Boska Komedia 2021 w Krakowie. Cielecka, Chyra, Segda, Peszek i inni
Magdalena Cielecka, Jadwiga Janowska-Cieślak, Rafał Maćkowiak, Maria Maj, Jan Peszek, Dorota Segda, Krzysztof Globisz, Agata Buzek, Andrzej Chyra, Ewa Dałkowska, Maja Ostaszewska, Jacek Poniedziałek, Bartosz Gelner - między innymi tych znakomitych aktorów będzie można zobaczyć podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia, który 3 grudnia rozpoczyna się w Krakowie.
XIV edycja Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia odbędzie się w dniach 3-12 grudnia w Krakowie. Na żywo zobaczymy ponad 30 spektakli, w tym 3 przestawienia premierowe. Festiwal będzie miał również swoją odsłonę online, którego największym wydarzeniem będzie "Austerlitz" w reż. Krystiana Lupy.
"Tegoroczne motto festiwalu brzmi: Post tenebras lux (po ciemności światło). Chodzi o światło, które rozbija dominujący mrok, które uparcie wskazuje kierunek i nie pozwala się poddawać. To czego doświadczamy w ostatnich miesiącach to niemożliwa do objęcia degradacja świata, jaki znaliśmy i w jakim byliśmy zadomowieni. Zdarzenia na wschodniej granicy, upadlający język polityki, prowokacyjne ustawy, wyprowadzające ludzi na ulice, coraz mniej symboliczna przemoc, w końcu bezradność wobec pandemii, groźby kolejnego lockdownu sprawiają, że chociaż trudno się robi festiwal teatralny, to wiara w jego fundamentalną rolę w odzyskiwaniu tego, co głęboko ludzkie jest jeszcze większa. Im ciemniej w rzeczywistości tym jaśniej na scenie teatralnej. Ten paradoks jest zasadą, która wyróżnia sztukę spośród innych ludzkich aktywności" - tak zapowiada festiwal dyrektor Boskiej Komedii Bartosz Szydłowski.
"Artyści na scenie przepracowują trudne tematy. Nie odwracają wzroku od spraw bulwersujących i niewygodnych. Konfrontują się z tym co w realnym życiu coraz wyraźniej podlega manipulacjom i wyparciu. (...) To artyści oraz ich twórczość rozpalają mrok zdarzeń realnych" - dodaje.
Dzięki inicjatywie i wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza oraz Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego widzowie będą mieli okazję zobaczyć program teatralny poświęcony Białorusinom. Publiczność zobaczy najnowszą premierę Teatru im. H. Modrzejewskiej z Legnicy w reż. Łukasza Kosa na podstawie tekstu Andrieja Kurieńczyka "Głosy Nowej Białorusi", będącego prawdziwą historią ofiar represji w kraju uciskanym przez Łukaszenkę. Pokazane zostaną również efekty pracy rezydencji białoruskich artystów, związanych z niezależną grupą teatralną Kupałowcy: "Zapiski oficera armii czerwonej" wg powieści Piaseckiego oraz "Najpiękniejszy wschód", a także performatywne czytania "Policji" S. Mrożka z Teatru Polskiego w Warszawie oraz "Darkroom" Nikity Illijczyka z Teatru Polskiego w Bydgoszczy.
Po rocznej, pandemicznej przerwie festiwal Boska Komedia wraca do konkursu Inferno, z udziałem 9 spektakli zrealizowanych w mijający sezonie. Konkursowy będzie również przegląd spektakli młodych twórców Paradiso (10 spektakli). Oba konkursy oceniać będą jurorzy z Francji, Rosji, Hiszpanii, Niemiec, Grecji, Rumunii, Bośni i Hercegowiny oraz Litwy. Uroczysta gala odbędzie się 11 grudnia w Teatrze Łaźnia Nowa, a towarzyszyć jej będzie koncert Marysi Peszek.
Festiwal rozpocznie spektakl "Czerwone nosy" w reż. Jana Klaty z Teatru Nowego w Poznaniu. Ponadto pokazane zostaną: "Onko" w reż. Weroniki Szczawińskiej z TR Warszawa, "Wujaszek Wania" w reż. Małgorzaty Bogajewskiej z Teatru Ludowego w Krakowie i "Komedia. Wujaszek Wania" w reż. Jędrzeja Piaskowskiego z Teatru Zagłębia w Sosnowcu, "Tysiąc i jedna noc. Szeherezada 1979" w reż. Wojtka Farugi z Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, "Tiki i inne zabawy" w reż. Dominiki Knapik z Wrocławskiego Teatru Pantomimy, "Wstyd" w reż. Małgorzaty Wdowik z Nowego Teatru, "Halka" w reż. Anny Smolar z Narodowego Starego i "Sonata jesienna" w reż. Grzegorza Wiśniewskiego z Teatru Narodowego w Warszawie.
Czas pandemii najbardziej dotknął młode pokolenie twórców. Zostali zatrzymani tuż przed podjęciem pierwszych zawodowych wyzwań. Hibernacja marzeń to dla młodego artysty najgorszy sytuacja. Dlatego dyrektor artystyczny podjął decyzję o formie konkursowej, która pozwoli wyróżnić młode osobowości artystyczne oraz nadać przeglądowi ważniejszą rangę i być może tym samym bardziej sprawczo pomóc młodym artystom. W konkursie biorą udział nie tylko spektakle reżyserskie, ale również 4 dyplomy Akademii Teatralnych: z Krakowa, Warszawy i Białegostoku, na których nagradzane będą osobowości artystyczne młodych aktorek i aktorów.
Sekcja Purgatorio
Dwa najbardziej dyskutowane spektakle mijającego sezonu. "Odyseja. Historie dla Hollywood" Krzysztofa Warlikowskiego oraz "3Siostry" Luka Percevala zaprezentowane będą poza konkursem, w nurcie mistrzowskim. "Odyseję..." ze względów organizacyjnych zaprezentowane zostaną w połowie stycznia (14, 15, 16 stycznia - Łaźnia Nowa) jako swoiste post scriptum całego grudniowego festiwalu.
Tradycją festiwalu Boska Komedia jest współpraca produkcyjna z innymi teatrami. Jej efektem będą:
1/ produkcja muzycznego performansu "Purification" w reż. Katarzyny Kalwat, z muzyką Agaty Zubel
2/ koprodukcja z Teatrem Zagłębie z Sosnowca, czyli spektakl "Kreszany" w reż. Oleny Apczel
3/ koprodukcja Festiwalu Mała Boska Komedia ze Studio teatrgaleria z Warszawy i Teatrem Polskim z Bydgoszczy "Przemiany" w reż. Michała Borczucha
4/ produkcja Narodowego Starego Teatru "Obywatelka Kane" Joli Janiczak w reż. Wiktora Rubina.
W programie również dwukrotny pokaz "Śniegu" Orhana Pamuka w reż. Bartosza Szydłowskiego, będący efektem współpracy festiwalu Boska Komedia z Teatrem Szekspirowskim, z Gdańska, Studio teatrgaleria z Warszawy oraz Teatrem im. Wyspiańskiego z Katowic. W sekcji Purgatorio widzowie zobaczą także "Rodzeństwo" w reż. Krystiana Lupy, który to spektakl obchodzi 25 lat od czasu premiery.
Online będzie można zobaczyć sześć spektakli uznanych polskich reżyserek i reżyserów, które zostaną jednorazowo udostępnione widzom na platformie playkrakow.com. Pokazy będą limitowane czasowo i bezpłatne.
Niewątpliwym hitem tego nurtu będzie znakomite przedstawienie Krystiana Lupy z Teatru Młodzieżowego w Wilnie - "Austerlitz" wg powieści W.G. Sebalda. Pokaz w czwartek, 2 grudnia.
Online będzie również można obejrzeć "Między nogami Leny, czyli Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny według Michelangela Caravaggia" w reżyserii Agaty Dudy-Gracz z Teatru Dramatycznego w Kłajpedzie. Pokaz w niedzielę,12 grudnia.
Z polskich propozycji na pewno warto zobaczyć monumentalny spektakl "Fanny i Aleksander" wg Bergmana w reż. Łukasza Kosa z Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Pokaz w niedzielę, 5 grudnia.
Inny charakter ma z kolei przedstawienie zrealizowane w koprodukcji Teatru Łaźnia Nowa z Nowym Teatrem w Warszawie "Powrót do Reims" wg Didiera Eribona w reżyserii Katarzyny Kalwat, z wybitną rolą Jacka Poniedziałka. Pokaz w piątek, 10 grudnia.
Dwie ostatnie propozycje nurtu online to spektakle formalnie mniejsze, ale za to emanujące wielką siłą wyrazu: "On wrócił" wg Timura Vermesa w reż. Roberta Talarczyka z Teatru Śląskiego w Katowicach (8 grudnia) oraz "Kruk z Tower" Białorusina Andrieja Iwanowa w reż. Aldony Figury z Teatru Dramatycznego (7 grudnia).
Oprócz przedstawień internetowym odbiorcom zostaną udostępnione również rozmowy z twórcami, prowadzone przez kuratora nurtu online, Tomasza Domagałę. Wśród jego gości m.in. Krystian Lupa, Agata Duda-Gracz, Katarzyna Hermann, Artur Święs, Martyna Ochab.
Pełen program i opis spektakli na stronie festiwalu Boska Komedia.
Czytaj również:
Zdewastowano rodzinny grób rodziny Macieja Stuhra
Posłowie PiS krytykują polski horror. "Niebywały skandal"!
Kamil Durczok nie żyje. Co było przyczyną śmierci?
Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.