Filmowy Orzeł dla Danuty Szaflarskiej
Danuta Szaflarska otrzyma tegoroczną Polską Nagrodę Filmową Orła za osiągnięcia życia - ogłoszono 28 lutego na konferencji prasowej w Warszawie. Aktorka odbierze statuetkę w poniedziałek podczas gali Orłów 2013 w Teatrze Narodowym.
"Reprezentuje kryształowe aktorstwo", "daje fenomenalne przesłanie swoją pracą" - powiedział o Szaflarskiej minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, obecny na konferencji w Pałacu Prymasowskim.
"Pamiętamy ją z teatrów w Łodzi i z prawie wszystkich scen warszawskich. Dzisiaj serdecznie ją z tego miejsca pozdrawiamy, gratulujemy i cieszymy się, że w gronie polskich artystów mamy takie osoby" - mówił o aktorce minister.
Szaflarska jest obecnie najstarszą grającą aktorką w Polsce. Pamiętana m.in. z "Zakazanych piosenek", "Skarbu" i "Pora umierać" artystka ciągle gra w filmach i przedstawieniach teatralnych. Jej ostatnia rola w "Pokłosiu" Władysława Pasikowskiego wzbudziła w widzach i krytykach spore emocje.
Aktorka zna kino od podszewki. Sama wspomina, że pamięta pokazy pionierskich filmów braci Lumiere pt. "Wjazd pociągu na stację".
Pierwszy raz zagrała w filmie zaraz po wojnie, jako 31-latka, w "Zakazanych piosenkach" Leonarda Buczkowskiego. Autorem scenariusza "Zakazanych piosenek" był Ludwik Starski, a asystentem Buczkowskiego - Jerzy Kawalerowicz. Zbliżona w nastroju do podwórzowej ballady, fabularyzowana antologia patriotycznych i satyrycznych piosenek okupacyjnych, wpleciona w sceny z życia wojennej Warszawy, podbiła serca widzów. Szaflarska zagrała Halinę, która wraz ze swoim bratem Romanem (granym przez Duszyńskiego) działa w organizacji podziemnej. Film bił rekordy popularności.
Kolejne role Szaflarska zagrała m.in. w "Skarbie" (1948) Leonarda Buczkowskiego, "Ludziach z pociągu" (1961) Kazimierza Kutza, w serialu "Lalka" (1977) Ryszarda Bera, "Dolinie Issy" (1982) Tadeusza Konwickiego, "Korczaku" (1990) Andrzeja Wajdy, "Diabłach, diabłach" (1991) Doroty Kędzierzawskiej i "Pożegnaniu z Marią" (1993) Filipa Zylbera.
Często pojawiała się w rolach drugoplanowych w ważnych dla polskiej kinematografii obrazach. Właśnie za kreowanie takich postaci otrzymywała nagrody: w 1991 wyróżniono ją na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za rolę w filmie "Diabły, diabły" a w 1993 za "Pożegnanie z Marią".
W XXI wieku największy rozgłos przyniosła jej główna rola w filmie Doroty Kędzierzawskiej "Pora umierać". Za tę kreację otrzymała Złotego Lwa dla najlepszej aktorki podczas 32. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
W 2008 roku aktorka zagrała w komedii Juliusza Machulskiego "Ile waży koń trojański?" i w filmie "Jeszcze nie wieczór" (2008) Jacka Bławuta. Rok później można było ją oglądać w "Janosiku. Prawdziwej historii" (2009) Agnieszki Holland i Katarzyny Adamik. Aktorka uczestniczyła też w zdjęciach do filmu Janusza Majewskiego "Mała matura 1947".
W 2012 roku powstał film o Danucie Szaflarskiej "Inny Świat", którego autorami są Dorota Kędzierzawska i Arthur Reinhart.
Dokument jest hołdem złożonym aktorce. To filmowa opowieść o świecie, którego już nie ma. Danuta Szaflarska jest narratorką i przewodnikiem po historii i kulturze, które ukształtowały ją jako człowieka.
Wśród zdobywców Orłów za osiągnięcia życia w latach poprzednich byli m.in.: reżyserzy Roman Polański, Jerzy Kawalerowicz, Jerzy Hoffman i Janusz Majewski.
Polskie Nagrody Filmowe Orły to statuetki przyznawane corocznie, w różnych kategoriach, przez Polską Akademię Filmową.
Danuta Szaflarska to pierwszy znany już laureat Orła 2013. Laureaci tegorocznych Orłów w pozostałych kategoriach zostaną wyłonieni podczas uroczystej gali, która odbędzie się w poniedziałek, 4 marca, w Teatrze Narodowym w Warszawie.
W kategorii najlepszy polski film nominacje uzyskały: "Jesteś Bogiem", "Obława" i "Pokłosie". Nominowani do nagród aktorzy to m.in.: Maciej Stuhr, Marcin Dorociński, Weronika Rosati i... Danuta Szaflarska.
Polskie Nagrody Filmowe Orły przyznawane są od 1999 roku.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!