaliśmy tego wszystkiego, co pan Janusz zrobił, byliśmy bardzo ciekawi... Film trwa dwie i pół godziny. Przez ten czas siedzieliśmy jak wryci" - mówił w Dąbrowie Górniczej.

Reklama

Michał Koterski, który specjalnie do roli przytył aż 17 kilogramów, nazwał "Gierka" "jedną z najpiękniejszych a zarazem najtrudniejszych przygód filmowych w moim życiu". "Dziękuje Bogu i sobie ze udało mi się 6 lat temu zawalczyć o siebie i uwierzyć ze moje życie może wygadać inaczej i mogą się jeszcze spełnić moje najskrytsze marzenia" - dodał aktor.

Małgorzata Kożuchowska wcieli się w postać żony I sekretarza KC PZPR, Stanisławy Gierek. 

Akcja filmu obejmie lata od 1970 do 1982, czyli okres, kiedy Edward Gierek był pierwszym sekretarzem KC PZPR. Potem został odsunięty od władzy.

Obok Michała Koterskiego i Małgorzaty Kożuchowskiej, w filmie "Gierek" zobaczymy też Rafała Zawieruchę, Cezarego Żaka (Leonid Breżniew), Jana Frycza (prymas Wyszyński), Ewę Ziętek, Kubę Józefowicza, Nicole Bogdanowicz, Phillipe'a Tłokińskiego, Klaudię Halejcio oraz Natalię Lesz.

Za reżyserię filmu odpowiedzialni będą bracia Michał i Wojciech Węgrzynowie ("Proceder"). Scenariusz napisali Rafał Woś, Michał Kalicki i Krzysztof Tyszowiecki, którzy współpracowali już z braćmi Węgrzyn przy poprzednim projekcie - filmie "Proceder".

"Gierek": Film o kluczowej postaci współczesnej historii Polski

"To będzie pierwsza, zakrojona na tak szeroką skalę, filmowa opowieść o tej absolutnie kluczowej postaci współczesnej historii Polski. Postaci, która - mimo upływu lat - wciąż jest ważnym punktem odniesienia i wywołuje olbrzymie emocje" - Rafał Woś mówił w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl.

Producent "Gierka" zapowiada długi seans. "To będzie długi film, na pewno powyżej dwóch godzin, ale wychodząc z kina widzowie będą żałować, że był tak krótki, bo będą chcieli spędzić więcej czasu z tymi postaciami" - Iwanowski mówił w ubiegłym roku w relacji, opublikowanej na oficjalnym instagramowym profilu sieci kin Cinema City.

Zdradził także, dlaczego zdecydował się na stworzenie filmu o pierwszym sekretarzu PZPR. "Według wielu badań, Edward Gierek to jeden z pięciu najważniejszych polityków XX wieku. Oprócz Gierka, pozostali politycy z tej listy doczekali się już filmów. Uznaliśmy, że warto podejść do tego tematu" - mówi Iwanowski.

Premiera "Gierka" planowana jest na 15 października 2021 roku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Gierek (film) | Michał Koterski

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL