Reklama

Festiwal Filmowy w Locarno: Polskie sukcesy

"Syndrom Hamleta", dokument stanowiący intrygujący portret młodego pokolenia Ukraińców, zdobył nagrodę Grand Prix sekcji La Semaine de la Critique na festiwalu w Locarno. Z kolei film "Pisklaki" Lidii Dudy otrzymał nagrodę Marco Zucchi.


"Syndrom Hamleta": Życie, teatr i film to jedno

"Być albo nie być" - w warunkach wojennych te słowa nabierają zupełnie nowych odcieni. Film ukazuje historie 'dzieci rewolucji, naiwnych buntowników, marzycieli brutalnie wyrwanych ze snu' - jak opisuje swoich rówieśników reżyserka teatralna Roza Sarkisian. 

Kilka miesięcy przed rosyjską inwazją na Ukrainę grupa młodych ludzi przygotowuje spektakl, w którym Szekspir przemówi językiem ich własnych wątpliwości, lęków i marzeń. Stoją za tym różne doświadczenia 'generacji Majdanu'. Jedni przepracowują traumy po powrocie z wojny w Donbasie, inni mierzą się z pytaniami o co tak naprawdę toczy się ukraińska walka i jak powinien zmienić się ich kraj. Teraz życie, teatr i kino na moment stają się jednym, a my jesteśmy świadkami emocjonującej psychodramy - brzmi oficjalny opis filmu "Syndrom Hamleta". 

Reklama

"Pisklaki": Moment przełomu

Pełna fantazji i charakterna Zosia, niepewny siebie, wrażliwy Oskar, niezależna, ale nieśmiała Kinga - rozpoczynają naukę w szkole z internatem dla dzieci niewidomych i niedowidzących. Są jak pisklaki. Mają 7 lat i są zbyt mali, by opuścić rodzinny dom. W tak trudnych chwilach, jak rozłąka z rodzicami starają się sobie pomagać... - film "Pisklaki" to ich historia. 

"Syndrom Hamleta": Dzieło słynnego duetu

Dokument "Syndrom Hamleta" to trzecia wspólna produkcja wybitnego polskiego duetu reżyserów, Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Poprzednie, "Książę i dybuk" oraz "Efekt domina" były doceniane i nagradzane na międzynarodowych festiwalach na całym świecie.

"Efekt domina" przyniósł twórcom m.in. nominację do Paszportu Polityki a także nagrody najważniejszych festiwali dokumentalnych takich jak Krakowski Festiwal Filmowy, Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Budapeszcie, Visions du Reel w Szwajcarii, Golden Apricot w Armenii, DokuFest w Kosowie czy DOK Leipzig w Lipsku.

Festiwal Filmowy w Locarno jest jednym z najstarszych festiwali filmowych na świecie, obok festiwali w Cannes, Wenecji i Karlovych Varach. 

La Semaine de la Critique (Tydzień Krytyki) to niezależna sekcja festiwalu współorganizowana wraz ze Szwajcarskim Stowarzyszeniem Krytyków Filmowych, organizowana od 1990 roku. W konkursie pokazanych zostało siedem filmów, w tym aż dwa polskie. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Locarno
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy