Reklama

Reklama

Nie żyje Sergiusz Lach, aktor znany z serialu "Stawiam na Tolka Banana"

Nie żyje Sergiusz Lach, którego pamiętamy z roli Filipka w kultowym serialu Stanisława Jędryki "Stawiam na Tolka Banana". Aktor zmarł w wieku 54 lat.

Nie żyje Sergiusz Lach, którego pamiętamy z roli Filipka w kultowym serialu Stanisława Jędryki "Stawiam na Tolka Banana". Aktor zmarł w wieku 54 lat.
Sergiusz Lach w serialu "Stawiam na Tolka Banana" (1973) /materiały prasowe

Sergiusz Lach od lat mieszkał w Szwecji. Wyemigrował tam w połowie lat 80. XX wieku, mieszkał w Sztokholmie.

Przed wyjazdem działał w NSZZ "Solidarność". Na początku lat 80. dokumentował działalność związku jako fotoreporter - informuje portal niezależna.pl, który jako pierwszy podał informację o śmierci Lacha.

Najbardziej znany był jako aktor dziecięcy. W latach 70. wystąpił w filmach telewizyjnych "Zniszczyć pirata", "Ustępliwy kochanek" i "Nim powstanie rodzina". Widzowie pamiętają z pewnością jego udział w młodzieżowym serialu "Stawiam na Tolka Banana" (1973), który był adaptacją popularnej powieści Adama Bahdaja.

Reklama

Sergiusz Lach zagrał tam Filipka Dulaka, który zajmował się m.in. handlem chomikami syryjskimi. Warto też wspomnieć o tajemniczym słowie "muka", wypowiadanym przez Filipka, które zrobiło w latach 70. ogólnopolską karierę.

Od tamtej pory Lach nie zagrał żadnej roli w filmie. Pomimo tego, w 2009 roku w rankingu polskich dziecięcych aktorów, zorganizowanym przez "Fakt", zajął dziesiąte miejsce.

Ostatni raz Sergiusz Lach na ekranie pojawił się w 1995 roku, w filmie dokumentalnym Stanisława Jędryki "Tolek Banan i inni". W produkcji wystąpili dziecięcy bohaterowie serialu "Stawiam na Tolka Banana" i wspominali pracę na planie.

Przyczyny zgonu aktora nie są na razie znane.

Przypomnijmy, że to już trzeci aktor z serialu "Stawiam na Tolka Banana", który nie żyje. 22 października 2012 roku w wypadku samochodowym zginął Andrzej Kowalewicz - serialowy Cygan. 2 stycznia 1980 roku w Opolu zginął tragicznie, w niewyjaśnionych do dzisiaj okolicznościach (choć jego śmierć przypisuje się funkcjonariuszom SB), Jacek Zejdler - filmowy Szymek Krusz vel. Tolek Banan. Miał 25 lat.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Stawiam na Tolka Banana

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy