48 Hour Film Project: Ekstremalny weekend z kinem
Już 18 maja rozpocznie się pierwsza krakowska edycja 48 Hour Film Project. Kino, pasja i zabawa połączą uczestników międzynarodowego festiwalu, którzy w ciągu kilkudziesięciu godzin będą musieli wykazać się kreatywnością oraz pracą zespołową.
48 Hour Film Project w Krakowie to ekstremalny weekend z kinem i szansa na udział w światowym finale konkursu Filmapalooza oraz specjalnej projekcji w Cannes. Organizowany jest przez zespół Film Polska Productions we współpracy z Akademią Multi Art, Cine Rental, kinem Mikro oraz Krakowską Komisją Filmową.
18 maja podczas inauguracji w Klubie Fabryka uczestnicy wylosują wytyczne, na których mają oprzeć realizację swoich pomysłów m.in. gatunek filmowy, rekwizyt jakim obowiązkowo będą się posługiwać, bohatera, a także linijkę dialogu. Od tego momentu rozpocznie się tworzenie krótkometrażowego filmu, który zgodnie z regulaminem ma trwać od 4 do 7 minut i musi zostać złożony w ciągu 48 godzin. Organizatorzy chcą dać młodym filmowcom szansę na wypromowanie się, dlatego wszystkie złożone filmy będzie można obejrzeć w krakowskich kinach studyjnych już od 22 maja.
W trakcie gali finałowej, która odbędzie się 26 maja w Kinie Kijów, autorzy filmów będą mieli okazję zapoznać się z opinią doświadczonego jury w osobie Magdaleny Piekorz, Łukasza Dzięcioła i Roberta Gonery. Najlepszy film weźmie udział w międzynarodowym etapie konkursu i zostanie wyświetlony podczas oficjalnego 48 HFP Awards Weekend.
Trzyosobowe jury przyzna również nagrody, w tym za Najlepszą Reżyserię, Scenariusz czy Montaż. Zwycięzca, który powalczy o Międzynarodową Nagrodę Główną, ma szansę zdobyć nagrodę pieniężną w wysokości 3 000 dolarów oraz projekcję swojego projekcję podczas Festiwalu Filmowego w Cannes. Dziesiątka kolejnych najlepszych filmów zostanie pokazana w sekcji Short Film Corner 2013.
Korzenie 48HFP sięgają 2001 roku, kiedy to Mark Ruppert wraz ze swoją filmową partnerką Lizą Langston wpadł na pomysł, aby nakręcić krótkometrażowy film w zaledwie 48 godzin. Po dziesięciu latach zwyczajny eksperyment przerodził się w festiwal z prawdziwego zdarzenia ze swymi tradycjami i misją. Przez te wszystkie lata w konkursie wzięło udział 12 500 drużyn, a najmniejszą z nich stworzyła jedna osoba! Obecnie odbywa się on w ponad stu miastach na całym świecie.