Festiwal Filmów Kultowych od tego roku w Gdańsku
Festiwal Filmów Kultowych (FFK), organizowany od 1998 r. w Katowicach, od tego roku będzie się odbywał w Gdańsku - poinformowali w środę organizatorzy. Jako powód przenosin podano brak możliwości rozwoju imprezy w Katowicach.
Ciesząca się popularnością wśród śląskich widzów impreza przyciągała co roku kilkutysięczną publiczność. Prezentuje ona filmy uznawane za kultowe; ta definicja obejmuje zarówno tytuły szeroko rozpoznawalne, uwielbiane przez kinomanów w kraju czy na świecie, ale też te mniej znane, interesujące dla węższej grupy widzów. Kultowość jest rozumiana jako szczególna istotność danego filmu dla konkretnej grupy.
- Zdecydowaliśmy się na zmianę, ponieważ w Katowicach nie widzieliśmy już szans rozwoju festiwalu ze względu na problemy z jego finansowaniem. Towarzyszy nam i żal, i radość, bo cieszymy się na to nowe otwarcie - powiedział prezes organizującego festiwal Stowarzyszenia Inicjatywa Tomasz Szabelski.
Dyrektorem artystycznym FFK został współpracujący z jego organizatorami podczas poprzednich edycji Krystian Kujda - filmoznawca, fotograf, kolekcjoner, a także założyciel kolektywu VHS Hell zajmującego się organizacją pokazów zapomnianych filmów z kaset wideo i archiwizacją artefaktów oraz dokumentów związanych z rynkiem wideo w Polsce.
Spotkanie miłośników filmu rozpocznie się w Gdańsku 9 czerwca, potrwa do 16 lub 17 czerwca. Filmy będą prezentowane nie w tradycyjnych salach kinowych, ale w miejscach nietypowych - m. in. w halach historycznej Stoczni Gdańskiej, w plenerze, a także w przygotowanym specjalnie na tę okazję kinie na złomowisku.
W programie pojawią się sekcje tematyczne poświęcone kultowym filmom reprezentującym różne gatunki i kinematografie, cykl filmów dokumentalnych opowiadających o historii kina, pokazy z lektorami na żywo, filmy dla dzieci, a także cykle VHS Hell i Najgorsze Filmy Świata. Znaczna część prezentowanych filmów zostanie poprzedzona prelekcjami, prezentującymi kontekst ich powstania.
Goście festiwalu będą także mieli okazję uczestniczyć w wydarzeniach towarzyszących - wystawach, imprezach muzycznych, panelach dyskusyjnych i spotkaniach z filmoznawcami. Festiwal otworzy koncert francuskiej legendy sceny synthwave, Perturbatora, który chętnie inspiruje się kultowymi filmami z lat 80.