Film z Nicole Kidman otworzył festiwal w Cannes
Pokazem filmu "Grace księżna Monaco" zainaugurowano w środę, 14 maja, 67. edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.
Oprócz odtwórczyni tytułowej roli - Nicole Kidman - na czerwonym dywanie pojawiły się inne gwiazdy światowego kina. Nowe kreacje na Criosette zaprezentowały m.in. Blake Lively, Zoe Saldana, Audrey tautou i Jane Fonda.
Inauguracji najważniejszego festiwalu filmowego na świecie towarzyszył mały skandal. Dramat "Grace księżna Monako" zbojkotowały bowiem władze Księstwa Monako, reżyser filmu oskarżył z kolei księcia Alberta II o hipokryzję.
Książę Albert II odrzucił zaproszenie na festiwal. Oburza się, że film o jego matce - sławnej hollywoodzkiej aktorce Grace Kelly - nie ma nic wspólnego z rzetelną biografią, a reżyser Olivier Dahan szukał sensacji.
Dahan odpowiada, że książę zmienia ciągle zdanie, bo wcześniej - po dokładnym przeczytaniu scenariusza - pozwolił jego ekipie na kręcenie w Monako. Francuski twórca, który wcześniej nakręcił inny sławny film biograficzny: "Niczego nie żałuję - Edith Piaf", sugeruje również, że Albert II nie wie w ogóle, o czym mówi, bo filmu nie widział.
Ramię w ramię z Albertem stoi jednak córka Grace Kelly, Stefania Grimaldi, która wezwała już wcześniej fotografów, by na znak protestu położyli dzisiaj swoje aparaty na ziemi i odmówili robienia zdjęć wchodzącej po sławnych czerwonych schodach Nicole Kidman, która gra tytułową rolę.
Kidman i występujący również w tym filmie Tim Roth zapewnili władze Monako w wywiadzie dla francuskiej telewizji LCI, że nie mieli zamiaru nikogo szkalować. Twierdzą, że w tym biograficznym dramacie nie ma żadnych szokujących czy też obraźliwych dla rodu Grimaldich scen.
W wyścigu o Złotą Palmę zmierzy się 18 produkcji.
Wśród konkursowych dzieł są nowe filmy uznanych twórców, którzy mają już na swoim koncie Złotą Palmę. To takie obrazy, jak: "Deux jours, une nuit" Jean-Pierre'a i Luka Dardenne'ów (wygrali w 1999 roku za sprawą "Rosetty" i w 2005 roku, kiedy najlepsze okazało się ich "Dziecko"), "Mr. Turner" Mike'a Leigh (w 1996 roku triumfowały jego "Sekrety i kłamstwa") oraz "Klub Jimmy'ego" Kena Loacha (w 2006 roku dostał Złotą Palmę za "Wiatr buszujący w jęczmieniu").
W Cannes nie zabraknie również najnowszych produkcji innych tuzów kina: Davida Cronenberga ("Maps to the Stars"), Jean-Luka Godarda ("Adieu au langage") czy Tommy'ego Lee Jonesa ("The Homesman").
O Złotą Palmę powalczą także doceniani w ostatnim czasie na innych światowych festiwalach: Olivier Assayas ("Sils Maria"), Nuri Bilge Ceylan ("Kis uykusu"), Xavier Dolan ("Mommy"), Atom Egoyan ("Captives"), Naomi Kawase ("Futatsume no mado") i twórca oscarowego "Artysty" Michel Hazanavicius ("The Search").
Stawkę uzupełniają: "Saint Laurent" Bertranda Bonello, "Foxcatcher" Bennetta Millera, "Le mergaviglie" Alice Rohrwacher, "Timbuktu" Abderrahmane'a Sissako oraz "Relatos salvajes" Damiana Szifrona.
Przewodniczącą jury, które przyzna Złota Palmę, została Jane Campion - pierwsza kobieta, która sięgnęła po najwyższy laur festiwalu w Cannes (za reżyserię filmu "Fortepian").
źródło: DE RTL TV/x-news
Krótkometrażowy debiut reżyserski Tomasza Siwińskiego pt. "Niebieski pokój" będzie reprezentował Polskę podczas Tygodnia Krytyki, a w konkursie Directors' Fortnight weźmie udział film "Fragmenty" Agi Woszczyńskiej. W sekcji Short Film Corner będzie pokazany polski film krótkometrażowy "Ostatni walc" w reżyserii Macieja Kawalskiego.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!